Partili olacak

03 Mayıs 2018 Perşembe - 2:30 | Son Güncelleme : 03 05 2018 - 2:30

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, ‘milli görüşten oy alacak, ekonomist, sakin görünümlü, CHP tabanının tepkisini çekmeyecek’ bir isim olarak öngörülen cumhurbaşkanı adaylarının partili olacağını söyledi


CHP’de tüm gözler yarın 10’da yapılacak ve partinin cumhurbaşkanı adayının açıklanacağı toplantıya çevrildi. CHP kulislerinde aday profili olarak ‘Milli görüşten oy alacak, ekonomist, sakin görünümlü, CHP tabanının da tepkisini çekmeyecek bir isim’ öngörülüyor. Şu anda muhtemel adaylardan İlhan Kesici, Yılmaz Büyükerşen ve Muharrem İnce’nin şansının azaldığı da konuşuluyor. Bir diğer iddia ise Ak Parti ile yollarını ayıran Abdüllatif Şener’in adaylığı. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘Adayımız partili olmayabilir’ sözleri de kulisleri hareketlendirmişti. Ancak dün CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, cumhurbaşkanı adaylarının partilerinden biri olacağını söyledi. Uzun vadede amaçlarının Türkiye’yi yeniden demokratik parlamenter sisteme kavuşturmak olduğunun altını çizen Torun, ‘Sonuçta burada bir revizyon gerçekleşecek. Bunun birdenbire olması mümkün değil. Anayasaya göre bir süreç var.  Sonuçta anayasaya göre hareket edilecek ama bizim amacımız tabii ki demokratik parlamenter sistem. Mevcut yapıyı revize ettikten sonra mutlaka demokratik parlamenter sisteme dönmenin yolunu arayacağız’ açıklamasında bulundu. Torun, CHP’nin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı yönündeki soruyu da yanıtladı. ‘Ben bu yönde ancak tahminimi söyleyebilirim. Cumhurbaşkanı adayımızın bir partilimizin olacağını düşünüyorum’ diyen Torun, herkesin kabul edeceği, ‘Evet bununla bu süreç tamamlanır’ diyeceği bir adaylarının olacağını bildirdi. Seçimlerin ‘kesinlikle ikinci tura kalacağını” savunan Torun, partilerine milletvekili aday adaylığı başvuruların ise devam ettiğini belirtti.

DEMOKRASİ İTTİFAKI!

Torun, ‘CHP, İYİ Parti, Demokrat Parti ve Saadet Partisi baştan bu yana belli bir seviyede görüşmelerini devam ettirdi, şimdi de taban ittifakıyla birlikte süreci tamamlayacak. Bugün (dün) bu görüşmelerden bir sonuç alınacağını düşünüyorum’ dedi. Torun şöyle devam etti: Biz ilkeler etrafında birleştik. Hep böyle belli spekülasyonlar yapıldı, bir bilgi kirliliği oluşturulmaya çalışıldı ama biz baştan beri ilkeleri koyduk ve o ilkeler etrafında bir arada olma, birlikte bu süreci yönetme kararı alındı. Bu da detaylandırılıp cuma günü de cumhurbaşkanı adayımızı açıkladıktan sonra yolumuza devam edeceğiz. Bu ittifakla ilgili mutlaka bir belge olacaktır. Sonuçta bu sözle olacak bir iş değil. Elbette taraflar bir araya gelip birbirlerine karşı sorumluluklarını mutlaka bir belgeye dönüştüreceklerdir. Kendilerinin baştan beri ‘sıfır baraj’ ilkesini savunduklarını hatırlatan Torun, ittifaka şu an için bir ismin konulmadığını açıkladı. Torun ‘Zannederim yarın (bugün) bir isim konur ama ben şahsi olarak ‘demokrasi ittifakı’ diyorum. Çünkü biz tek adam rejimine karşı demokrasiyi savunuyoruz ve hukuku, özgürlüğü savunuyoruz, eğer benim öyle bir yetkim olsa adına ‘demokrasi ittifakı’ derim ama mutlaka görüşmelerden sonra ortak bir ifade koyulur’ diye konuştu.

ETİKETLER

CHP Seyit Torun