Meteoroloji uyardı! Kuvvetli geliyor, alarma geçildi...

21 Ağustos 2019 Çarşamba - 7:21 | Son Güncelleme : 21 08 2019 - 11:28

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul'un Anadolu Yakası başta olmak üzere Karadeniz'in batı kesimlerini ani sel ve su baskını gibi olumsuzluklara karşı uyardı. Belediye ekipleri alarma geçti.


Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın doğusu, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz kıyıları, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın, Düzce ve Sakarya çevrelerinde, öğleden itibaren Batı Karadeniz geneli ile Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Ankara, Çankırı, Kırıkkale, Çorum ve Amasya çevrelerinde yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor. Metrekarede 75 kilograma kadar yağış olması beklendiğini tahminlerine ekledi. 
 
 
 
İSTANBUL İÇİN SEL UYARISI
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada,  "Yapılan son değerlendirmelere göre; bugün akşam saatlerine kadar Anadolu Yakası ve kuzey kesimleri başta olmak üzere İstanbul'da aralıklı ve yerel olarak kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış beklendiğinden sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır" denildi.
 
ALARMA GEÇİLDİ 
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentte yarın  sabaha kadar aralıklarla yerel sağanak geçişleri beklenildiğinden, yollarda  göllenme ve su baskını yaşanmaması için önlem aldı. İBB'den yapılan açıklamaya göre, kentte yarın sabaha kadar aralıklarla  yerel sağanak geçişleri olacağı tahmin ediliyor. Özellikle Anadolu Yakası ve  kuzey bölgelerinde kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak bekleniyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve İBB AKOM verilerine göre, İstanbul güne  22 dereceler civarında seyreden hava sıcaklıkları ile parçalı bulutlu yerel  yağmurlu başladı. Gün boyu parçalı ve çok bulutlu olacak havanın, aralıklı yerel  sağanak ve gök gürültülü sağanağa dönüşebileceği tahmin ediliyor.
Özellikle bugün akşam saatlerine kadar Anadolu Yakası ve kuzey  kesimleri başta olmak üzere kentte aralıklı ve yerel olarak kuvvetli sağanak ve  gök gürültülü sağanak beklendiğinden, vatandaşların sel, su baskını, yıldırım,  ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları  istendi. 
İBB, ani ve kuvvetli yağmurun yollarda göllenme ve kot seviyesinin  altında kalan yerlerde su baskını hadiselerine neden olmaması için şehir  genelinde mazgalları açık tutuyor. Kentte hafta boyunca sıcaklıkların mevsim normalleri civarında 29-32  derece aralığında seyretmesi bekleniyor.
 
BÖLGELERİMİZDE HAVA
 
MARMARA
 
Parçalı ve çok bulutlu, doğu kesimlerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Kocaeli, Sakarya ve Bilecik çevrelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.
 
BURSA °C, 30°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
İSTANBUL °C, 29°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
KIRKLARELİ °C, 31°C
 
Parçalı ve çok bulutlu
 
KOCAELİ °C, 26°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
 
EGE
 
Parçalı ve az bulutlu, zamanla İç Ege'nin çok bulutlu, öğle saatlerinde Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.
 
A.KARAHİSAR °C, 27°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
DENİZLİ °C, 35°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
İZMİR °C, 34°C
 
Az bulutlu
 
MANİSA °C, 35°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
AKDENİZ
 
Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.
 
ADANA °C, 35°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
ANTALYA °C, 36°C
 
Az bulutlu
 
HATAY °C, 31°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
ISPARTA °C, 30°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
 
İÇ ANADOLU
 
Parçalı ve çok bulutlu, bölge genelinin (Karaman ve Sivas hariç) aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Ankara, Kırıkkale ve Çankırı çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
ANKARA °C, 24°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
ESKİŞEHİR °C, 25°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinden itibaren sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
KONYA °C, 28°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
SİVAS °C, 26°C
 
Parçalı ve çok bulutlu
 
BATI KARADENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinden itibaren Zonguldak, Bartın ve Düzce çevrelerinde, öğle saatlerinden itibaren bölge genelinde kuvvetli (21-50 kg/m²) ve yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması bekleniyor.
 
BOLU °C, 20°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.
 
DÜZCE °C, 25°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması bekleniyor.
 
SİNOP °C, 27°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren batı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.
 
ZONGULDAK °C, 24°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (51-75 kg/m²) olması bekleniyor.
 
ORTA ve DOĞU KARADENİZ
 
Parçalı ve çok bulutlu, Orta Karadeniz ile Doğu Karadeniz'in kıyı kesimlerinin aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Amasya ve Çorum çevrelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
AMASYA °C, 25°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor.
 
BAYBURT °C, 32°C
 
Parçalı ve çok bulutlu
 
SAMSUN °C, 26°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
TRABZON °C, 27°C
 
Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı
 
 
DOĞU ANADOLU
 
Az bulutlu ve açık, kuzey ve batı kesimlerinin yer yer parçalı ve çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; Erzincan, Tunceli ve Bingöl çevrelerinde güneyli yönlerden kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.
 
ARDAHAN °C, 31°C
 
Parçalı ve çok bulutlu
 
ERZURUM °C, 33°C
 
Parçalı ve az bulutlu
 
MALATYA °C, 33°C
 
Parçalı bulutlu
 
VAN °C, 29°C
 
Az bulutlu
 
GÜNEYDOĞU ANADOLU
 
Az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.
 
DİYARBAKIR °C, 38°C
 
Az bulutlu ve açık
 
GAZİANTEP °C, 33°C
 
Az bulutlu ve açık
 
SİİRT °C, 39°C
 
Az bulutlu ve açık
 
ŞANLIURFA °C, 37°C
 
Az bulutlu ve açık