Rus turistte tüm zamanların rekoru!

AA |  08 Kasım 2019 Cuma - 11:32 | Son Güncelleme : 08 11 2019 - 11:32

Bu yılın ocak-ekim döneminde 5 milyon 414 bin 602 Rus turisti ağırlayan Antalya'da geçen yılın toplam rakamı 10 ayda aşıldı.


Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden  Antalya'da, bu yılın 1 Ocak-31 Ekim döneminde 5 milyon 414 bin 602 Rus turist  ağırlanarak tüm zamanların rekoru kırıldı. 
 
Antik kentleriyle konuklarını tarihte yolculuğa çıkaran, deniz, kum ve  güneşiyle büyüleyen, güzel koyları, kanyonları, mağaraları ve şelaleleriyle  cazibe merkezi olan Antalya, milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor.
 
Turistlerin ilk tercihleri arasında yer alan Antalya, ağırladığı konuk  bakımından da rekorlarla anılıyor.
 
AA muhabirinin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün Antalya Havalimanı  verilerinden derlediği bilgiye göre, 1 Ocak-31 Ekim 2019'da kente gelen yabancı  turist sayısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,4 artış kaydedildi.
 
Antalya'ya, bu yıl 31 Ekim'e kadar 14 milyon 136 bin 150 yabancı  turist geldi. Günlük ve aylık bazda gelen turist sayısında tüm zamanların  rekorlarının kırıldığı kenti, en çok Rus turistler ziyaret etti.
 
Geçen sene toplamda 4 milyon 801 bin, 1 Ocak-31 Ekim döneminde ise 4  milyon 681 bin 299 Rus turistin ziyaret ettiği Antalya'ya, bu yılın aynı  döneminde Rusya'dan 5 milyon 414 bin 602 ziyaretçi geldi.
 
Ruslardan ciddi talep var
 
Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, AA  muhabirine, sektör için Rusya'nın önemli bir kaynak pazar olduğunu söyledi.
 
Rus turist bakımından otellerde halen doluluk yaşandığını belirten  Atmaca, Rus misafir sayısının her geçen yıl arttığını bildirdi. Atmaca, "Rusya şu  anda en önemli ve birinci pazarımız. Bu pazarı 3 yılda buralara getirmek sektörün  ve paydaşlarının başarısıdır. Halen talep alan Rus pazarı, kışın da önemini ve  artışını gösterecek." dedi.
 
"Antalya gelecek sene 20 milyona yaklaşacak"
 
Turizmde "her şey dahil" sisteminin geliştiricisi olarak bilinen Cem  Kınay da Türk turizminde güzel bir yıl yaşandığını söyledi.
 
Antalya'nın gelecek sene 20 milyon turist sayısına yaklaşacağını  belirten Kınay, "Turizmciler bu sene gülüyor. Özellikle Antalya ve İstanbul'daki  turizmcilerin yüzü gülüyor, keyfi yerinde. Gelen turistlerde rekorlar kırılıyor.  Çünkü hem Antalya'da hem İstanbul'da hem de Türkiye genelinde bu sene rakamlar  çok iyi." diye konuştu.