MEB: Sınav tarihi 7 Haziran 2020 olarak belirlendi

AA |  24 Ekim 2019 Perşembe - 8:56 | Son Güncelleme : 24 10 2019 - 10:22

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin merkezi sınav tarihi, 7 Haziran 2020 olarak belirlendi.


Sınavla öğrenci alacak ortaöğretim  kurumlarına ilişkin iki oturum olarak düzenlenen sınavda soru sayısı, ders  dağılımları ve sınav süresinde değişiklik yapılmadı.
 
Sınavda, 8'inci sınıf öğretim programları esas alınacak. Aynı gün  yapılacak ve iki bölüm halinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru  sorulacak. Birinci bölüm, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika,  ikinci bölüm ise 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve süresi 80 dakika olacak.
 
ÖRNEK SORU KİTAPÇIĞI YAYIMLANDI 
 
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 7 Haziran 2020'de  yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınava yönelik ilk  örnek soru kitapçığı yayımlandı.   Kitapçığa, MEB Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel  Müdürlüğünün web sitesinden (http://odsgm.meb.gov.tr/) erişilebilecek.
Örnek soru kitapçığında, sayısal ve sözel testlerde sorulacak soru  sayısının yarısı kadar örnek soruya yer verildi. MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav  Hizmetleri Genel Müdürlüğü, her ay örnek soru kitapçığı yayımlamaya devam  edecek.