Muhteşem Yüzyıl rekorla veda etti!

12 Haziran 2014 Perşembe - 9:41 | Son Güncelleme : 12 06 2014 - 9:41


Türk televizyon tarihine damga vuran Muhteşem Yüzyıl dün gece görkemli bir finalle ekranlara veda etti. Hüznün hâkim olduğu son bölümün ardından dizi sosyal medyada en çok konuşulanlar arasına girdi.
Muhteşem Yüzyıl´ın unutulmayan karakterleri
Foto galeri için tıklayın

Yayınlandığı dört sezon boyunca Türk televizyon tarihine damgasını vuran Muhteşem yüzyıl dizisi dün 139. bölümüyle son kez ekrana gelip final yaptı. Dördüncü sezonda Şehzade Mustafa, Şehzade Cihangir, Hürrem Sultan gibi trajik ölümlerin yaşandığı Muhteşem Yüzyıl’ın final bölümü nefesleri kesti.

Sultan Süleyman’ın Zigetvar Kuşatması sırasında vefat edip, yerine Şehzade Selim’in geçtiği final bölümü yine reytinglere damgasını vurdu.

Dizi, MuhteşemVeda etiketiyle TT listesinde 139. bölümün yayınlanmaya başlandığı 20.52’den itibaren dördüncü sırada yer aldı. Dizinin bitmesine dakikalar kala atılan tweet’lerle Muhteşem Yüzyıl TT listesinde zirveye yükseldi. Hüznün hakim olduğu final bölümünde dizinin takipçileri, Halit Ergenç’in oyunculuğuna övgüler yağdı.Yapımını Tims Productions’ın, yapımcılığını Timur Savcı’nın üstlendiği ‘Muhteşem Yüzyıl’ın ilk bölümü 5 Ocak 2011’de yayınlandı. Dizi 130 milyon TL’ye mal oldu.130 kişilik ekip görev aldı

İlk bölümünde dizinin başrollerini Halit Ergenç, Meryem Uzerli, Nebahat Çehre, Nur Fettahoğlu, Selma Ergeç ve Okan Yalabık paylaşıyordu. Dizinin son sezonunda ise ilk başladığı dönemdeki oyunculardan sadece Halit Ergenç ve son birkaç bölüm öncesine kadar Nur Fettahoğlu kaldı. Son sezonun başrollerinde Vahide Perçin, Ozan Güven, Pelin Karahan, Aras Bulut İynemli, Engin Öztürk ve Selim Bayraktar yer aldı. Dizinin şimdiye kadar her yayınlanan bölümü için 25 kişilik kostüm, 12 kişilik dekor ekibinin de dahil olduğu, 130 kişilik çekim ekibi görev aldı.

Altın Objektif´te Muhteşem final
Foto galeri için tıklayın


8 bölümlük belgeseli yapıldı

Muhteşem Yüzyıl’ın kamera arkası görüntülerinin yer aldığı, tüm gizli kalan sahneleri ve en çok merak edilenlerin yer aldığı ‘Gizli Dünya’ isimli 8 bölümlük bir de belgeseli yapıldı. İlk bölümü geçen mayısta yayınlanan belgesel için oyuncular, yaratıcı ekip, yönetmenler ve tarih danışmanlarına kadar birçok röportaj yapıldı.

‘Oscarlık oynadı’

@tolgasonmezz: Bir devir kapanıyor... Artık çarşamba günlerini özel kılan bir şey olmayacak sıkıntılarımızı unutturmayacak..

@MuhtesemYuzyilx: Herkesin yokluğuna alışırız ama seninkine asla. Bizi bırakma Süleyman.

@sevdaonel: Biri bana 2014 yılında olduğumuzu hatırlatsın yoksa ben de son seferime çıkıcam Süleyman’la.

@SedaBlack: Halit Ergenç son dört yıldır Oscarlık oyunculuk sergiledi. Kazandığı para helâli hoş olsun.

@SeydaTuner1: Şanlı tarihimizi bize aktaran herkesin emeğine yüreğine sağlık.

Şikâyet rekoru kırdı

Dün yayınlanan son bölümüyle milyonlarca kişiyi ekran başına kilitleyerek izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl, şikâyet rekoruna da imza attı. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Muhteşem Yüzyıl’ın yayınlandığı günden bugüne kadar 233 bin 199 kez şikâyet edildiğini açıkladı.