Ruhani'den açıklama: 300 milyon dolar dağıtılacak!

AA |  03 Aralık 2019 Salı - 14:12 | Son Güncelleme : 03 12 2019 - 14:12

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, benzin zammından elde edilecek yaklaşık 300 milyon doların tamamını gelir düzeyi düşük kesime dağıtacaklarını söyledi.


Başkent Tahran'da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla  düzenlenen programda konuşan Ruhani, protestolara neden olan yüzde 300'lük benzin  zammı ve ABD ile müzakerelere ilişkin değerlendirmede bulundu.
 
Tüketimdeki yüksek artış nedeniyle ithalat yapmak zorunda kalmamak  için benzin fiyatında düzenlemeye gittiklerini aktaran Ruhani, "Benzin  tüketiminin bu şekilde devam etmesi halinde 2021'de yeniden benzin ithal etmek  zorunda kalacaktık. Kendi kendimize yetebilmek ve benzin tüketimini kontrol  altına alabilmek için kota ve fiyat düzenlemesiyle ilgili planı uyguladık." diye  konuştu.
 
Ruhani, artışın hükümet için yapılmadığını belirterek, "Benzin  zammından elde edilecek yaklaşık 300 milyon doların tamamını da toplumun alt  gelir grubuna dağıtacağız." ifadelerini kullandı.
 
ABD yaptırımları ve yeniden müzakerelere ilişkin de Washington  yönetiminin sürekli olarak görüşme için özel mesaj gönderdiğini kaydeden Ruhani,  "Müzakere için gönderdikleri mesajlar ve talepler, kamuoyuna yaptıkları  açıklamaların tersi. Aracı olan Avrupalılar da bunu biliyor." dedi.