Son dakika | Bakan Varank açıkladı: 200 bin liraya kadar hibe verilecek

AA |  16 Şubat 2020 Pazar - 22:26 | Son Güncelleme : 16 02 2020 - 22:48

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programı 2020'nin yeni çağrısı için başvuruların 28 Şubat'ta sona ereceğini belirterek, "Programa kabul edilenlere, 200 bin liraya kadar hibe vereceğiz. Gençler, böylelikle teknoloji ve yenilik odaklı fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor." dedi.


Varank, Malatyalı İş Adamları Derneği (MİAD) 69. Aylık Toplantısı'nda  yaptığı konuşmada, Malatya'nın kendileri için ayrı bir yere ve farklı bir öneme  sahip olduğunu söyledi.
 
Malatya'da 3 ay önce incelemelerde bulunduğunu hatırlatan Varank,  dünyada bir ilk olacak lisanslı kuru kayısı deposunun temelini attıklarını  kaydetti.
 
Varank, "13 milyon avroluk yatırımla, ihracatında zaten dünya lideri  olduğumuz kuru kayısıda daimi bir avantajı yakalamayı hedefliyoruz. Temel atma  töreninden sonra, organize sanayi bölgesindeki fabrikaları da ziyaret  ettim. Ayrıca sanayicilerimizle geniş kapsamlı bir de istişare toplantısı  yapma imkanı bulduk. Sizlerin de çok iyi bildiği şu hususun altını tekrar  çizeyim. Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanayinin kalbi Malatya'da atıyor dersek  herhalde yanlış söylemiş olmayız." diye konuştu.
 
Malatya'da gıdadan tekstile, makineden mobilyaya pek çok alanda güçlü  bir kapasite birikimine işaret eden Varank, "Bu altyapının gelişmesinde  sunduğumuz desteklerin büyük katkısı oldu. Bugüne kadar Malatya’da 8 milyar  liralık sabit yatırımı teşvik edip, 28 bin vatandaşımızın istihdam edilmesini  sağladık. Girişimcilik, Ar-Ge ve finansman gibi alanlarda 6 bine yakın KOBİ,  KOSGEB’ten faydalanıyor." ifadelerini kullandı.
 
"40 milyon liralık kamulaştırmayla, oradaki kamulaştırma  çalışmalarını başlatmış olacağız"
 
Mustafa Varank, Malatya'nın inovasyon alanında önemli adımlar attığına  dikkati çekerek, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nca desteklenen teknoparkın  doluluğunun yüzde 95 seviyesinde olduğunu bildirdi.
 
Şehrin tekstil ve makine alanında inovatif çözümlere odaklanmış Ar-Ge  merkezlerine de ev sahipliği yaptığını kaydeden Varank, şunları kaydetti:
 
"İlimizdeki organize sanayi bölgelerinde 27 binin üzerinde  vatandaşımız istihdam ediliyor. Bu kapasiteyi daha da geliştirmek istiyoruz. İşte  bunun için çok yakınlarda Malatya Birinci Organize Sanayi Bölgesi'ne 27 milyon  lira kamulaştırma bedelini gönderdik. Yatırım programı ilan edildi. İnşallah söz  verdiğimiz gibi 13 milyon lirayı da aktararak 40 milyon liralık kamulaştırmayla,  oradaki kamulaştırma çalışmalarını başlatmış olacağız."
 
"KOBİ’lere 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz  kredi"
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, deprem felaketinin ardından  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla, Malatya ve Elazığ’da  KOSGEB’in Acil Destek Kredisi Programını uygulamaya aldığını hatırlatarak,  depremden zarar gören KOBİ’lere 100 bin liraya kadar faizsiz ve 1 yıl geri  ödemesiz kredi vermeye başladıklarını kaydetti.
 
Dün itibarıyla her iki ilde yeni bir programı daha başlattıklarını  belirten Varank, şöyle konuştu:
 
"Bölge ekonomisinde olası bir durgunluğun önüne geçmek ve üretimde  sürekliliği sağlamak istiyoruz. İşte bu kapsamda imalat sanayi işletmeleri,  depremden zarar görmese de, KOSGEB’in İşletme Kredisi Faiz Desteği Programından  faydalanabilecekler. Yani çalışan sayısına bağlı olmakla birlikte, işletmeler 150  bin liraya kadar kullanacakları kredide, faizsiz ve 1 yıl geri ödemesiz KOSGEB  faiz desteği programından yararlanacak."
 
"Teknopark İstanbul'da yerli ve milli projelere imza atılıyor"
 
Bakan Varank, geçen hafta finansal sektörle ilgili Merkez Bankası ve  BDDK tarafından birtakım standartlar ve sadeleştirmeler getirildiğine değinerek,  "Alınan ücret, masraf ve komisyon sayısı ticari müşterilerde 2 bin 400’den 51’e,  finansal tüketicilerde de 20’den 16’ya indirildi. Yine her iki grup için EFT  ücretlerine üst sınırlamalar getirildi. Bu düzenlemelerin de reel sektöre hayırlı  olmasını diliyorum." diye konuştu.
 
Bakanlık olarak, Türkiye'yi çağın ötesine taşıyacak adımları atmak  için gayretli olduklarını kaydeden Varank, şöyle devam etti:
 
"Milli Teknoloji Hamlesi ruhunu odağa aldığımız 2023 Sanayi ve  Teknoloji Stratejimizle yol haritamızı belirledik. Stratejimizde, Yüksek  Teknoloji ve İnovasyon, Dijital Dönüşüm, Girişimcilik, Beşeri Sermaye ve Altyapı  alanlarını temel politika alanları olarak belirledik. Ülkemizi kritik  teknolojilerde ve yüksek katma değerli ürünlerde güçlü bir küresel oyuncu yapmak  istiyoruz."
 
Girişimcilik ve inovasyon ekosisteminin gücünün kalkınma hızını  doğrudan belirlediğini vurgulayan Varank, Türkiye'nin girişimcilik alanında,  özellikle de teknoloji tabanlı işlerde büyük potansiyele sahip olduğunu söyledi.
 
Varank, Teknopark İstanbul'un ikinci etabının bugün açılışını  gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, burada yüksek teknoloji firmaların yerli ve  milli projelere imza attığını dile getirdi.
 
"TÜBİTAK BİGG Programı'nın başvuruları 28 Şubat'ta sona erecek"
 
Mustafa Varank, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi belgesine sahip firmaların  çeşitli vergi indirimleri ve istisnalardan faydalandığını belirterek,  Teknoparklarda yer alan firmaların vergisel avantajların yanı sıra, mentörlük, iş  eşleştirmeleri ve ihracat destekleri gibi teşviklerden de yararlandığını  bildirdi.
 
TÜBİTAK ve KOSGEB'in iş kurmak ya da kurduğu işi daha da geliştirmek  isteyenlere çok zengin imkanlar sunduğunu kaydeden Varank, şöyle konuştu:
 
"TÜBİTAK Bireysel Genç Girişimci Programıyla (BİGG), nitelikli  girişimciliği özendirip, yüksek teknolojili ürünleri geliştirebilen başlangıç  firmalarını ekonomiye kazandırıyoruz. TÜBİTAK BİGG Programı 2020'nin yeni çağrısı  için başvurular 28 Şubat'ta sona erecek. Programa kabul edilenlere, 200 bin  liraya kadar hibe vereceğiz. Gençler, böylelikle teknoloji ve yenilik odaklı  fikirlerini, somut işlere dönüştürebiliyor.
 
Bir diğer vizyoner politikamız da firmalara sunduğumuz sermaye  desteği. Bunun için 750 milyon liralık kaynağı harekete geçirecek 2 yeni fon  kurduk. Bu fonlar, teknolojiye, sanayiye ve yeniliğe yatırım yapacak. Bu fonlar,   yatırımlarınıza ortak olup, sizi bankalara faiz ödemekten ya da kredi borcuna  girmekten kurtaracak. KOBİ’ler, yenilikçi işletmeler ve iş kurmak isteyenler  mutlaka bu fırsatı da değerlendirmeli."
 
"En az 10 Turcorn hedefi uzak bir ihtimal değil"
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, teknoloji odaklı,  ölçeklenebilir bir iş modeline, güçlü ve çalışkan bir ekibe sahip her girişimin  aslında büyüme potansiyeli taşıdığı değerlendirmesinde bulunarak, "Tabii bu  noktada 3 husus önemli. Eğer başarılı olmak istiyorsanız, girişiminiz henüz daha  fikir aşamasındayken yurt dışı pazarları hedeflemelisiniz. Bir diğer başarı  faktörü de kendi alanınızda yetkin olmanın yanında, geliştirilmesi gereken  yönleriniz konusunda iş birliklerine açık olmalısınız. Son olarak da inovasyon  tanımınızı net bir şekilde yapmalısınız. Yaptığınız iş her ne ise, yeni bir  piyasa oluşturmalısınız. Pahalı bir ürünü ya da hizmeti bile, basit ve herkes  tarafından ulaşılabilecek bir yapıya sokmalısınız." diye konuştu.
 
Türkiye'de girişimciliğin neredeyse tamamen kamu tarafından  desteklendiğini belirten Varank, bu durumun sürdürülebilir ve sağlıklı bir büyüme  modeli olmadığına işaret etti.
 
Varank, daha büyük işlere imza atabilmek için özel sektörün,  girişimcilik alanına daha fazla ilgi göstermesinin şart olduğunu dile getirerek,  "Önümüzdeki dönemde, girişimcilik ekosistemimizi daha etkin bir yapıya  kavuşturmak için somut adımlar atacağız. Girişimcilik fikirlerinin olgunlaşması  için okullarda, iş yerlerinde ve teknoparklarda açık inovasyon yaklaşımının  öğretilmesine yönelik çalışmalar yapacağız. Erken dönem girişimciler için  vergisiz veya kolay vergili dönem gibi uygulamaları geliştirmek istiyoruz." diye  konuştu.
 
Varank, şunları kaydetti:
 
"Girişimlerin başlangıç aşamasından, ölçeklenme aşamasına geçişlerinin  daha sıkı takipçisi olacağız. Bu noktada özellikle, küreselleşme iddiası olan  derin teknoloji tabanlı girişimleri pozitif ayrıştıracağız. Ekosistemin geneli  için finansman kaynakları da özel bir önem taşıyor. Bu maksatla melek yatırımcı  sayısı ve etkinliğini artırarak, kitlesel fonlamanın kullanımını  yaygınlaştıracağız. Kamu olarak her türlü desteğimizle erken aşama girişimcilerin  yanınızdayız. Özel sektörün de buradaki potansiyeli en iyi şekilde değerlendirip,  risk alması gerekiyor."
 
2023 Stratejisi'ne koydukları en az 10 Turcorn hedefinin uzak bir  ihtimal olmadığını belirten Varank, "Kamunun ve özel sektörün sağlayacağı  kaldıraç, yeni girişimlerin hızla filizlenmesine katkı sağlayacak. Hatta öyle bir  noktaya geleceğiz ki, gençlerimiz iş arayan değil, iş veren olacaklar."  değerlendirmesinde bulundu.