Muharrem İnce: Sayın Erdoğan ile oyumuz birbirine yakın olacak

AA |  31 Mayıs 2018 Perşembe - 2:51 | Son Güncelleme : 31 05 2018 - 6:38

CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, oy oranlarına ilişkin ise "24 Haziran'da Sayın Erdoğan ile Muharrem İnce'nin oyları birbirine yakın çıkacak. Gördüğüm o. 4 Mayıs'tan bu yana oylarımız korkunç derecede arttı. Bunu sizler de görüyorsunuz. Tabii ki diğer hepsi de rakiplerim ama Erdoğan ile benim oyum birbirine yakın." değerlendirmesinde bulundu.


İnce, Habertürk canlı yayınında katıldığı programda gündeme ilişkin  soruları yanıtladı.
 
"Seçmen Muharrem İnce'ye neden oy versin?" sorusu üzerine İnce,  Türkiye'nin en önemli kaynağının insan gücü olduğunu belirtti. İnce, ülkenin yaş  ortalamasının da 29 olduğunu anlatarak, "Yeni bir dönemde yeni bir isimle  liyakatlı bir kadroyla tek adamlık yapmadan güçlü bir liderlik yaparak ortak  akılla ortak iyiyi bulmak için çalışarak, uzmanlığı, liyakatı öne çıkartarak,  şeffaflığı, hesap verebilirliği öne çıkartarak, kamuda yükselmeyi adil koşullara  bağlayarak, kimseyi ötekileştirmeden, bu 29 ile çok şey başarabiliriz." diye  konuştu.
 
Muharrem İnce, Türkiye'de bazı köylerin mahalleye dönüştürüldüğünü  ifade ederek, "Şimdi onları bir büyük bela bekliyor. Vergiler ertelenmişti.  2019'a kadar bu köyler bu vergileri ödemeyecekti. Şimdi eğer Erdoğan seçilirse, o  köylülere sesleniyorum 16 bin 544 köy, bin 578 belediye. Bunlar 2019'dan itibaren  5 ayrı vergi ödeyecekler, şu an farkında değiller. Bunu değiştirmemiz lazım."  dedi.
 
"Bu adamın neyine inanacaksın"
 
"Erdoğan-Gülen görüşmesi" iddiasına kaynak gösterdiği gazeteci Nasuhi  Güngör'ün açıklamalarına ilişkin soru üzerine İnce, " 'Onlar bilgiye, belgeye  dayanmadan yazdığım şeyler, dedikodu' diyor. Beyefendinin bir tweeti daha var, 23  Ocak 2012. 'Bunların hepsi olacak, endişe etmeyin. Yenilikçi Hareket kitabımda ve  geçmişte yazdığım her şeyin de arkasındayım.'. Bu adam TRT Haber Dairesi Başkanı  oluyor. Bu adamın neyine inanacaksın. Kitaba yazmışsın, tweet atmışsın, bugün  yalanlıyorsun. Senin gibi bir adamı TRT'nin haber müdürü yapıyorlar. Yazık,  günah." ifadelerini kullandı.
 
Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin CHP'nin Adalet Bakanlığı'na yaptığı  başvurunun neticesinin sorulması üzerine İnce, şunları söyledi:
 
"Fetullah Gülen'in iadesiyle ilgili, 'iadesi istenmedi' demedim ben.  'Usulüne uygun istenmedi' dedim. Grup Başkanvekilimiz Özür Özel'i aradım. Adalet  Bakanlığı'na yazmasını istedim. Bu konuda uzman bir iki avukat arkadaşımızla  birlikte, avukat milletvekillerinden bir heyetle, Adalet Bakanlığı'na gitsinler,  incelesinler benim iddiamı. Bekir Bozdağ ne dedi? 'Gelsinler, gösterelim  evrakları' dedi. Ayın 25'inde Özgür Özel imzalı yazımız Adalet Bakanlığı'na  gitti. Henüz 'gelin, inceleyin' demiyorlar. Bekir Bozdağ'ın açıklaması şu;  'Kimseye gösteremeyiz, Muharrem İnce gelsin incelesin.' Ben niye gidip  inceleyecekmişim? Avukatlarım yok mu benim? Ben Cumhurbaşkanı adayıyım bu  ülkede."
 
İnce, "AYM'nin seçim kararı ne olur? Seçim iptal olur mu?" sorusuna  ise seçimin iptalini beklemediğini belirterek, "CHP'nin itirazı sandık  taşınmasına ve diğer maddelere. İttifaka, temel noktalara itirazımız yok."  yanıtını verdi.
 
"Bankaları yeniden yapılandıracağız"
 
Muharrem İnce,  24 Haziran'da sandıkları koruyacaklarını, 50 bin  avukatın cübbeleriyle YSK'nın önüne gideceğini belirterek, sandık güvenliği  konusunda endişe taşıdığını ancak milletin rahat olmasını, ne gerekiyorsa  yapacaklarını söyledi.
 
Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ekonomi alanında bir hafta içinde  ne yapacaklarını belirlediklerini dile getiren İnce, Merkez Bankasıyla işe  başlayacaklarını, bürokratların hepsini görevden almak gibi bir durumun  olmayacağını,  Ziraat Bankası, Halk Bankası, Kalkınma Bankası ve Eximbank'ı  sektörel bazda yeniden yapılandıracaklarını anlattı.
 
İnce, ekonomi alanında birlikte çalışacağı bir kurmay heyeti olduğunu,  zamanı gelince onları da açıklayacağını ifade etti.
 
Seçilince Genelkurmay Bakanını görevden alacağını söylediğine ilişkin  iddialar üzerine İnce, "Bana karşı aday olmak isteyen birinin bahçesine  helikopterle inerse görevden alırım tabii." dedi.
 
"Dış politika, ekonomi ve yargı üç sac ayağıdır"
 
Seçilmesi halinde restorasyon sürecinde kararname yetkisini de  kullanacağını, bu sürecin de maksimum 2 yıl süreceğini belirten İnce, "Yargıyı  düzeltmeden ekonomiyi düzeltmemiz mümkün değil. Dış politika, ekonomi ve yargı üç  sac ayağıdır. Biri diğerini etkiler, tetikler. Demokrasiyi oturtmazsanız, hukuk  devleti olmazsanız, mahkemelerinize saygı duyulmazsa yabancı yatırımcı size  gelmez, güvenmez. Bugün ceza getirdiler yeni. Para getirmek serbest Türkiye'ye,  para çıkarırsan yüzde 40 ceza var. Polisiye tedbirle ekonomi kalkınır mı?"  şeklinde konuştu.
 
Muharrem İnce, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra yetkilerini  kullanacağını, ancak yasama yürütme ve yargıyı ayıracağını dile getirerek,  "Yetkilerimi demokratikleşme, Türkiye'nin özgürleşmesi, şeffaflaşması üzerine  kullanacağım. Yetkileri elimde toplamak yerine bir denetleme mekanizması olması  lazım." dedi.
 
Yargı, eğitim ve dış politika gibi her alanda bir uzlaşma ve  barışmadan söz ettiğini dile getiren İnce, "Yüksek yargıçların bulunduğu bir  toplantıya gittiğimde neden ayağa kalksınlar. Yüksek yargıçların bir  cumhurbaşkanının karşısında ayağa kalkmasını doğru bulmuyorum." diye konuştu.
 
Cumhurbaşkanı adayı İnce, seçilmesi durumunda Olağanüstü Hali de hemen  kaldıracaklarını ifade ederek, başörtüsü konusunun ise artık Türkiye'nin sorunu  olmadığını söyledi. İnce, devletin işinin kıyafetle uğraşmak olmadığını,  yetenekli ve liyakatlı olması durumunda AK Partili birinin de genel müdür  olabileceğini kaydetti.
 
Aleviler konusundaki duruşunun da net olduğunu ifade eden İnce,  Sunniler olarak Alevilere haksızlık edildiğini, Sivas Madımak'ta iki kez parti  adına grup başkanvekili olarak açıklama yaptığını, söylediklerinin arkasında  olduğunu vurguladı.
 
İnce, Anıtkabir'e her gittiğinde babasının mezarında olduğu gibi  Fatiha suresini okuduğunu, Cumhurbaşkanı adayı olunca bu konunun  haberleştirildiğini anlattı.
 
"Hepimiz birlikte bir şeffaflığın içinde olacağız"
 
Seçilmesi halinde cumhurbaşkanının hesap vereceği bir düzen olacağını  belirten Muharrem İnce, "Cumhurbaşkanının hesap  verdiği bir ülkede tarikatlar  hesap mı vermeyecek? Hepimiz birlikte bir şeffaflığın içinde olacağız.  Cumhurbaşkanı, bakanlar, milletvekilleri, valiler, kaymakamlar." diye konuştu.
 
Dindar nesil yetiştirilmesine itirazının olmadığını, çocuklarını  dindar olarak yetiştirmek isteyen ailelere devlet olarak yardımcı olacaklarını  dile getiren İnce, şunları söyledi:
 
"Ama kindar nesil yetiştirilmesine engel olurum. Dün ilk öğretmenlik  yaptığım imam hatip lisesini ziyaret ettim. İmam hatipler de bu ülkenin  evladıdır, çocuklarıdır. Benim çocuklarımdır, onlar merak etmesinler. Fen  lisesinde okuyanlar da benim çocuklarımdır. Onlara öğretmen şefkatiyle  yaklaşıyorum ben. Hiç kimsenin böyle bir kaygısı olmasın. Bekir Bozdağ ortalığı  bulandırmasın. Bu tür söylemler, 'Yok başörtüsünü yasaklar, yok imam hatipleri  kapatır.'  bunların hiçbirisi doğru değildir."
 
"Erdoğan bana ekonomi öğretsin istiyorum"
 
Türkiye'nin ekonomik durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulunan İnce,  "Sayın Erdoğan meydanlarda ekonomist olduğunu söylüyor. Ben tartışalım diyorum.   Bana 'bu köprüleri sen yapamazsın' diyor. Ben de diyorum ki 'Sayın Erdoğan bana  bir televizyon kanalında ekonomi öğretir misin?' Gel bir televizyon kanalına  çıkalım, tartışalım. Bana ekonomi öğretmesini istiyorum. Millet de seyretsin, kim  kime öğretiyor görsün." diye konuştu.
 
İnce, elektrikli otomobil üretmekten sanayi 4.0'dan yana olduklarını,  tarım ve hayvancılığı da ileri noktalara taşımayı amaçladıklarını söyleyerek,  "Bizim derdimiz tarımı ayağa kaldırmak. Bir köylü çocuğu olarak hayvancılıkla  uğraşanları ayağa kaldırmak istiyorum." ifadelerini kullandı.
 
"Nasıl bir ekonomik model öneriyorsunuz? Müdahaleci, korumacı bir  Türkiye mi istiyorsunuz?" sorusu üzerine İnce,  şöyle konuştu:
 
"Şimdi bakın CHP'yi tanımayan ve bilmeyenlerin sözüdür bu. Bilmemesi  de çok normal. CHP'nin altı okundan birisi devrimciliktir. Her şey devrimcilik  üzerine kurulmuştur. İkinci ok, laiklik okudur. Üçüncü ok, altında bir çentik  vardır. En büyük devletçiliktir. O çentik nedir biliyor musunuz? Özel sektördür.  Yani özel sektör tetikleyecek demektir. Bunu bilmeyen tarih ve CHP cahilleri  böyle anlatır. Tabi ki, devletin yapması gereken işler olacak. Yapacak devlet  bazı şeyleri. Piyasayı neden kontrol edelim? Piyasa hukuk devletiyle kendisini  kontrol eder. AK Parti döneminde 265 stadyum yapıldı. Stadyumum gerekli midir?  Tabii gereklidir. Gerektiğinde biz de yapacağız. Ama bazılarını bir iki milyon  harcayarak onarıp yapacakken 265 stadyum. Ama stadyumun üretime hiçbir katkısı  yok. Haftada iki, ayda sekiz saat çalışıyor. Benim tercihim 265 fabrika  yapmaktır."
 
Miting alanında dile getirdiği vaatleri hangi bütçeyle ve hangi  kaynaklarla gerine getireceğinin sorulması üzerine ise İnce, yıllardır dersine  çok iyi çalıştığını belirterek, "Kamu İhale Kanunu'nu 180 defa değiştirdiler.  Kamu İhale Kanunu'nu düzeltirsek paranın yarısını orada bulacağız." dedi.
 
"Sayın Erdoğan ile oyumuz birbirine yakın olacak"
 
İnce, oy oranlarına ilişkin ise "24 Haziran'da Sayın Erdoğan ile  Muharrem İnce'nin oyları birbirine yakın çıkacak. Gördüğüm o. 4 Mayıs'tan bu yana  oylarımız korkunç derecede arttı. Bunu sizler de görüyorsunuz. Tabii ki diğer  hepsi de rakiplerim ama Erdoğan ile benim oyum birbirine yakın."  değerlendirmesinde bulundu.
 
İnce, ikinci tura kaldıklarında muhafazakar seçmenin de kendisine oy  vereceğini savunarak şunları kaydetti:
 
"Yerli ve milli ise Erdoğan'dan daha milliyim. Her şeyim belli.  Milletin gözü önünde. Şatafattan uzak. Sarayda yaşamayacağım. Kedi evimde  yaşayacağım. Şeffaf bir yönetim, hukuk devleti, özgürlükler ve isteyen istediği  gibi giyinecek. Merkez Bankası korkutulmayacak. Yabancı yatırımcılar güven  duyacak. Ben sadece CHP'lilerin cumhurbaşkanı olmayacağım ki. Bu partimden ayrı  düştüğüm anlamına da gelmez. Cumhurbaşkanlığını tarafsız yapacağız. 3B ve 3Y  diyorum. Barışacağız, bölüşeceğiz ve büyüyeceğiz. Yönümüz, yöntemimiz ve  yönetimimiz belli olacak."
 
Meydanlarda "Göreve geldiğimde Genelkurmay Başkanı'nı görevden alırım  diyorsunuz. Peki MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı da görevden alacak mısınız?" sorusu  üzerine Muharrem İnce, şöyle konuştu:
 
"Ben meydanlarda şöyle söyledim: Benim cumhurbaşkanlığımda aday olacak  birinin bahçesine helikopterle inerse onu hemen görevden alırım dedim. Cümlem  aynen böyleydi. Cümlemin arkasındayım. Ben kişileri tartışmadım. Olayı ortaya  koydum. Böyle bir olay olursa görevden alırım. Böyle bir şeyi Hakan Fidan da  yaparsa onu da görevden alırım. Türkiye'yi siyasi irade yönetecek. Seçilmişler  yönetir. Millet iradesi hiç itirazım yok."
 
"3 başkan yardımcısı olacak"
 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, Millet Bahçesi Projesi'ni  desteklediğini ifade ederek, "Ben de öyle yapacağım ama onlar kazanırsa asla  yapmayacak. Bir kenarını bahçe yaparlar ama oraya TOKİ girmeden, rezidans olmadan  bırakmazlar." dedi.
 
Muharrem İnce, 24 Haziran'da seçilmesi halinde 3 başkan yardımcısı  olacağını, bakanlıklar arasında gençler ve girişimcilikle ilgili yeni bir  bakanlığın yer alacağını aktardı.
 
"Bir partinin genel başkanının, yardımcınız olma ihtimali var mı?"  sorusu üzerine İnce, "Karşımda rakip olan birine seni yardımcım yapacağım demek,  siyasi nezaketsizliktir." yanıtını verdi.
 
İnce, ikinci tura kalırsa, başkan yardımcılarını 8 Temmuz'dan önce  açıklayacağını ifade etti.
 
Hukuk alanında nasıl bir değişikliğe gideceğine ilişkin soruya İnce,  "Adalet Bakanı ve müsteşarı, Hakimler Kurulunda ve Savcılar Kurulunda olmayacak.  Seçildiğimde, birinci sınıf hakimlerle konuşma yapmayı düşünüyorum. Yargıtay'da,  Danıştay'da seçimler olurken, gazetelerde boy boy haberler gördük. 8 tanesi  sosyal demokrat, 13 tanesi muhafazakar, 4 tanesi ülkücü... Bu haberlerden  utanmadınız mı diyeceğim? Nasıl olur da hakimlerin dünya görüşlerini,  ideolojilerini biliyoruz. Kontenjanınız mı var?" yanıtını verdi.
 
"Adalet sağlanamazsa, yeni aflar gündeme gelir"
 
İnce, cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda çok hızlı bir şekilde adil bir  yargılama sürecine girebileceklerini dile getirerek, "FETÖ'cüler önce askerleri  hapse attı, şimdi FETÖ'cüler hapiste. Sonra bunların işbirlikçileri hapse  girecek. Sırayla bu işler, o yüzden adalet hepimize lazım. Erdoğan'a da bana da  size de." diye konuştu.
 
"Şu an iktidarda olanlardan mı bahsediyorsunuz işbirlikçi diye?"  sorusu  üzerine İnce, "Onların işbirlikçileri kimse, onları oraya kim  getirdiyse... Akın Öztürk'ü Hava Kuvvetleri Komutanı yapmak için, önündeki 60  generali emekliye sevk edip... Kim ortaklarıysa çıkacak ortaya." dedi.
 
Adalet sağlanmazsa, yeni afların gündeme geleceğini belirten İnce,  bunun doğrusunun adaleti sağlamak olduğunu, merhum Başbakan Necmettin Erbakan'ın  deyimi ile affın "pansuman bir tedbir" olduğunu dile getirdi.
 
Adil bir yargı sistemi kurduklarında, FETÖ'cü hakim ve savcıları  yargılarken "kiminle işbirliği yaptınız" diye soracaklarını anlatan İnce,  "Sormayalım mı? Kapatalım mı? Bu intikam, rövanş değil ki. Bunu sormak bizim  görevimiz değil, yargının görevi. Biz yargının bağımsız, tarafsız, adil düzenini  kuracağız." dedi.
 
"Suriye'ye büyükelçi göndereceğiz"
 
Seçilirseniz ABD'ye mi yaklaşacaksınız yoksa bölgesel ittifakı mı  işleteceksiniz?" sorusu üzerine İnce, Suriye'ye büyükelçi göndereceklerini, 4  milyon Suriyeli'yi barışçıl yollarla göndermenin birinci hedefleri olduğunu  söyledi.
 
Suriye'nin toprak bütünlüğünün mutlaka korunması gerektiğini  vurgulayan İnce, bu ülke için yeni bir anayasa gerektiğini, BM gözetiminde  Suriye'de ve Suriye dışında yaşayanların katıldığı bir seçim yapılması  gerektiğini ifade etti.

ETİKETLER