Son dakika: Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik yakalandı

AA |  12 Eylül 2018 Çarşamba - 11:00 | Son Güncelleme : 12 09 2018 - 15:50

Çok önemli son dakika haberi az önce geldi. MİT, 53 vatandaşın hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'i Suriye'nin Lazkiye kentinde paketleyip Türkiye'ye getirdi. Tüm aşamalarının MİT unsurlarınca gerçekleştirildiği operasyonla ele geçirilen Nazik, ön sorgusunda Reyhanlı saldırısını planladığını itiraf etti.

Öte yandan operasyonla ilgili hükümet adına ilk açıklama Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'den geldi. Gül, "Başarılı bir operasyon oldu." dedi.


Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı tarafından Suriye'nin Lazkiye kentinde yapılan nokta operasyonda, 2013  yılında Reyhanlı’daki bombalı saldırıda Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan  ve failleri yönlendiren Yusuf Nazik yakalanarak Türkiye’ye getirildi. 

Edinilen bilgiye göre, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde 2013’te  gerçekleştirilen ve 53 vatandaşın hayatını kaybettiği bombalı saldırıda failleri  yönlendiren ve Suriye istihbaratıyla irtibatı sağlayan Yusuf Nazik’in bulunduğu  Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından nokta operasyonu gerçekleştirildi.
 
Aranan teröristler listesinde "mavi" kategoride yer alan Reyhanlı'nın  organizatörü Yusuf Nazik, MİT mensuplarının operasyonuyla ele geçirilmesinin  ardından güvenli yollar üzerinden Türkiye’ye getirilerek sorguya alındı.
 
 
ANKARA'DA SAĞLIK KONTROLÜNE GÖTÜRÜLDÜ
 
Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından yakalandıktan sonra Ankara'ya getirilen Reyhanlı saldırısi faili Yusuf Nazik, MİT'teki sorgusunun ardından İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Nazik, daha sonra sağlık kontrolü için hastaneye sevk edildi.
 
TEKRAR EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ
 
Suriye'nin Lazkiye kentinde MİT tarafından yakalanarak Türkiye'ye getirilen Reyhanlı saldırısı faili terörist Yusuf Nazik, hastanedeki sağlık kontrolünün ardından yeniden Ankara Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
 
BAKAN GÜL'DEN AÇIKLAMA
 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik'in yakalanması ile ilgili şöyle konuştu:
 
"MİT Başkanlığı'nın başarılı bir operasyonu ile Reyhanlı saldısının faili olarak aranan firari şahıs, Türkiye'ye getirildi ve yargı organlarına teslim edildi. Reyhanlı saldırısı, bizim canımızı yakan, vatandaşlarımızı kaybettiğimiz acı bir hadiseydi. Bunun üzerine yapılan yargılamada 9 sanık, 53 kez ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan hapis cezasıyla cezalandırılmıştı. İsmi geçen Yusuf Nazik, firariydi. Bu kişi ile ilgili de Ankara 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi ayırma kararı vermişti. 2018/351 esas sayılı dosyada, bu dosyanın görülmesine yönelik bir karar vardı. Yargılama yine aynı karar üzerine Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam edecektir. Failler, elbette hak ettiği cezayı alacaktır. Başarılı bir operasyon olmuştur. Devletimiz, suçlu neredeyse hangi terör örgütü ise sonuna kadar elbette takibini yapacak ve bağımsız yargı da hak edene, hak ettiği cezayı verecektir." 
 
 
Planlama ve organizasyon itirafı
 
Nazik’in ön sorgusunda, Suriye istihbarat birimlerinden aldığı  talimatla Türkiye’de eylem arayışına girerek alternatif eylem yerlerine yönelik  keşif çalışması yaptığını, patlayıcıların Suriye’den Türkiye’ye intikalini  sağladığını, iki transit tipi araç temin ederek patlayıcıların araçlara  yerleştirilmesini organize ettiğiniitiraf ettiği öğrenildi.
 
Ayrıca Nazik'in, Reyhanlı patlamalarında rol aldığı bilinen Mukaveme  Suriye lideri Mihraç Ural hakkında da detaylı bilgiler paylaştığı, sorgusunda  eyleme katılan diğer firari sanıkları da teslim olmaya çağırdığı belirtildi.
 
"Türkiye devleti çok büyüktür, hesabını sizden soracak"
 
Sorgusunda Antakya doğumlu olduğunu aktararak ailesi hakkında bilgi  veren Nazik, Reyhanlı’daki bombalı saldırıyı arkadaşlarıyla yaptıklarını itiraf  etti.
 
Emri Suriye istihbaratından aldığını belirten Nazik, "Türkiye  devletinden kaçamadım, pişmanım. Beni Suriye’den yakalayıp getirdiler.  Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum, yol yakınken dönün, Türk devleti bize  sahip çıkar, kendi devletimiz bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum,  Türkiye devleti çok büyüktür bunun hesabını elbet sizden soracak." ifadelerini  kullandı.
 
 
Yerli ve milli operasyon
 
MİT Başkanlığı böylece, FETÖ militanlarına karşı son dönemde yürüttüğü  başarılı sınır ötesi operasyonlara bir yenisini de Lazkiye’de gerçekleştirdiği  operasyonla eklemiş oldu.
 
Yabancı herhangi bir devletten istihbari ya da lojistik desteğin  alınmadığı operasyonda, tespit, izleme, operasyon ve nakil aşamaları tamamen MİT  Başkanlığı unsurlarınca gerçekleştirildi.
 
Türkiye, özellikle 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında  "terörle kaynağında mücadele" amacıyla sınır ötesi operasyonlar gerçekleştiriyor.  Bu doğrultuda güvenlik güçleri arasındaki koordinasyonla, başta PKK ve FETÖ üyesi  olmak üzere çok sayıda terörist Türkiye’ye getirildi.
 
Reyhanlı saldırısı
 
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs 2013'te 52 kişinin hayatını  kaybettiği ve çok sayıda kişinin yaralandığı iki ayrı bombalı terör saldırısı  gerçekleştirilmişti. Saldırıda yaralanan bir kişinin daha sonra vefatıyla  hayatını kaybedenlerin sayısı 53’e yükselmişti. Reyhanlı Belediyesi yanı ile PTT  binası önünde gerçekleşen patlamalarda 912 konut, 891 iş yeri ve 148 araç zarar  görmüştü.
 
Reyhanlı saldırısı davasında karar 23 Şubat 2018’de çıkmıştı. Buna  göre, bombalı eyleme ilişkin yargılaması süren 33 kişiden 9’u ağırlaştırılmış  müebbet hapis, 13’ü ise 10-15 yıl arasında değişen hapis cezasına çarptırılmıştı.
 
Yusuf Nazik’in de aralarında bulunduğu firari durumdaki 8 terörist ise  kırmızı bültenle aranıyordu.
 
FETÖ'cü savcı raporu sümen altı etmişti
 
Öte yandan, patlama öncesinde MİT tarafından eyleme dair detay veriler  içeren bilgi notunun o dönem Reyhanlı Savcısı olarak görev yapan FETÖ mensubu  Özcan Şişman’a iletildiği ancak Şişman’ın söz konusu raporu sümen altı ederek  patlamanın gerçekleşmesine neden olduğu da ortaya çıkmıştı.