Muğla büyükşehir başkan adayları

06 Mart 2014 Perşembe - 16:40 | Son Güncelleme : 06 03 2014 - 16:40

Muğla Büyükşehir Başkan Adayları, Mansur Harmandar (AK Parti), Osman Gürün (CHP), Mehmet Erdoğan (MHP), Ayşe Erdem (HDP)


30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi partilerin adayları netleşti.

İşte partilerin Muğla adayları ve özgeçmişleri:

Mansur Harmandar - AK PArti: 1949 yılında Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Seydiler köyünde doğdu ve 1960 yılında ilkokulu bitirdi, aynı yıl Isparta Gönenköy İlköğretmen Okulu yatılı sınavını kazanarak öğretmenlik eğitimine başladı. Gönenköy İlköğretmen Okulunda beş yıl öğrenim gördükten sonra, seçilerek gittiği İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulunda hazırlık sınıfı öğrenimini 1966 yılında tamamladı. 1971 yılında birlikte öğrenim gördüğü İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu ve İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesinden mezun oldu. Isparta Gönen Öğretmen Lisesi ve Erzurum Kâzım Karabekir Eğitim Enstitüsü Kimya Öğretmenliği görevlerinde bulundu. 1976 Yılında Atatürk Üniversitesinde Kimya Asistanlığı görevine başladı. 1981 Yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Anabilim Dalında “Bilim Doktoru” (PhD) unvanını aldı ve 1984-1985 eğitim-öğretim yılında bir yıl İngiltere’nin Bath Üniversitesinde Organik Doğal Ürünler üzerine araştırmalar yaptı. 1987’de Organik Kimya Dalında doçent, 1993’de Kimya Eğitimi Dalında profesör oldu. 1988-1990 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Erzincan Eğitim Yüksekokulu Müdürlüğü, 1995-2000 yılları arasında iki dönem Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevlerinde bulundu. 1997 yılında YÖK Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi üyeliğine seçildi ve Eğitim Fakültelerinin yeniden yapılandırılma çalışmalarına katıldı. 1998 ve 1999 yıllarında YÖK tarafından öğretmen yetiştirme ve eğitimi üzerine, ABD ve İngiltere’de düzenlenen araştırma, inceleme ve akreditasyon etkinliklerine katıldı. Eylül 2000’de Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesine profesör olarak atandı. 2000-2003 yılları arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürüttü. Akademik çalışmaları arasında 38 uluslararası makalesi, 48 bildirisi ve iki kitabı bulunan Prof. Dr. Mansur Harmandar, hâlen Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Yabancı dili İngilizce’dir. Coğrafya Öğretmeni Suzan Hanımla evli olup, Kalp ve Damar Cerrahı bir oğlu, Kadın ve Doğum Hastalıkları Uzmanı bir kızı vardır.

Osman Gürün - CHP: Osman Gürün 1948 Muğla doğumlu. İlkokulu Muğla Atatürk İlkokulu'nda bitirdi. Orta ve Üniversite öğrenimini İzmir'de tamamladı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1972 yılında mezun oldu, 1976 yılında da Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı olarak SSK Hastanesine tayin oldu. 1996 yılında SSK Hastanesi'nden ayrılarak, Özel Yücelen Hastanesi'nde göreve başladı. 3 (üç) dönem Tabib Odası Başkanlığı yapan Op. Dr. Osman Gürün halen Karabağlar Yaylası Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği Başkanlığı'nı yürütüyor. 1997 yılında emekli olan Op. Dr. Gürün meslektaşı olan Gülsüm Gürün ile evli ve üniversite mezunu iki çocuk babası. 18 Nisan 1999 Yerel seçiminde % 37 oy alarak Muğla Belediye Başkanı seçildi.

Mehmet Erdoğan - MHP Mehmet Erdoğan, 1 Ocak 1964'te Muğla Ortaca'da doğdu. Babasının adı Musa, annesinin adı Havva'dır. Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat Bölümünü bitirdi.
Edirne'de Kaymakam adayı olarak göreve başladı. Değişik illerde mülki idare amiri olarak görev yaptı. İzmir Vali Yardımcısı oldu.
Orta düzeyde İngilizce bilen Erdoğan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Ayşe Erdem - HDP 1968 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümü mezunu. Başta Yapı Kredi Yayınları olmak üzere çeşitli yayın gruplarında ve yabancı basın kuruluşlarında çalıştı. Bodrum'a yerleştikten sonra Bodrum Belediyesi Basın yayın koordinatörlüğü ve Bodrum Kent Konseyi Genel Sekreterliği yaptı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucu üye ve Parti Meclisi üyesi. Halkların Demokratik Kongresi Genel Meclis üyesi. YSGP Bodrum İlçe eş sözcülüğü yaptı. Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Bodrum Kültür Sanat Deneği ve Akdeniz Yeşilleri üyesi. Tarhan Erdem’in kızı olan Ayşe Erdem, Fransızca ve İngilizce biliyor.


Anket

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığını sizce kim kazanır?

Mansur Harmandar - AK Parti
Osman Gürün - CHP
Mehmet Erdoğan - MHP
Ayşe Erdem - HDP