Propaganda serbestliği ve seçim yasakları başladı

AA |  13 Haziran 2019 Perşembe - 11:28 | Son Güncelleme : 13 06 2019 - 11:28

İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanan Seçim Takvimi'ne göre, 23 Haziran 2019'daki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimine ilişkin propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar bugün başladı.


Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart 2019 Pazar günü yapılan Mahalli  İdareler Genel Seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimini  iptal etmesi nedeniyle 23 Haziran 2019'daki İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı yenileme seçimine ilişkin İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanan Seçim  Takvimi'ne göre, bugün başlayan propaganda serbestliği ve bir kısım yasaklar 22  Haziran Cumartesi günü saat 18.00'de son bulacak.
 
Seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda  süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da  internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.
 
Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti  görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların  dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.
 
Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan,  güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasaklar  arasında bulunuyor.
 
Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile  taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek  suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her  zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.
 
Oy verme gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın  ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve  iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin  veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde  yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtılması yasak olacak.
 
Bu sürenin dışında yapılacak yayınların, tarafsızlık, gerçeklik ve  doğruluk ilkelerine uygun olması gerekecek. Kamuoyu araştırmaları ve anketlerin  yayınlanması sırasında, araştırmanın hangi kuruluş tarafından yapıldığının, denek  sayısının, araştırmanın kim tarafından finanse edildiğinin açıklanması zorunlu  olacak.
 
Törenlere ait yasaklar
 
Seçim propagandasının başlangıç tarihinden oy verme gününü takip eden  güne kadar olan süre içinde, devlet, katma bütçeli idareler, il özel idareleri,  belediyeler ile bunlara bağlı daire ve müesseseler, iktisadi devlet teşekkülleri  ve bunların kurdukları müesseseler ve ortaklıkları ile diğer kamu tüzel  kişilikleri ve Bankacılık Kanunu'na tabi teşekküllere ait kaynaklardan yapılan iş  ve hizmetler dolayısıyla (açılış ve temel atma dahil) törenler tertiplenmesi,  nutuklar söylenmesi, demeçler verilmesi ve bunlar hakkında her türlü vasıtayla  yayınlarda bulunulması yasak olacak.
 
Resmi hizmete mahsus araçlar kullanılamayacak
 
Aynı süre içinde bakanlar ile milletvekilleri seçim propagandasıyla  ilgili geziler makam otomobilleri ve resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla  yapılamayacak. Bu maksatla yapacakları gezilerde, protokol icabı olan karşılama  ve uğurlama törenleri yapılamayacak ve resmi ziyafet verilemeyecek.
 
Yine aynı süre içinde adayların seçim propagandası ile ilgili olarak  yapacakları gezilere hiçbir memur katılamayacak.
 
Öte yandan, yenilenen seçimlerle ilgili oy pusulalarının ilçe seçim  kurullarına dağıtım işlemlerinin tamamlandığı, ayrıca seçim işlerinde  görevlendirilenlere yönelik eğitim çalışmalarına da başlandığı ve devam ettiği  öğrenildi.