Meteoroloji uyarmıştı ve başladı! Alt geçidi su bastı...

AA |  21 Ağustos 2019 Çarşamba - 11:51 | Son Güncelleme : 21 08 2019 - 15:50

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'un Anadolu Yakası başta olmak üzere Karadeniz'in batı kesimlerini ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı uyarmıştı. İstanbul'da beklenen yağmur başladı. Yarın da devam edecek yağmur nedeniyle belediye ekipleri alarma geçti. Ataşehir'de alt geçidi su bastı bazı arabalar mahsur kaldı. .

Ankara'da da öğleden sonra başlayan sağanak nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyıları, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyordu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,  "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerine kadar Anadolu Yakası ve kuzey kesimleri başta olmak üzere İstanbul'da aralıklı ve yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.
 
BEKLENEN YAĞMUR BAŞLADI 
 
Beklenen yağmur başladı. İstanbul Boğazı'nda gökyüzünü kaplayan kara bulutların ardından bölge bölge şiddetli yağış etkili oluyor.  Bazı ilçelerdeki alt geçitlerde su birikintisi oluşurken, bazı  vatandaşların da olası sel, su baskını, yıldırım gibi olumsuzluklara karşı  otomobillerini kapalı alanlara bıraktığı görüldü.
SEL YİNE VURDU: ALT GEÇİDİ SU BASTI 
 
 Anadolu Yakası'nın bazı ilçelerinde etkisini sürdüren sağanak  nedeniyle, Kadıköy Feneryolu Tren İstasyonu alt geçidini su bastı. Bazı araçlar mahsur kaldı.   mahsur kaldı. Haber verilmesinin ardından olay yerine itfaiye ve polis ekipleri  sevk edildi. Alt geçitte mahsur kalan otomobiller de itfaiye ekiplerince  kurtarılıyor.
 
 
Caddebostan’da şiddetli yağış nedeniyle oluşan su birikintisinde ilerleyen milyon liralık Ferrari, su birikintisinde mahsur kaldı. 
Anadolu Yakasında bugün etkili olan şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi. Caddebostan’da Operatör Cemil Topuzlu Caddesi üzerinde yağış nedeniyle su birikintisi oluştu. Değeri milyon lirayı aşan lüks Ferrari, oluşan su birikintisinde mahsur kaldı. Otomobili mahsur kaldığı yerden çıkarmak için yoğun çaba sarf edildi. Mahsur kaldığı yerden çıkarılan lüks otomobil vinç ile olay yerinden götürüldü. 
 
ALARMA GEÇİLDİ 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte yarın  sabaha kadar aralıklarla yerel sağanak geçişleri beklenildiğinden, yollarda  göllenme ve su baskını yaşanmaması için önlem aldı. İBB'den yapılan açıklamaya göre, kentte yarın sabaha kadar aralıklarla  yerel sağanak geçişleri olacağı tahmin ediliyor. 
 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), özellikle Anadolu yakasında etkili olan sağanak yağmur nedeniyle Kadıköy, Pendik, Tuzla, Ümraniye ve Sancaktepe ilçelerinde metrekareye ortalama 15 ila 20 kilogram arasında yağış düştüğünü açıkladı. En fazla yağış 35- 40 kilogram ile Şile ve Kadıköy ilçelerine düştü. İBB'nin yağış öncesi 4 bin 563 personel, bin 718 araç, iş makinesi ve ekipman ile önlem alındığı ifade edilen açıklamada, AKOM kameraları ve 153 Beyaz Masa'ya gelen ihbarların değerlendirilerek göllenme ve su baskınlarına müdahale edildiği belirtildi. Çekmeköy Madenler Altgeçit, TEM Çakmak Köprüsü altı, D-100 Uzunçayır Kavşağı, D-100 Fikirtepe Metrobüs İstasyonu mevkii, D-100 Göztepe, Marmaray Feneryolu, Suadiye ve Maltepe İstasyonu'nda oluşan göllenme ve su baskınlarına İBB ekipleri tarafından müdahale edildiği ifade edildi.
 
Başkentte sağanak etkili oldu
 
Öte yandan Ankara'da öğleden sonra  başlayan sağanak nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı. Başkentte öğleden sonra başlayan sağanak hayatı olumsuz  etkiledi. 
 
 
Kentin bazı cadde ve sokaklarında su birikintilerinin oluşmasına neden  olan sağanak, sürücü ve yayalara zor anlar yaşattı.
Öğleden sonra başlayan sağanağa hazırlıksız yakalanan vatandaşlar,  çevredeki otobüs duraklarına ve binaların girişlerine sığındı.
Sürücülerin yollarda ilerlemekte güçlük çekmesi nedeniyle trafikte  zaman zaman yoğunluk yaşandı.