Savunma Bakanı: Pek çok yaşlı evlerinde ölüme terk edilmiş

AA |  24 Mart 2020 Salı - 12:44 | Son Güncelleme : 24 03 2020 - 12:44

Avrupa’da İtalya’dan sonra corona virüs salgınından en fazla etkilenen ülke olan İspanya’da, pek çok yaşlı insanın evlerinde ölüme terk edildiği ortaya çıktı. Salgınla mücadele için görevlendirilen askerler, gittikleri bazı evlerde yaşlıları yataklarında yaşamlarını yitirmiş bir halde buldu.


İspanya'nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından  en fazla etkilenen bölgesi Madrid'de defin işlemlerinin durdurulmasından dolayı  bu virüsten ölenlerin cesedinin, morg olarak kentteki bir buz pistinde  bekletileceği bildirildi. 
Madrid Belediye Başkanı Jose Luis Martinez Almeida, sağlık koruma  malzemesi eksikliğinden dolayı Madrid Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünün  Kovid-19'dan ölenlerin defin işlemini gerçekleştirmeyi durdurduğunu açıkladı.
Almeida, Kovid-19'dan Madrid'de her gün ortalama 150'den fazla kişinin  hayatını kaybettiğini, Sağlık Bakanlığının kendilerine acil destek vermesi  gerektiğini, aksi taktirde hizmet veremeyeceklerini söyledi.
İspanya resmi haber ajansı EFE de Kovid-19'dan ölen ve defnedilemeyen  cesetlerin kentteki "Palacio de Hielo" (Buz Sarayı) adlı bir alışveriş merkezinin  alt katında bulunan buz pistine konulacağını yazdı.
Verilen bilgilerde, 1800 metrekarelik söz konusu alışveriş merkezinin  de Madrid'deki oteller ve fuar alanı gibi hastaneye dönüştürüleceği, güvenlik  için askerin de burada görevlendirileceği kaydedildi.
Madrid'de bugün itibarıyla düne nazaran 242 artışla toplam 1263 kişi  koronavirüsten hayatını kaybetti.
 
Sağlık Bakanlığının istatistiklerine göre şimdiye kadar ülke  genelinde, düne göre 462 artışla 2 bin 182 kişi Kovid-19'dan ölürken, yüzde  87'sinin 70 yaş üstü olduğu bildirildi.
Ayrıca Savunma Bakanı Margarita Robles de bir İspanyol televizyonuna  verdiği demeçte, askerlerin bazı yaşlı bakım evlerini terk edilmiş halde  bulduğunu, hatta yatağında ölmüş yaşlıların da olduğunu söyledi.
Avrupa'da İtalya'nın ardından Kovid-19'dan dolayı ölümlerin en fazla  görüldüğü ülke olan İspanya'da, hükümet ve sağlık uzmanları bu hafta rakamların  çok daha artmasını öngörüyor.