Rus yazılım firmasına ABD'den yasak!

AA |  14 Eylül 2017 Perşembe - 0:14 | Son Güncelleme : 14 09 2017 - 0:17

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, federal kurumlara, Rusya menşeli "Kaspersky Lab" adlı firmanın yazılımlarını kullanmamaları talimatını verdi. Bakanlık, şirket ile Rus hükümeti arasında bağlantı olabileceğinden şüphe ediyor


ABD İç Güvenlik Bakanlığı, "ulusal güvenlik riski"  taşıdığı gerekçesiyle Rusya kökenli "Kaspersky Lab" adlı firmanın yazılımlarının  Amerikan federal kurumlarında kullanılmamasını istedi. 
 
Rus şirketin ürünleriyle ilgili olarak İç Güvenlik Bakan Vekili Elaine  Duke, federal kurumlara yazılı bir talimat gönderdi.
 
Talimatta, Rus menşeli firmanın ürettiği tüm yazılımların ABD  hükümetine bağlı kurumlarda artık kullanılmaması istendi ve ilgili firmanın Rus  hükümeti ile bağlantılı olduğundan endişe edildiği belirtildi.
 
Firma ile Rus hükümeti arasında bağ olduğu iddiası
 
Bakanlığın talimatında, söz konusu firma ürünlerinin "dosyalara geniş  bir şekilde erişebildiği ve gizlilikle ilgili sorunlara neden olabileceği"  endişesinin taşındığına vurgu yapılarak, "Bakanlık, Kaspersky yetkilileri ile Rus  istihbaratı ve diğer hükümet kurumları arasında bağlar olduğundan endişelidir."  ifadesi kullanıldı.
 
Talimatı uygulamaları için kurumlara 30 gün süre veren Bakanlık, 3  aylık süre içinde tüm Kaspersky ürünlerinin kaldırılacağını da ifade etti.
 
Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın siber güvenlik alanındaki  koordinatörü Rob Joyce, İç Güvenlik Bakanlığının kararını "risk temelli bir  karar" olarak görüp takdir ettiklerini dile getirdi.
 
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kaspersky firmasının ise ABD  yönetiminin yeni adımını "tamamıyla temelsiz" olarak nitelendirdiği kaydedildi.

ETİKETLER

Kaspersky Lab abd rusya