Gazetevatan.com » Çalışma Hayatı » SGK, SSK, Bağkur, emekli, memur, EYT'li herkesi ilgilendiriyor! Tek tek açıklandı...

SGK, SSK, Bağkur, emekli, memur, EYT'li herkesi ilgilendiriyor! Tek tek açıklandı...

Emekli, çalışan, memur, SGK, SSK, Bağkur'lu milyonlarca kişi merak ediyordu. Tek tek açıklandı. Emeklilik sonrası ödenen primlerimin bana faydası var mıdır? Emeklilik için o tarih çok önemli. Toplu para yatırarak emekli olabilir miyim? Yurt dışında yaşıyorum Türk mavi kimliğim var. Almanya’da günlük saat başı ücretle çalışıyorum, Alman devletinden maaş almıyorum. Babamdan Dul yetim aylığı bağlanmıştı bir sorun olur mu? Memur ile işçi emeklisi arasında ne fark var? Ne zaman emekli olurum? Ne kadar emekli maaşı alırım? Gibi çok sayıda soruya İş ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Yazarımız Mert Nayır yanıt verdi...

SGK, SSK, Bağkur, emekli, memur, EYT'li herkesi ilgilendiriyor! Tek tek açıklandı... 05.03.1966 tarihinde doğdum, 1992 yılında Arabistan’a gittim. 1995 tarihinde bir nedenden dolayı çıkışlı geldim. 2003 tarihinde Arabistan'da geri gittim. Halen Arabistan'da çalışıyorum. Çalıştığım günlerin toplamı 1266 gündür. SGK'ya giriş tarihim 24.03.2017 bir aylık sigortam var. Ne zaman emekli olabilirim.
 
Sigortalılık başlangıcınızın henüz 3 yıl öncesine dayanması sizin emeklilik şartlarınızı oldukça zorlayacaktır. Arabistan’da da kayıtlı çalışmalarınız sadece 1266 gün olarak hesaplıyoruz. Bu dönemleri borçlanma imkanınız var. Ancak hangi dönemler kayıtlı çalışma olduğunu belirtmediğiniz için bu borçlanmayı dikkate alarak hesap yapabilmek mümkün değil.
Mevcut bilgiler doğrultusunda BAĞ-KUR’dan emekli olabilmeniz için en az 5400 prim gününe ihtiyacınız mevcuttur. 5400 Günü tamamlarsanız Bağkur kapsamında emekli olabilirsiniz, (Tabi 62 yaş şartı da mevcut erkekler için, burada sigortalılık süresi aranmaz) 4/a kapsamında 2008 sonrası sigortalı olanlar için yaşlılık aylığı şartı 5400 prim günü ve 25 yıllık sigortalılık süresidir. Prim gününü tamamlamanız kolay olabilir ancak 25 yıllık sigortalılık süreniz 2042’den önce dolmayacaktır.