Rus uçakları Halep'i vurdu!

AA |  25 Kasım 2018 Pazar - 15:57 | Son Güncelleme : 25 11 2018 - 17:28

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ve destekçisi Rusya, Heyet Tahrir Şam’ın İdlib’den Halep’e kimyasal silah saldırısı düzenlediğini iddia etti. İddianın ardından Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) hattını vuran Rusya’nın yaptığı açıklamanın aksine, havan topları kimyasal sıvıyı gaza çevirmeye imkan vermiyor.


 Rejimin haber ajansı SANA, dün akşam Esed ordusu kontrolündeki  Halep’in El Halidiye mevkiine kimyasal silah saldırısı yapıldığını duyurdu. SANA,  100’den fazla sivilin etkilendiğini öne sürdü.
 
Rusya Savunma Bakanlığı Sözcülüğü de sabaha karşı yaptığı açıklamada,  dün 21.50’de İdlib gerginliği azaltma bölgesinden rejim kontrolündeki Halep’in  kuzey batı kırsalına saldırı düzenlendiğini iddia etti.
 
Sözcülük, klor gazı kullanılan saldırının rejim karşıtı silahlı grup  Heyet Tahrir Şam’ın kontrolündeki yerleşim birini El Buraykat’tan 120  milimetrelik havan topları kullanılarak yapıldığını savundu.
 
Rus Savunma Bakanlığı, Beyaz Baretliler adıyla bilinen Sivil  Savunma’yı da saldırıdan sorumlu tuttu.
 
Rusya ve Esed rejimi, ağustos ayı sonlarından bu yana gündeme  getirdiği iddialarla, muhaliflerin ya da rejim karşıtı silahlı grupların kimyasal  silah saldırısı hazırlığı yaptığını, bunun için İdlib ve Fırat Kalkanı Harekatı  bölgesini kullandığını önü sürüyordu.
 
 Muhalifler ve Sivil Savunma ise rejim ve Rusya'nın İdlib'teki ateşkesi  bozarak gerginliği azaltma bölgesine saldırı başlatmayı planladığını, bunun için  muhaliflerin kimyasal silah saldırısıyla suçlanacağı senaryolar hazırlandığı  uyarısında bulunmuştu.
 
 "El Buraykat" neresi?
 
Rusya’nın açıklamasında geçen "El Buraykat" adlı yerleşim yeri  haritalarda yer almıyor.
 
AA’nın Raşidin bölgesinde görüştüğü siviller ve aktif ÖSO grupları da  "El Buraykat" adında bir yer bilmediklerini söyledi.
 
 Sivil Savunma Başkanı Raid Salih, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  söz konusu adla bir yerleşim yeri olmadığını belirtti. Salih, "Öyle bir  yerleşimin varlığından haberdar değiliz. Varsa da o bölgede faaliyet  göstermiyoruz." dedi.
 
Salih, "Kimyasal silah saldırısı için gereken teknolojiye ve  kabiliyete sahip olan tek taraf Esed rejimi." ifadelerini kullandı.
 
İdlib’deki en büyük askeri çatı grup olan Ulusal Özgürleştirme  Cephesi’nin sözcüsü Naci Mustafa, mesajlaşma uygulaması Telegram hesabından,  "Rejimin iftiralarını reddediyoruz. Bu tür haberlerle rejim kendi katliamlarını  örtbas ediyor." açıklamasını paylaştı.
 
 Havan topu sıvıyı gaza çeviremiyor
 
Rusya’nın iddiasında kimyasal silah saldırısının havan topu  kullanılarak yapıldığı iddia edilmişti.
 
Ancak, havan topları, kimyasal madde sıvısını gaza çevirebilecek  kabiliyete sahip değil. Havanlarda sıvıyı gaza çevirip belli bir alana yayacak  yanma gücü bulunmuyor.
 
Kimyasal silah saldırıları bu nedenle uçaklarla ya da uzun ve kısa  menzilli füzelerle yapılıyor.
 
Misilleme ÖSO’ya yapıldı
 
Rusya, kimyasal saldırı iddialarının ardından İdlib gerginliği azaltma  bölgesinin Halep’le cephe hattında yer alan Raşidin’de Özgür Suriye Ordusu  unsurlarına hava saldırısı düzenledi.
 
Muhaliflere ait uçak gözlem evinin sosyal medyadaki hesabında, "3 adet  Rus savaş uçağı Lazkiye’deki Hımeymim  üssünden kalkış yaparak Raşidin bölgesini  hedef aldı." ifadeleri paylaşıldı.
 
Rusya Savunma Bakanlığı da hava operasyonu bilgisini 16.00 sularında  paylaştı ancak kimyasal silah saldırısından sorumlu tuttuğu grupları hedef  aldığını iddia etti.
 
Esed rejimi ve İran destekli gruplar, sabah saatlerinden bu yana  İdlib’in Cercenaz ve Temaniye beldelerine, Hama’nın Latamine ve Kefer Zita  ilçelerine top ve roket saldırısı düzenliyor.
 
Türkiye ve Rusya arasında 17 Eylül'de imzalanan Soçi mutabakatından bu  yana, rejim ve destekçilerinin İdlib gerginliği azaltma bölgesine saldırılarında  37 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil yaralandı.
 

ETİKETLER