Son dakika... Tarihi zirve başladı! Buluştular

16 Temmuz 2018 Pazartesi - 14:12 | Son Güncelleme : 16 07 2018 - 15:30

ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Helsinki'de buluştu.


ABD Başkanı Donald Trump, dünyanın ABD ile Rusya'nın  iyi geçindiğini görmek istediğini belirterek, "Biliyorsunuz yıllardır söyledim;  Rusya ile iyi geçinmek kötü değil, iyi bir şeydir." dedi. 
 
 
Trump, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de Rusya Devlet Başkanı  Vladimir Putin ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, "Gerçekten de dünyanın  bizim iyi geçindiğimizi görmek istediğini düşünüyorum." ifadesini kullandı.
 
 Yaklaşık 2 yıldır ABD başkanlığı görevini yürüttüğünü hatırlatan  Trump, "En sonunda olağanüstü ilişkilere sahip olacağımızı düşünüyorum.  Biliyorsunuz yıllardır söyledim; Rusya ile iyi geçinmek kötü değil, iyi bir  şeydir." diye konuştu.
 
Bugünkü zirvede ticaretten askeri ilişkilere geniş bir yelpazede  konuların ele alınacağını belirten Trump, özellikle Çin konusu üzerinde  durulacağının altını çizdi.
 
 
 "Son yıllarda  çok da iyi geçinemeyen iki ülke olarak önümüzde büyük  fırsatlar olduğunu düşünüyorum." diyen Trump, "İki büyük nükleer gücüz. Nükleerin  (kapasitenin) yüzde 90'ına sahibiz. Bu iyi değil, kötü bir şey. Bu konuda bir şey  yapabileceğimizi umuyorum çünkü bu olumlu değil, olumsuz bir güç. O nedenle başka  konuların arasında bunu da ele alacağız." şeklinde konuştu.
 
Dünyanın zirvenin sonucuna odaklandığını, kendisinin de özel görüşmeyi  heyecanla beklediğini belirten Trump, "Hepimizin pek çok sorusu var ve ümit  ediyorum ki cevapları bulacağız." dedi.
 
 
 
Trump, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, "ABD'nin yıllardır süren  ahmaklığı ve akılsızlığı, şimdi de cadı avı nedeniyle Rusya ile ilişkiler hiçbir  zaman bu kadar kötü olmamıştı." ifadelerini kullanmıştı.
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı da Trump'ın mesajına yanıt olarak sosyal  medyadaki resmi hesabından "Katılıyoruz" ifadesini paylaşmıştı.
 
   

ETİKETLER

abd trump putin son dakika