• »
  • Eğitim Haberleri »
  • Milli Savunma Üniversitesi tatil edildi mi? Harp okulları, Astsubay meslek yüksekokulları ve harp enstitüleri tatil mi?

Milli Savunma Üniversitesi tatil edildi mi? Harp okulları, Astsubay meslek yüksekokulları ve harp enstitüleri tatil mi?

31 Mart 2020 Salı - 12:20 | Son Güncelleme : 31 03 2020 - 12:20

Türk Silahlı Kuvvetlerinde de corona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında önemli tedbirler alındı. Bakanlık bünyesinde oluşturulan Covid-19 ile Mücadele Merkezi'nde (COMMER) Bakanlık ile bağlı birlik, karargah ve kurumlarında salgına karşı gerekli korumanın oluşturulması amaçlandı. Türkiye ve dünyadaki tüm gelişmelerin yakından takip edildiği merkezde takip ve izlemenin yanı sıra planlama, yönetim ve yönlendirme fonksiyonları da yerine getiriliyor. Milli Savunma Üniversitesi tatil edildi mi? Harp okulları, Astsubay meslek yüksekokulları ve harp enstitüleri tatil mi?


Milli Savunma Üniversitesi tatil edildi mi? Harp okulları, Astsubay meslek yüksekokulları ve harp enstitüleri tatil mi_ sorularına yanıt aranıyordu. Merkezde TSK'da alınan tedbirlerin uygulanma seviyeleri takip  ediliyor, olası vakalara karşı alınacak tedbirler ve tıbbi planlamalar ile  muhtemel hal tarzları geliştiriliyor. 24 saat esasıyla görev yapılan Merkezden  kuvvet komutanlıklarının harekat merkezleri ile telekonferans yöntemiyle  görüşülerek çalışmalar ve gelişmeler düzenli olarak değerlendiriliyor. Milli Savunma Üniversitesi tatil edildi mi? Harp okulları, Astsubay meslek yüksekokulları ve harp enstitüleri tatil mi?

MİLLİ SAVUNMA ÜNİVERSİTESİ TATİL EDİLDİ Mİ? (HARP OKULLARI, ASTSUBAY MESLEK YÜKSEKOKULLARI VE HARP ENSTİTÜLERİ)

Türk Silahlı Kuvvetlerinde koronavirüs  salgınıyla mücadele kapsamında  önemli tedbirler alındı.

Milli Savunma Üniversitesine bağlı harp okulları ve astsubay meslek yüksek okulları ile harp enstitüleri 13 Nisan'a kadar tatil; tören, konferans, kısa süreli toplantı, kurs, fuar ve seminer gibi faaliyetler de iptal edildi.

Birlik, karargah ve kurumlara ziyaretçi alınmıyor, orduevleri ve  misafirhanelere görevli personel ile mücbir sebepler için konaklayanlar haricinde  kimse kabul edilmiyor, günübirlik girişlere izin verilmiyor.

Milli ve uluslararası tatbikatlar ertelenirken yurt dışı geçici  görevler ikinci emre kadar durduruldu.

HUDUT BİRLİKLERİNDE DE ÇEŞİTLİ ÖNLEMLER ALINDI

2020 yılında bedelli  askerlik hizmeti yapacak yükümlülerin celp ve sevk işlemleri ileride belirlenecek  tarihe kadar ertelenirken birliklerde dezenfekte işlemleri de yoğun şekilde  yapılıyor. Bütün birlik yemekhane ve yatakhanelerinde sosyal mesafe kuralı  işletiliyor. Ortak alanlarda anlık dezenfeksiyon yapılıyor.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın talimatı üzerine de Bakanlığa  bağlı fabrika ve dikimevlerindeki maske üretimine hız verildi. Üretim miktarları  iki kat artırılan tesislerde günlük cerrahi maske imalatı 400-500 bin seviyesine  çıkarıldı. Çalışmaların Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra halkın talebini de  karşılayacak şekilde devam ettiği belirtildi.

Yeni celp işlemleri kapsamında birliklerine teslim olan gençler  öncelikle sağlık muayenesinden geçirilirken eğitim birliklerine yeni katılanlarla  temel askerlik eğitimlerini tamamlayarak yeni birliklerine katılış yapacak  erbaş/erler de 14 gün süreyle gözetim altında tutuluyor. Aynı uygulama terhis  olacak erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubaylara da uygulanıyor.

Terhisine 14 gün kalan personel ayrıntılı ayrılış muayenesi yapılarak  birlik komutanının uygun göreceği yerde gözlem altına alınıyor. 14 günün sonunda  ikinci muayeneye tabi tutulan söz konusu personelin herhangi bir semptom  görülmemesi halinde kışladan ayrılmasına müsaade ediliyor.