Son dakika! İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ihraç edilenlerin sayısını açıkladı

AA |  23 Eylül 2019 Pazartesi - 10:01 | Son Güncelleme : 23 09 2019 - 12:29

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilenlerin sayısını açıkladı. Son dakika habere göre, konuya ilişkin Soylu, "Emniyet teşkilatından 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sonrasında sadece KHK yoluyla ihraç edilenlerin sayısı yaklaşık 33 bindir" ifadesini kullandı.


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Güvenlik Yönetiminin Dönüşümünde İhtiyaç Duyulan İnsan  Kaynaklarının Değerlendirilmesi Çalıştayı"nda, özellikle 15 Temmuz'dan sonra,  güvenlik alanındaki pek çok meselede olduğu gibi kolluk birimleriyle ilgili de  ciddi adımlar atıldığını, bu noktada belirli bir politika takip edildiğini  söyledi.
 
Politikalarının; yüksek ahlaklı, yüksek teknik ve teknoloji  kapasiteli, iyi eğitimli, olay ve tehdit sayısına göre optimum düzeyde  belirlenmiş sayıda ve mutlaka görevde uzmanlaşmayı önceleyen bir anlayışla  oluşturulan bir kolluk personeli yapısına ulaşmak olduğunu belirten Soylu, bu  personel yapısıyla 15 Temmuz sonrasında tepkisel değil ilkesel bir güvenlik  yönetimi ortaya koymayı amaçladıklarını ifade etti.
 
Soylu, "Bir yandan PKK, FETÖ, DEAŞ, aşırı sol terör örgütlerinin  oluşturduğu tehditleri eşzamanlı olarak bertaraf etmeye çalışırken, bir yandan da  trafik güvenliğini sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan uyuşturucuyla mücadele  ediyoruz, diğer yandan şehirlerdeki asayişi takip ediyoruz. Bir yandan siber  suçlarla yüksek seviyede bir mücadele içerisindeyiz, öte yandan denizde ve karada  göçmen kaçakçılığı ile uğraşıyoruz." diye konuştu.
 
"İHRAÇ EDİLENLERİN SAYISI YAKLAŞIK 33 BİN"
 
Süleyman Soylu, 15 Temmuz sonrası hem personel alımlarına hem de bu  personelin eğitimine, uzmanlıklarına göre farklılaşmasına ağırlık verdiklerini  vurgulayarak, şunları kaydetti:
 
"Emniyet teşkilatından 17-25 Aralık ve 15 Temmuz sonrasında sadece KHK  yoluyla ihraç edilenlerin sayısı yaklaşık 33 bindir. Gerçekleştirdiğimiz  alımlarla bu gerilemeyi kapattık ve artıya geçtik. Şu an emniyet hizmetleri  sınıfında görev yapan personel sayımız 306 bin kişidir. Bu önemli bir rakam.
 
Personel noktasında bahsettiğim ilkeler ışığında attığımız önemli bir  adım da çarşı ve mahalle bekçileri adımımız oldu. Tehdidin çeşitlenmesi  karşısında kolluğun çeşitlenmesi anlayışımızın bir yansımasıdır. Yani çarşı ve  mahallede asayişin sağlanması için ayrı bir birim kullanma yoluna gittik. Bu  noktada bizzat Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla, bir süredir işlerliğini  kaybetmiş olan bekçilik müessesesini yeniden ihya ettik. 2016'dan itibaren yeni  alımlar yaptık ve bugüne kadar ülke genelinde 19 bin 600 bekçiyi göreve  başlattık. Eski dönemden kalanlarla halen bekçi sayımız 21 bin 300'dür. 8 bin 242  arkadaşımızın da alım süreci devam etmektedir. Bu sayede 30 bine yaklaşmış  olacağız."
 
BEKÇİLİK UYGULAMASI
  
Bekçilik uygulamasının, asayiş rakamlarında hızlı ve keskin bir etkisini gördüklerini anlatan Soylu, Türkiye'de evden hırsızlık günlük ortalamasının 2016'da 240 olduğuna işaret etti.
 
Evden hırsızlık olaylarına ilişkin bu yılın rakamlarını açıklayan  Bakan Soylu, "Bu yılın 8 ayı itibarıyla günlük ortalama evden hırsızlık 176'ya düşmüştür. Büyükşehirlerimiz bazında bakınca aynı periyotta daha keskin düşüşler görüyoruz. Günlük evden hırsızlık ortalamasında İstanbul'da yüzde 38, Ankara'da  yüzde 79, İzmir'de ise yüzde 56 oranında azalış söz konusudur" ifadelerini kullandı.
 
"JANDARMADA PROFESYONELLEŞME ORANI ARTTI"
 
Bakan Soylu, benzer durumun jandarmada da söz konusu olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
 
"Burada da 15 Temmuz'dan itibaren sayı olarak artış yaşanmasının yanı sıra asıl önemli adımımız, profesyonelleşme oranındaki artış olmuştur. 15 temmuz sonrasında, 2016 sonu itibarıyla profesyonelleşme oranı yüzde 57 olan jandarmamızda bugün ulaştığımız profesyonelleşme oranı, yüzde 82'dir. 2021 yılı için profesyonelleşme hedefimiz yüzde 84, personel sayısı hedefimiz ise 163 bin 220'dir. Benzer bir çalışmayı özellikle düzensiz göçle ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadelede, küresel ölçekte bir başarı ortaya koyan Sahil Güvenlik Komutanlığı'nda da gerçekleştirdik. Sahil Güvenlik Komutanlığı'mızda profesyonelleşme oranımız, şu an için yüzde 97,5'tir. Yıl sonu itibarıyla terhis olacak erlerle birlikte bu sayının yüzde 100 olmasını bekliyoruz."