Memur ve emeklinin gözü orada! Yarın belli olacak

AA |  15 Ağustos 2019 Perşembe - 14:53 | Son Güncelleme : 15 08 2019 - 15:57

Hükümet ile Memur-Sen arasında 5 milyon memuru ilgilendiren zam trafiği devam ediyor. Hükümetin yarın zam teklifini yapması bekleniyor. Süreç 20 Ağustos'ta sona erecek. Anlaşma çıkmazsa hakem kurulu devreye girecek.


Hükümet ve memur sendikaları, 3 milyon 200 bin memur ile  2 milyona yakın memur emeklisinin 2020 ve 2021 yıllarındaki mali ve sosyal  haklarının belirleneceği 5. Dönem Toplu Sözleşmesi kapsamında üçüncü kez  toplandı. 
    Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'un  katılımıyla Bakanlığın Reşat Moralı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda, Memur-Sen  Genel Başkanı Ali Yalçın, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Kamu  İşveren Heyeti ile hizmet kollarında yetkili sendikaların temsilcileri yer aldı.İkincisinde olduğu gibi bu toplantıya da KESK temsilcisi katılmadı. Basına kapalı yapılan toplantıda, 5 hizmet kolundaki toplam 179 talep  ele alınacak.
 
1 Ağustos’tan bu yana süren görüşmeler kapsamında 2020 ve 2021 yılına ilişkin memur maaş zamları belirlenecek.
Hükümet ve Memur-Sen tarafı bugün üçüncü defa bir araya geldiler. Hükümetin yarın Memur-Sen’e zam teklifini sunması bekleniyor.
 
SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?
 
Hükümet ve Memur-Sen tarafındaki pazarlıkların son tarihi 20 Ağustos olarak belirlendi. 20 Ağustos’ta zam oranına ilişkin mutabakata varılmazsa hakem kuruluna başvurulacak ve hakem kurulu 5 gün içinde zamma ilişkin kararını açıklayacak.
 
MEMUR-SEN NE KADAR ZAM İSTİYOR?
 
Memur-Sen taban aylığına 200 lira seyyanen zam, 2020 yılı için yüzde 8+7, 2021 yılı için 6+6 zam ve 2020 yılı için yüzde 3, 2021 yılı için ise yüzde 2 oranında refah payı talebinde bulundu.
 
 
"TEKLİF YARIN SUNULACAK"
 
Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, toplantıdan önce Bakanlık binası  girişinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, hizmet kollarındaki taleplerin  tasnif sürecinin bugün yapılacak görüşmeyle sona ereceğini söyledi.    Yarınki toplantıda Kamu İşveren Heyeti'nin zam teklifiyle geleceğini  belirten Yalçın, şöyle konuştu:  "Bizim teklifimiz taban aylığa seyyanen 200 lira, ilk yıl yüzde 8 7,  ikinci yıl yüzde 6 6 zam ve birinci yıl yüzde 3, ikinci yıl yüzde 2 refah payı  şeklinde. Masaya ilişkin kanaatimiz olumlu. Kamu görevlilerinin sorunlarına çözüm  üretme konusunda görüşmeleri önemli buluyoruz. Geride bıraktığımız toplu  sözleşmelerde, hizmet kolarına ilişkin sorun alanlarının çözüme kavuştuğu malum.  Kamuoyunda, Memur-Sen'in teklifleri son derece gerçekçi oldu, Kamu İşveren  Heyeti'nin de bu gerçekçilik üzerinden meseleye yaklaşması ve buna ilişkin bir  teklifle masaya gelmesi kanaati kabul görmüş durumda. Kamu İşveren Heyeti'nin  bizim için müzakere edilebilir, kabul edilebilir bir teklifle masaya gelmesini  temenni ediyoruz."
Kamu işçilerini ilgilendiren 2019 Dönemi Kamu Kesimi Toplu İş  Sözleşmesi'nin imzalandığının anımsatılması üzerine Yalçın, "İşçilerin süreci  hayırlı olsun. Bu Türk-İş'e ait bir süreçtir. 2019-2020 görüştüler, biz  2020-2021'i görüceğiz. Türk-İş'in bu konudaki iradesine saygı duyuyoruz."  yanıtını verdi.
 
"Üzerinde konuşulabilir bir teklif bekliyoruz"
 
 Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de toplantı öncesi  yaptığı açıklamada, toplu pazarlık masasını önemsediklerini, görüşmelerin  öneminin farkında olduklarını dile getirdi. Konfederasyon olarak taban aylığa seyyanen 600 lira, ilk yıl yüzde 10  10, ikinci yıl yüzde 8 8 zam ve her iki yıl için yüzde 3 refah payı talep  ettiklerini anımsatan Kahveci, şunları kaydetti:  "Türkiye Kamu-Sen, hedeflenen enflasyon üzerinden verilecek bir artışı  asla kabul etmeyecektir. Yaşadığımız, hissettiğimiz enflasyon üzerinde bir  değerlendirme yapılması lazım. Hem 2020 hem de 2021 yılı zamlarının buna göre  belirlenmesi gerekir. Hedeflenen enflasyon üzerinden artış çok doğru bir yaklaşım  olmaz. Yarın hükümet, çalışanların en azından ekonomik sıkıntılarını giderecek,  refah seviyelerini bir miktar artıracak bir teklifle gelmeli. Yani müzakere  edilebilir, üzerinde konuşulabilir bir teklif bekliyoruz."    Emeklilerin ve işçilerin ikramiye aldığını ancak kamu görevlilerinin  ikramiye hakkının olmadığını belirten Kahveci, memurlara da bayram ikramiyesi  ödenmesini istediklerini ifade etti.