Pompeo, Küba'yı yeniden 'teröre destek veren ülkeler' listesine eklediklerini açıkladı

AA |  11 Ocak 2021 Pazartesi - 23:16 | Son Güncelleme : 11 01 2021 - 23:56

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Küba'yı yeniden "teröre destek veren ülkeler" listesine eklediklerini açıkladı.


ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, selefi Barack Obama'nın ilişkileri  normalleştirme sürecinde "teröre destek veren ülkeler listesinden" çıkardığı  Küba'ya karşı giderayak bir adım attı.
 
Pompeo, yaptığı yazılı açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı teröristlere  sığınma imkanı vererek uluslararası terörizm faaliyetlerine destek verdiği için  Küba'yı Teröre Destek Veren Ülke olarak tanımladı." ifadelerini kullandı.
 
Trump yönetiminin başından itibaren Küba'nın halka karşı muamelesi ve  Venezuela başta olmak üzere Amerika kıtasındaki faaliyetlerine yönelik adımlar  attığını hatırlatan Pompeo, "Bu adımla bir kez daha Küba hükümetinden hesap  soruyor ve onlara açık bir mesaj veriyoruz: Castro rejimi, uluslararası terörizme  verdiği desteği kesmeli ve ABD adaletini akamete uğratmaktan vazgeçmeli." dedi.
 
Küba'nın on yıllardır başta ABD olmak üzere, birçok ülkenin  yargısından kaçan suçlulara ev sahipliği yaptığını savunan Pompeo, "Bugünkü  tanımlama, Küba ile belirli alanlarda ticaret yapan ülkelere ve kişilere karşı  cezai işlemler uygulamak suretiyle Küba'yı yaptırıma maruz bırakıyor; ABD'nin  (Küba'ya yönelik) dış yardımlarına kısıtlama, (Küba ve ilişkili ülke ve  kuruluşlara) savunma ihracat ve satışlarına yasak getiriyor ve ikili kullanım  mallarına yönelik bazı ihracat kısıtlamaları getiriyor." değerlendirmesini yaptı.
 
Eski Başkan Obama 29 Mayıs 2015'te Küba'yı teröre destek veren ülkeler  listesinden çıkarmıştı.
 
ABD yönetiminin Küba’yı teröre destek veren ülkeler listesinden  çıkarması, yaklaşık yarım asır önce kesintiye uğrayan iki ülke arasındaki  ilişkilerin yeniden normale döndürülmesi amacıyla başlatılan süreçte o dönemde  atılmış en önemli adım olmuştu.
 
Sudan'ın geçen haftalarda çıkartıldığı, teröre destek veren ülkeler  listesinde İran, Küba, Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor.

ETİKETLER

Pompeo Küba terör