Son dakika... Bakan Akar'dan flaş Yunanistan açıklaması

AA |  05 Mart 2019 Salı - 9:57 | Son Güncelleme : 05 03 2019 - 10:17

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Güven artırıcı önlemleri de geliştirmek suretiyle Yunanistan'la ikili ilişkilerimizin çok daha iyi düzeye gelmesi için gayret gösteriyoruz." dedi.


Bakan Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler,  Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı  Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile  Mavi Vatan Tatbikatı'na katılan unsurlara yönelik inceleme ve denetlemelerde  bulundu.
 
Tatbikatın sevk ve idaresinin yapıldığı Donanma Komutanlığındaki  Tatbikat Kontrol Merkezi'nde, Mavi Vatan Tatbikatı'na katılan unsurlardan brifing  almasının ardından bazı talimatlar veren ve katılımcılara başarı dileyen Akar,  daha sonra beraberindeki komutanlarla HİK  uçağına geçti.
 
Batı adı verilen uçağın Doğu Akdeniz'de tatbikat kapsamında yaptığı  görev uçuşuna katılan Akar ve komutanlar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı. Burada  da bazı talimatlar veren Akar, daha sonra telsiz bağlantısıyla  Mavi Vatan  Tatbikatı'nda görev alan unsurlara seslendi. Mavi Vatan Tatbikatı'nın büyük bir  başarıyla devam ettiğini ifade eden Bakan Akar, emeği geçenleri kutladı.
 
Diğer tatbikatlarda olduğu gibi Mavi Vatan Tatbikatı'nda da Türk  Silahlı Kuvvetlerinin karada, havada ve denizdeki gücünü bir kez daha  gösterdiğini vurgulayan Akar, "Mavi Vatan Tatbikatı'nda deniz kuvvetlerimizin  gücünü hem bizlere hem de tüm izleyenlere gösterme fırsatı bulduk. Alınan  sonuçlar memnuniyet verici ve tatbikat son derece başarılı olmuştur. Memnuniyetle  izlediğimiz tatbikat son derece başarılı olmuştur." diye konuştu.
 
Mavi Vatan Tatbikatı ile personelin taktik ve teknik  alanlarındaki  bilgi ve becerilerinin geliştirildiğini belirten Akar, "Tatbikat tamamen jenerik  bir senaryo ve jenerik bir coğrafyada icra edilmektedir. Burada bizim yaptığımız  çalışmalar, sadece milli faaliyetlerimizin icrası için değil, aynı zamanda NATO  çerçevesinde verilecek görevleri de en iyi şekilde yerine getirebilmek için de  yapılan bir eğitimdir, tatbikattır. Bu konuda bütün katılımcılara teşekkür ediyor  ve kendilerini kutluyorum. Her geçen gün standartlarımızın daha yukarı çıktığını  görmenin mutluluğunu yaşıyorum." ifadesini kullandı.
 
Bunların yanı sıra iyi komşuluk ilişkileri kapsamında görüşmeler  yaptığını anımsatan Akar, şunları söyledi:
 
"İyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, uluslararası hukuka uygun  şekilde,  güven ve güven artırıcı önlemleri de her geçen gün geliştirmek,  çalışmak suretiyle komşumuz Yunanistan ile ikili ilişkilerimizin çok daha iyi  düzeye gelmesi için gayret gösteriyoruz. Mevkidaşımızla yaptığımız görüşmeler  çerçevesinde karşılıklı heyetlerin gidiş gelişiyle çeşitli çalışmaları,  görüşmeleri yaparak, mevcut ilişkilerimizin daha iyi bir seviyeye gelmesi için  çalışıyoruz.  Tabii ki  Ege'de, Doğu Akdeniz'de, Karadeniz'de ülkemizin,  milletimizin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için de çalışmalarımızı  eksiksiz ve aksaksız yerine getirmeyi sürdürüyoruz."
 
Akar ve komutanlar, HİK uçağının Dalaman'a inmesinin ardından buradan  helikopterle Aksaz Deniz Üs Komutanlığına geçti.