MEB harekete geçti! Yüzde 20 arttı, İstanbul, Ankara, İzmir...

AA |  04 Ekim 2020 Pazar - 11:49 | Son Güncelleme : 04 10 2020 - 11:49

Milli Eğitim Bakanlığı resmen duyurdu. Çok önemli hamle, 81 ilde başlıyor. İstanbul, İzmir, Ankara gibi iller başı çekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı meslek liselerinde yılın ilk 8 ayında üretimden elde edilen gelir, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 230 milyon liraya ulaştı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk "Bu dönemde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları üretimlerden İstanbul 23 milyon 823 bin lira, Ankara 17 milyon 480 bin lira ve İzmir 10 milyon 495 bin liralık gelir elde etti" dedi.

Öte yandan MEB'den yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer mesleki ve teknik eğitimde 5 Ekim'de başlayacak yüz yüze uygulamalı eğitimler öncesinde, 81 ilin milli eğitim müdürüyle son hazırlıkları değerlendirdi.


Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı  meslek liselerinde yılın ilk 8 ayında üretimden elde edilen gelir, geçen yılın  aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 230 milyon liraya ulaştı.   MEB, mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini artırmada  önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesini artırmaya  devam ediyor. Bu kapsamda 2019'da yapılan üretimden elde edilen gelir, 2018'e  göre yüzde 40 artarak 400 milyon liraya çıkmıştı.  Kovid-19 salgını nedeniyle okullar uzun süre kapalı olmasına rağmen  2020'de de artış eğilimi devam ediyor.  Bu yılın ilk 8 ayında, meslek liselerinde üretimden elde edilen gelir,  2019'un aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 230 milyon liraya ulaştı.
 
"Bu süreçte talep edilen ürünlerin üretimine odaklandık"
 
  
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  yaptığı açıklamada, son  2 yılda mesleki eğitimde yapılan dönüşümde önceliğin eğitim-üretim-istihdam  döngüsünü güçlendirme olduğuna işaret etti.  Bu kapsamda atılan adımlardan birinin, döner sermaye kapsamında meslek  liselerinde yapılan üretim kapasitesini artırmak olduğunu belirten Selçuk,  "Attığımız adımlar sonunda 2019'da bu kapsamda yapılan üretimlerden elde edilen  gelir, 2018'e göre yüzde 40 artmıştı. 2020 yılında daha büyük oranda artış  yapmayı hedefliyorduk ancak Kovid-19 salgını okullardaki eğitimi kesintiye  uğratınca biz de bu durumdan olumsuz etkilendik. Bu defa üretim portföyünde  değişikliğe giderek maske, dezenfektan, yüz koruyucu siperlik, maske makinesi ve  solunum cihazı gibi bu süreçte talep edilen ürünlerin üretimine odaklandık.  Böylece bu süreçte de üretim kapasitemizi artırabildik. 2020 yılının ilk 8  ayında, 2019'un aynı dönemine göre, üretimden elde edilen gelir yüzde 20 artarak,  230 milyon liraya ulaştı." ifadelerini kullandı.
 
 
"İllerimizin gerçek üretim kapasitesi giderek daha fazla ortaya  çıkmaya başladı"
 
   Üretimden en fazla gelir sağlayan ilk 3 ilin sırasıyla İstanbul Ankara ve İzmir olduğunu kaydeden Selçuk, şunları kaydetti:  "Bu dönemde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları  üretimlerden İstanbul 23 milyon 823 bin lira, Ankara 17 milyon 480 bin lira ve  İzmir 10 milyon 495 bin liralık gelir elde etti. Sektörlerin yoğunlukla  kümelendiği illerde üretim kapasitesini artırmaya çalışıyorduk. Örneğin, 2019'da  İstanbul ilk 3'te bulunmuyordu. Şimdi birinci olması gerçekten önemli bir başarı.  İllerimizin gerçek üretim kapasitesi giderek daha fazla ortaya çıkmaya başladı.  Bu kapsamda, okullar bazında yapılan üretim sıralamasında 6 milyon 208 bin  liralık üretimle İstanbul Küçükçekmece Nahit Menteşe Mesleki ve Teknik Anadolu  Lisesi birinci olurken Kütahya Prof. Dr. Necmettin Erbakan Mesleki ve Teknik  Anadolu Lisesi 5 milyon 620 bin liralık üretimle ikinci ve Gaziantep Şahinbey  Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 3 milyon 26 bin liralık  üretimle üçüncü oldu."  Bakan Selçuk, süreci başarıyla yürüten Milli Eğitim Bakan Yardımcısı  Mahmut Özer'e, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, tüm il müdürlerine,  okul yöneticilerine, öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.
 
Meslek liselerindeki uygulama eğitimleri öncesi son hazırlıklar  değerlendirildi 
 
Öte yandan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, 81 ilin  milli eğitim müdürüyle çevrim içi ortamda bir araya geldi.Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, mesleki ve  teknik eğitimde 5 Ekim'de başlayacak yüz yüze uygulamalı eğitimler öncesinde, 81  ilin milli eğitim müdürüyle son hazırlıkları değerlendirdi.  Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) internet sitesinden yapılan açıklamaya  göre, Özer,  81 ilin milli eğitim müdürüyle çevrim içi ortamda bir araya geldi.  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Kemal Varım Numanoğlu, Destek  Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Çolak, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve  ilgili daire başkanlarının da katıldığı toplantıda, mesleki ve teknik eğitimde 5  Ekim'de başlayacak yüz yüze uygulamalı eğitimlere ilişkin son hazırlıklar ele  alındı.
 Bakan Yardımcısı Özer, tüm eğitim ortamlarında sağlık ve güvenliğin  öncelikli koşul olduğuna dikkati çekerek, atölyelerde gruplar halinde yapılacak  yüz yüze uygulama eğitimleri öncesinde "Hijyen Kılavuzu"nda yer alan temel  standartların eksiksiz uygulanacağını belirtti. Süreçteki denetimlerin il müdürleri tarafından da yakından takip  edilmesini isteyen Özer, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un mesleki eğitimde  uygulama derslerinin önemine ilişkin sözlerini ve yazılı olarak illere  ulaştırdığı kriterleri hatırlattı. Uygulama eğitimlerinin, mesleki eğitim için hayati önemi bulunduğuna  ve uzaktan yapılamadığına işaret eden Özer, bu nedenle güvenli ve sağlıklı atölye  ortamlarında eğitimlerin kesintisiz devam etmesinin kritik olduğunu kaydetti. Toplantı, il müdürlerinin eğitim kurumlarındaki son durumla ilgili  görüş alışverişine ilişkin değerlendirmelerin ardından sona erdi.