Öğrenci affı 2020 | Öğrenci affı çıkacak mı? Öğrenci affı yasası ne zaman çıkar?

19 Şubat 2020 Çarşamba - 13:54 | Son Güncelleme : 19 02 2020 - 13:54

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, talep üzerine öğrenci affı ile ilgili açıklamada bulundu. Türkiye'deki toplam 207 üniversitenin 129'u devlet, 73'ü vakıf ve 5'inin de müstakil meslek yüksekokulu olduğunu, öğrenci sayısının ise 7 milyon 800 bine ulaştığını, yükseköğretimdeki kız öğrenci sayısının ise 3 milyon 700 bin olduğunu belirten, Yekta Saraç öğrenci affı ilgi bilgi verdi. Öğrenci affı çıkacak mı?


Üniversiteye geri dönmek isteyen binlerce kişi öğrenci affı çıkacak mı, diye soruyor. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, kendisine sorulan bir soru üzerine cevap verdi ve öğrenci affı ile ilgili son noktayı koydu.

Saraç "Öğrenci affı ile ilgili bir çalışmamız yok, bu zaten yasama gerektirir. Son af 500 bin kişiyi sisteme soktu. Eğitim sistemi tek bir pastadır, dilimleri kesilmiştir. Eğitim bizi başarıya endeksli bir şekilde kurgulamamız, popülist yaklaşımlarla kurgulamamamız lazım." dedi.

HER ÜNİVERSİTE ODTÜ GİBİ OLACAK

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, Türkiye'nin yükseköğretim kadın öğretim elemanı sayısının artış gösterdiğini de dile getirdi. 

YÖK'ün karar alma yöntemleri ve ilgi alanları ile odaklandığı noktaların değişmesine yönelik adımlar attıklarını anlatan Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, bu bağlamda bağımsız Kalite Kurulu'nun kurulduğunu anımsattı. 

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, diğer taraftan Türkiye'deki üniversitelerin birbirlerine benzedikleri yönündeki eleştirileri de dikkate alarak yükseköğretime çeşitlilik getirmeye yönelik 4 yıl önce başlattıkları iki proje bulunduğunu söyledi. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, Anadolu'daki her üniversitenin bölgelerinde İTÜ, ODTÜ gibi eğitim verebileceklerini ifade ederek, "Misyonlar verdik. O verilen misyonlar çerçevesinde de şu an için belki mütevazı ama kamu kaynaklarından bu alanlara has olmak üzere tahsis yapılıyor, yükseköğretim kurumu olarak biz de kadro tahsisi yapıyoruz." diye konuştu.

''172 BİN ULUSLARARASI ÖĞRENCİMİZ VAR''

Yükseköğretim sistemini yapısal olarak değiştirebilecek unsurlardan birinin de uluslararasılaşma olduğunu dile getiren Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, bu unsurun, ülkenin görünürlüğüne katkı sağladığını, öte yandan nitelik ve kalitenin de uluslararası normlara taşınmasını gerekli kıldığını vurguladı.

Yurt dışından gelen yabancı öğrencilerin uluslararası öğrenci olarak adlandırıldığını belirten Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, "Başkan olduğumuzda 48 bin olan uluslararası öğrenci sayımız şu an 172 bin. Avrupa'nın hiç bir ülkesinde bu artış oranı yok." ifadesini kullandı. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, uluslararası öğrencilerin, genellikle yakın coğrafya ülkelerinden geldiğini, Türkiye'de Balkanlar, Afrika, Orta Avrupa'dan uluslararası öğrenciler bulunduğunu bildirdi. Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, YÖK 100/2000 Doktora Projesi'nin 4 yıl önce başlatıldığını anımsatarak, aralarında robotik, nano teknolojinin de bulunduğu alanlarda doktoralı insan yetiştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.

DOKTORADA BURS ALAN 4 BİN ÖĞRENCİ VAR

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, "YÖK 100/2000 Doktora Projesi'nde burslandırılan öğrenci sayısı 4 bin 250 kişiye ulaştı. Burslandırılmalarıyla alakalı olumsuz, sıkıntılı tek bir şikayet dahi söz konusu değildir. En iyi üniversitelerimizdeki bu kişilerin asgari ücretin üstünde ülkenin öncelikli alanlarında da eğitimlerini almaktadır." değerlendirmesinde bulundu.