Meteoroloji'den kritik uyarı! Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat

İHA |  11 Nisan 2019 Perşembe - 8:54 | Son Güncelleme : 11 04 2019 - 9:22

Marmara, İç ve Kuzey Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Güneydoğu Anadolu'nun bazı illerinde aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak bekleniyor.

Doğu Anadolu Bölgesinde sağanak yağışın etkili olacağı belirtilerek yüksek kesimlerde sel ve heyelana karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuldu.


Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, İç ve Kuzey Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı ve Orta Karadeniz ile Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.  
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı batı kesimlerde 2 ila 4 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak. Rüzgar, genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.
 
SEL VE HEYELAN UYARISI
 
Doğu Anadolu Bölgesinde sağanak yağışın etkili olacağı belirtilerek yüksek kesimlerde sel ve heyelana karşı dikkatli olunması uyarısında bulunuldu.  
 
Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre; bölge genelinde hava parçalı ve çok bulutlu olarak geçeceği tahmin ediliyor.
 
Sıcaklığın mevsim normalleri civarında seyredeceği bölgede rüzgar güney ve güneybatı yönlerinden hafif, zaman zaman orta kuvvette esecek.
 
Gece en düşük hava sıcaklığının sıfırın altında olmak üzere Ardahan’ın Göle ilçesinde 4, Erzurum’un Tekman ve Kars’ın Sarıkamış ilçesinde 3, Ağrı’da 2 ve Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde sıfır derece olarak ölçüldü.
 
Öte yandan bölgede sağanak yağış ve kar erimelerine dikkat çekilerek, “Bölgemiz genelinde devam eden sağanak yağışlarla birlikte hava sıcaklıklarının da yüksek seyretmesi nedeniyle özellikle yüksek rakımlı yerlerde meydana gelebilecek kar erimelerinin, dere yatakları ve ovalarda oluşturacağı sel, su baskını ve heyelan gibi olumsuzluklara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.” denildi.
 
Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları şöyle:
 
Ankara: Çok bulutlu, gece saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı 14
 
İstanbul: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak yağışlı 16
 
İzmir: Çok bulutlu, gece saatlerinden sonra sağanak yağışlı 21
 
Adana: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 20
 
Antalya: Çok bulutlu, akşam saatlerine kadar aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 20
 
Samsun: Çok bulutlu, öğle ve akşam saatlerinde hafif sağanak yağışlı 18
 
Trabzon: Çok bulutlu 19
 
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu 10
 
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu 18