Merkel ve Putin telefonda görüştü

AA |  22 Aralık 2017 Cuma - 1:06 | Son Güncelleme : 22 12 2017 - 1:06

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı telefon görüşmesinde, Ukrayna'nın doğusundaki durumu değerlendirdiklerini bildirdi.


Seibert, yaptığı yazılı açıklamada,  iki liderin Donetsk ve Lugansk  (Donbas) bölgelerindeki ihtilafın barışçıl çözüme ulaşması için Minsk  Anlaşmasının uygulanmasını ele aldıklarını belirtti.
 
Merkel ve Putin'in yaklaşmakta olan Noel vesilesiyle Üçlü Temas  Grubu'nda dün teyit edilen çatışmalara ara verilmesi konusundan duyulan  memnuniyetini dile getirdiklerini ifade eden Steffen Seibert, bu durumun  Ukrayna'nın doğusunda uzun vadeli bir ateşkese dönüşmesinin ümit edildiğini  kaydetti.
 
Seibert, "Şansölye ve Rusya Devlet Başkanı, mümkün olduğunca hızlı  gerçekleşmesi gereken tutukluların değişimi konusunun Minsk Anlaşmasının  uygulanması için önemli bir adım teşkil ettiğini vurguladı." ifadesini kullandı.
 
İki liderin bunun yanı sıra Minsk Anlaşmasının uygulanmasına ve Avrupa  Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerine destek verilmesine ilişkin  Ortak Kontrol ve Koordinasyon Merkezi'nde (JCCC) yer alan Ukraynalı ve Rus  subayların rolünü  görüştüğünü belirten Steffen Seibert, Merkel'in bu merkezin  işlevselliğinin korunması gerektiğinin altını çizdiğini aktardı.
 
Seibert, iki liderin Rus subaylarının yeniden JCCC'ye dönmelerini  sağlamak için bazı sorunlara çözüm bulunması gerektiği konusunda da hemfikir  olduklarını kaydetti.
 
  
 

ETİKETLER

Merkel putin rusya