Selahattin Gürkan kimdir, kaç yaşında, nereli?

31 Mart 2019 Pazar - 21:49 | Son Güncelleme : 31 03 2019 - 21:49

Selahattin Gürkan, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olmuştu. 1958 yılında Malatya’da doğan Gürkan, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümü ile Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü ve Bolu Eğitim Enstitüsü bölümleri mezunudur. Peki halen Battalgazi Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve resmi olmayan sonuçlara Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı olan Selahattin Gürkan kimdir?


31 Mart Yerel Seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan ve 1958 yılında Malatya’da dünyaya gelen Selahattin Gürkan, hali hazırda Battalgazi Belediye Başkanlığı görevine devam ediyordu ve resmi olmayan sonuçlara göre Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Peki Selahattin Gürkan kimdir?
 
SELAHATTİN GÜRKAN KİMDİR?
 
Selahattin Gürkan, 1958 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lisesi öğrenimini Malatya'da tamamladı.
 
Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bölümü ile, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümü ve Bolu Eğitim Enstitüsü bölümleri mezunudur.
 
Vatani görevini tamamladıktan sonra 1979-1989 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı devlet okullarında öğretmenlik ve yöneticilik yaptı. Daha sonra Milli Eğitim İlçe Müdürlüğü görevinde bulunan Gürkan, 1995-2001 yılları arasında MEB İlköğretim Müfettişi, 2001 ile 2003 yılları arasında Malatya İŞ- KUR İl Müdürü olarak görev yaptı.
 
2004 yılında seçildiği Battalgazi Belediye Başkanlığı görevini 2004 – 2009 (bağımsız) ve 2009 – 2013 (Ak Parti) dönemlerinde gerçekleştirdi. Üçüncü dönem Belediye Başkanlığı görevini 2014 yılı itibariyle hali hazırda sürdürmektedir.
 
Ayrıca Gürkan, Tarihi Kentler Birliği, Plan ve Bütçe Komisyon Başkanlığı görevi ile encümen üyeliği görevini yürütmektedir. 2010 tarihi itibariyle Fırat Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Üyesidir. Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik, Spor Klübü Başkanlığı görevlerinde bulunan Gürkan, birçok üniversitede Misafir Öğretim Üyeliği ile birlikte, Yerel Yönetimler, Göç, Sosyal Entegrasyon ve Uyum konuları başta olmak üzere çok sayıda panel ve konferansta konuşmacı olarak yer almıştır.
 
Evli ve 2 çocuk babasıdır.