Sivil havacılık "drone" ile uçuşta

AA |  07 Aralık 2019 Cumartesi - 17:12 | Son Güncelleme : 07 12 2019 - 17:12

Sivil havacılığın yeni aktörlerinden "drone"ların dünya genelindeki pazar hacminin 2023'te 43 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye'de kayıtlı sivil İHA sayısı 33 bin 610'a ulaştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, uçuşa izin verilen "yeşil alanların" artırılması için İller İdaresi Genel Müdürlüğünden talepte bulundu.


Sivil havacılığa son dönemde yeni bir  soluk getiren "drone"ların dünya genelindeki pazarı hızla büyürken, Türkiye'de de  bu araçlara ilgi giderek artıyor. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, "drone" olarak bilinen insansız  hava araçları (İHA) gözetlemeden keşfe, imha gibi askeri amaçlardan zirai  ilaçlamaya, kamera çekiminden yangın söndürmeye kadar birçok alanda kullanılıyor.
 
Bu araçların dünya genelinde ulaştığı pazar değeri, kar amacı gütmeyen  ABD merkezli bir organizasyon olan Hesaplama Teknoloji Endüstrisi Birliğinin  (CompTIA) raporuna göre, geçen yıl yaklaşık 14,1 milyar doları buldu. Raporda,  drone endüstrisi pazarının 2023 yılında yaklaşık 43 milyar dolara ulaşacağı  belirtildi.
 
Kayıtlı İHA ve İHA pilotu sayısı arttı
 
Türkiye'de de "drone"ların hem sayıları hem de kullanımına izin  verilen uçuş sahaları giderek artıyor.  
 
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün (SGHM) 23 Şubat 2016'da aldığı  karara göre, 500 gramdan ağır "drone"ların SGHM'ye kaydedilmesi gerekiyor. Bu  araçların ticari amaçla kullanılabilmesi için de drone pilot lisansı gerekiyor.  Bu ehliyet, SHGM tarafından yetkilendirilen uçuş okullarından temin edilebiliyor.
 
SGHM'den edinilen bilgiye göre, Türkiye'de kayıtlı sivil İHA sayısı  geçen yıl sonu itibarıyla 27 bin 423 iken, bu yıl 6 bin 179 araç daha eklendi.  Böylece toplam kayıtlı İHA sayısı 33 bin 602'ye ulaştı.
 
Öte yandan, geçen yıl sonu itibarıyla kayıtlı sivil İHA pilotu sayısı  35 bin 284 iken, söz konusu rakam bu yıl 16 bin 389 yeni pilotun eklenmesiyle 51  bin 673'ü buldu.
 
Drone uçuş alanı artırılacak
 
SGHM tarafından ülke genelinde İHA uçuşlarının yapılabildiği serbest  alanlar "yeşil alan" olarak kabul ediliyor. Türkiye'de 105 olan yeşil alan  sayısının artırılması için SGHM tarafından İller İdaresi Genel Müdürlüğüne yazı  gönderildi.
 
Yazıda, asayiş ve güvenlik yönünde tehdit unsuru yaratmayacak şekilde  mümkün olduğu kadar fazla yeşil alan belirlenmesi ve yetkili mülki idare amirleri  vasıtasıyla İHA Kayıt Sistemi'ne işlenmesi talep edildi.
 
Bu kapsamda ilçe bazında yetkili mülki idare amirlikleri de yeşil  bölgelerin belirlenmesi için çalışmalara başladı. Mülki amirler tarafından  SGHM'nin İHA Kayıt Sistemi'nde yeşil alan olarak tanımlanacak bölgeler,  Genelkurmay Başkanlığı ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel  Müdürlüğünün onayıyla sistemde uçuşa uygun alanlar olarak yerini alacak.
 
Uygunluk bekleyen yeşil alanların kabulü durumunda Türkiye'de sivil İHA'lar için uçuşa izin verilen alanların en az yüzde 100 artması öngörülüyor.