Partiye katılan Belçika Prensi corona virüse yakalandı

AA |  30 Mayıs 2020 Cumartesi - 20:30 | Son Güncelleme : 30 05 2020 - 20:30

İspanya'daki parti skandala dönüştü, kız arkadaşını ziyaret için ülkeye giden Belçika Prensi Joachim ve temasa geçtiği herkes karantinaya alındı. İspanyol yetkililer, olağanüstü hali ihlal eden 27 kişilik parti için suç duyurusunda bulundu.


İspanya'nın güneyindeki Kurtuba kentinde düzenlenen bir  partiye katılan Belçika Prensi Joachim'in yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  testinin pozitif çıktığı bildirildi. 
 
İspanyol ve Belçika basınında çıkan ve Belçika Kraliyet Sarayı'nın  doğruladığı haberlere göre, Prens Joachim'in 26 Mayıs'ta Kurtuba'da düzenlenen  bir partiye katıldığı ve sonrasında Kovid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi.
 
İspanya Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen protokol gereği Prens  Joachim'in ve temasa geçtiği tespit edilen herkesin karantinaya alındığı ifade  edildi.
 
Prens Joachim'in, tanınmış bir İspanyol iş insanının kızı olan, kız  arkadaşı Victoria Ortiz'i ziyaret etmek için 24 Mayıs'ta uçakla Madrid'e geldiği  ve aynı gün hızlı trenle Kurtuba'ya geçtiği bilgisi paylaşıldı. Söz konusu  partiye Ortiz'in ailesi ve Sevilla kentinden gelen bazı arkadaşlarının katıldığı  kaydedildi.
 
Diğer yandan, partiye 27 kişinin katıldığının ortaya çıkmasıyla  Endülüs özerk yönetimi hükümetinin, olağanüstü halin ihlal edildiği gerekçesiyle  Prens Joachim'in de aralarında olduğu tüm katılımcılar hakkında suç duyurusunda  bulunduğu bildirildi.
 
Kademeli normalleşme sürecinde üçüncü aşamada olan Kurtuba ve  Sevilla'ya kentlerinde kurallar gereği en fazla 15 kişinin toplanmasına izin  verilirken olağanüstü halden dolayı da özel izin olmadıkça şehirler arası ulaşıma  izin verilmiyor.
 
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, son bir haftadır ülkenin diğer bazı  kentlerinde de görülen yaş günü kutlamaları veya partilerin Kovid-19'da ikinci  dalganın başlamasına yol açabileceği uyarısında bulunup halka temkinli olmaları  ve kurallara uymaları çağrısı yaptı.
 
İspanya'da Kovid-19'dan dolayı 27 bin 119 kişi hayatını kaybederken  toplam vaka sayısı 237 binin üzerinde bulunuyor.