Komandolar bölgeye sızdı!9 terörist öldürüldü

AA |  28 Mayıs 2019 Salı - 9:52 | Son Güncelleme : 28 05 2019 - 18:31

Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı jetlerin atışlarıyla başlayan harekata komando tugayları da katıldı. Pençe Operasyon Planı kapsamında Irak'ın kuzeyindeki Hakurk'ta teröristlerin yuvalandıkları bölge, savaş uçaklarınca ateş altına alındı.

Milli Savunma Bakanlığı, ayrıca Kandil ve Asos'ta tespit edilen terörist hedeflerin uzun menzilli kara ateş destek vasıtaları ile vurulduğunu kaydetti.

Pençe Harekatı'nda şu ana kadar 9 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan Pençe Harekatıyla ilgili yeni açıklama geldi. Açıklamada, "Pençe Harekâtı kapsamında Komandolar Hakurk'ta PKK’lı teröristlerin inlerinde...8 bölmeli bir sığınakta bulunan EYP malzemeleri, tuzaklı EYP’ler, roket mühimmatları ve çok miktarda yaşam malzemesi imha edildi." ifadelerine yer verildi.


Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde teröristlerin yuvalandığı alanlara yönelik harekat başlatıldı. Dün başlatılan Pençe  Harekatı'nda şu ana kadar 9 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi. 

Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığına bağlı jetlerin atışlarıyla başlayan harekata komando tugayları da katıldı.

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, Pençe Operasyon Planı çerçevesinde dün öğleden sonra Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri Komutanlığınca Irak'ın kuzeyinde teröristlerin yuvalandığı bölgelere atışlar yapıldığı bildirildi.

Millî Savunma Bakanlığı bu görüntüleri yayınladıvideo için tıklayın

 

 

Öncelikli olarak aralarında Fırtına obüslerinin de bulunduğu ateş  destek vasıtaları  teröristlerin bulunduğu hedefleri dövdü.

 
Top atışlarının  ardından bölgeye Hava Kuvvetleri Komutanlığına ait savaş uçakları sevk edildi.  

 

Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinin karşısındaki, sınırın sıfır noktasında bulunan Derecik ilçesinde de bugün askeri hareketlilik yaşandı. Derecik 34. Hudut Tugay Komutanlığı'ndaki ateş destek vasıtaları ile daha önce belirlenen PKK hedefleri vuruldu. Hedeflerin ateş altına alınması, ilçe merkezinden de rahatlıkla izlenebildi.
 
Çeşitli ana jet  üs komutanlıklarından kalkan savaş uçakları, belirlenen  hedefleri ateş altına aldı. Hava harekatında tanker uçaklar da görev alırken,  harekat SİHA ve İHA'larla da desteklendi.

Atışların ardından saat 20.00'de bölgeye komando tugayı tarafından harekat başlatıldığı kaydedildi. Açıklamada, "Operasyon Atak helikopterlerimizin de desteğinde planlandığı şekilde devam etmektedir. Bu harekat ile Hakurk bölgesindeki terör örgütünce kullanılan mağara ve sığınakların imha edilmesi ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amaçlanmaktadır" ifadeleri kullanıldı.


Açıklamada, harekata ilişkin bazı görüntüler de yer aldı.

Bölgeden patlama sesleri

 

Hedeflerin ateş altına alınmasının ardından bölgeye komando birlikleri  sevk edildi. Bölgeye yönelik özel olarak eğitilmiş komandolar helikopterle alana  indirildi. Gece harekat yapacak şekilde donanıma sahip uzman erbaşlardan oluşan  komando birlikleri, hedeflerin imhasına yönelik sızma harekatı gerçekleştirdi.

 
Ateş destek vasıtaları ve savaş uçaklarınca yapılan atışlarla   teröristlerce kullanılan mağara, sığınak, barınak ve mühimmat depoları vuruldu.  Atışlar sonrasında bölgede izlenen patlamalar, mühimmat depolarının tam isabetle  vurulduğunun göstergesi olarak değerlendirildi. Milli Savunma Bakanlığı operasyona ilişkin görüntüleri paylaştı. 
Milli Savunma Bakanlığı, Irak'ın kuzeyi Hakurk bölgesinde düzenlenen operasyonda, hava hücum harekâtıyla bölgeye inen komando birliklerinin, PKK'lı teröristlerin bölgeye tuzakladığı mayın ve el yapımı patlayıcıları etkisiz hale getirdiğini, sığınak ve barınakları imha ettiğini açıkladı. Ayrıca, Kandil ve Asos'ta tespit edilen terörist hedeflerin uzun menzilli kara ateş destek vasıtaları ile vurulduğunu kaydetti.

 
 
TERÖRİSTLERİN İNLERİNE GİRİLDİ
 
Milli Savunma Bakanlığı'ndan Pençe Harekatıyla ilgili yeni açıklama geldi. Açıklamada, "Pençe Harekâtı kapsamında Komandolar Hakurk'ta PKK’lı teröristlerin inlerinde...8 bölmeli bir sığınakta bulunan EYP malzemeleri, tuzaklı EYP’ler, roket mühimmatları ve çok miktarda yaşam malzemesi imha edildi." ifadelerine yer verildi İşte Bakanlığın sosyal medyadan paylaştığı son durum;