McKinsey’den fikir alınmayacak

07 Ekim 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 07 10 2018 - 2:30

“Finansal danışmanlık hizmeti alınan şirket üzerinden yapılan tartışmalar, ülkemizi cendereye sokma girişiminden ibarettir. Biz bu oyuna gelmeyiz. Kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz. Bakanlarıma söyledim, bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız. Hiç gerek yok biz bize yeteriz.”


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kızılcahamam’da düzenlenen AK Parti 27. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında yaptığı konuşmada çok önemli mesajlar verdi. İşte Erdoğan’ın önemli açıklamaları…

- 2 AYDA KONTROL ALTINDA: Türkiye, tarihinin en büyük ekonomik saldırılarından birine maruz kalmasına rağmen iki ayı bulmadan durumu büyük ölçüde kontrol altına aldık. Döviz kurunun bir anda böylesine büyük bir artış göstermesini sadece ekonomik sebeplerle izah etmek mümkün değildir. Nitekim krizin kaynağı mahiyetindeki odakların yaptıkları açıklamalar, sorunun farklı sebeplere dayalı olarak tırmandırıldığını açıkça gösteriyor.

- KRİZ FIRSAT GETİRİR: Her kriz beraberinde birçok fırsatı da getirir. Devlet yönetimi olarak krizin üstesinden gelmek için büyük reformları ve köklü değişimleri kısa sürede hayata geçirdik geçiriyoruz.

- TOPARLANMA DÖNEMİ: Özel sektörümüzün bu krizi fırsata çevirecek maharete sahip olduğuna inanıyorum. Yaklaşık iki aylık bir aradan sonra yeniden bir toparlanma ve yükseliş dönemine girdiğimizi görüyorum.

- BUNUN ADI FIRSATÇILIKTIR: Döviz kuruyla hiçbir işi olmayan pek çok sektörde bir anda büyük fiyat artışları yaşanıyor.Bunun adı fırsatçılıktır. Milletimizi fırsatçıların insafına terk etmeyeceğiz. Müdahale edeceğiz.

- ŞEYTAN ÜÇGENİ: Türkiye’yi faiz, kur, enflasyon şeytan üçgeninden çıkarana kadar gereken her türlü tedbiri alacak, adımı atacağız.

- OYUNA GELMEYİZ: (McKinsey tartışmalarına cevap) Son günlerde finansal danışmanlık hizmeti alınan bir şirket üzerinden yapılan tartışmalar, güya bizi töhmet altında bırakarak, aslında örtülü bir şekilde ülkemizi yeniden aynı cendereye sokma girişiminden ibarettir. Ama biz bu oyuna gelmeyiz. Bu can bu tende oldukça hiç kimse Türkiye’yi yeniden uluslararası kuruluşların boyunduruğu altına sokamaz.

- KİFAYETSİZ MUHTERİSLER: Türkiye’ye hiç kimse yeniden diz çöktüremeyecektir. Aksi yöndeki tüm dedikodular, iftiralar, yalanlar, FETÖ’cü hainlerin, PKK’lı katillerin, varlıklarını ülkemize ve milletimize düşmanlık üzerine bina etmiş kifayetsiz muhterislerin eseridir.

- YALAN VAGONU: Kılıçdaroğlu iftira ve yalan vagonuna binmekten vazgeçmedi. Eline ne tutuşturulursa mal bulmuş mağribi gibi grup konuşmasında anlatıyor. Araştırma yapsa öyle olmadığını görecek ama öyle bir derdi yok. Bunların yönetimi ‘çamur at, tutmasa da izi kalır.’ Malum eski komünistlerin yöntemi.

- TERÖRİSTLER BAŞ TACI: Dikkat edin Türkiye’de ne kadar terörist, ne kadar provokatör, ne kadar şaibeli tip varsa hepsi bu zat tarafından grup konuşmalarında baş tacı ediliyor, övülüyor, destekleniyor. Teröristlerle el ele kol kola beraber yürüyebilir.

- KRİZ YOK: Ana muhalefetin başındaki zat, Filistin’den girdikten sonra rotayı ekonomik krize çevirdi. ‘Kriz’ diyor. Türkiye’de bir defa kriz yok. Önce bir ekonomiyi öğren. Türkiye’de ekonomiyle alakalı bir manipülasyon, manipülatif hareket var.

- ZAVALLISIN: Bir de güya ziyaret yaptığımız ülkelere bize para vermeleri için yalvarıyormuşuz. Ne kadar zavallısın. Biz gidip de para istemedik, istemiyoruz. Biz gittiğimiz her yerde ülkemizin potansiyelini, gücünü anlatıyoruz. Yatırım davetinde bulunuyoruz.

- BE HEY CAHİL: Ana muhalefetin lideri, Türkiye’nin borcunu çeviremeyeceğini ima etmeye çalışıyor. Be hey cahil… Ülkemizin bu konuda hiçbir sıkıntısı yoktur.

- BİZ BİZE YETERİZ: (McKinsey şirketi) Bu zat ekonomi yönetimimize hizmet vermek üzere ücreti mukabili tutulmuş bir danışman firması üzerinden sorduğu sorularla bizi güya köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Bundan böyle tabii ona bu fırsatı da vermemek için tabii özel sektör bizi ilgilendirmiyor o ayrı bir konu. Geçen bütün bakan arkadaşlarıma söyledim, bunlardan fikri danışmanlık hizmeti de almayacaksınız dedim. Hiç gerek yok biz bize yeteriz.

- FIRILDAKLAR: Uluslararası yatırımcıların ülkemize olan ilgileri kendi ana muhalefetimiz başta olmak üzere aleyhimizdeki çevrilen tüm fırıldaklara rağmen devam ediyor. Çok önemli temaslar var. Yakında bu müjdeleri inşallah paylaşacağız. Böylesine dönemlerde ülkelerin paradan çok morale ihtiyacı vardır. Türkiye’nin ABD’ye teslim olduğunu söylemek iş bilmezlik değilse ihanettir.

- DAYANIŞMANIN ADI: Cumhur İttifakı’nı basit bir seçim ittifakı olarak görenler de yanılıyor. Cumhur İttifakı milli ve yerli duruş sahiplerinin ülkenin meseleleri karşısında gösterdikleri dayanışmanın adıdır. Cumhur İttifakı’nın mahalli idareler seçimlerinde listelerde olmasa bile gönüllerde devam edeceğine inanıyorum. Biz bu ittifaka hiçbir zaman sandık ittifakı gözüyle bakmadık. Bugün de öyle bakmıyoruz. Kendi adaylarımızla girdiğimiz yerlerden en azından mümkün olanlarda bu ittifakı yaşatmanın yollarını arayacağız.

Kılıçdaroğlu Abbas’a sorsun

- KUDÜS’Ü ANLATTIK: Kılıçdaroğlu grup konuşmasında önce Kudüs meselesine girdi. Ardından hızını alamayıp, ‘Erdoğan gitti, BM’de konuştu, Filistin’le ilgili söz etmedi’ diyor. Biz o konuşmamızda Filistin’in bağımsızlığını, Kudüs’ü anlattık.

- ÇUVALLADILAR: Sen hangi bulutlarda dolaşıyorsun. Bunu BM’ye getirmek suretiyle Kudüs’ü bu noktaya taşıdık. Zaten bunlar bize yüklenebileceklerini düşündükleri için konuyu gündeme getirmişlerdir, orada da çuvalladılar. Ana muhalefet partisi bu konularla ilgili çabalarımızı gerçekten öğrenmek istiyorsa bunu Mahmud Abbas’a, İsmail Haniye’ye sorsun. Onlar ona gerekli cevabı verirler. Filistin denince akla AK Parti gelir.

Almanya’ya Can Dündar tepkisi

(Can Dündar’a tepki) Almanya seyahatinde, 5 yıl 10 aya mahkum olan sözde gazeteci vardı ya, Almanya’da şimdi oraya kaçtı, orada da rahat durmadı. Haber bize gelince, ‘Eğer bizimle beraber orada bulunacaksa biz müşterek bir basın toplantısı yapamayız. O zaman siz kalkar onunla basın toplantısı yaparsınız, sonra da biz onun olmadığı bir basın toplantısını yaparız’ diye haber gönderdik. Bunun stratejik ortaklığa yakışan yanı yoktur.

Münbiç’teki çukurlar için tedbir

Bakın bütün Güneydoğu’yu, malum partilerin belediyeleri delik deşik etti mi? Bütün çukurlarla kanallarla her tarafı açtı mı? Ve terör eylemlerinde bunları kullandılar mı? Aynı uygulamayı Münbiç’in çevresinde yapıyorlar. Şimdi Münbiç’in çevresinde de kanallar açmaya başladılar. Kim? YPG. Bunlar aynı cibilliyetin mensuplarıdır. Yeni dönemde bunlara fırsatı vermeyeceğiz.Tedbirlerimiz var.

KURTULUŞ MESAJI

İstanbul için gurur günü

Başkan Erdoğan, İstanbul’un düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıl dönümü dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’a tebrik mesajı gönderdi: İstiklal mücadelesi, tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakarlıkları, aziz milletimizin bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığı sayesinde zaferle neticelenmiştir. Böyle kutlu bir anlayışla, kadim medeniyetimizin mirası üzerine kurulan Cumhuriyetimizi kazanımlarıyla korumak, yeni başarılarla daha da güçlendirmek suretiyle geleceğe taşımak için büyük bir azimle çalışmaya devam ediyoruz. İstanbul’un bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.

8 şehidi 800’le ödeyecekler

Erdoğan, Batman’da PKK’nın kalleş pususunda 8 Mehmetçik’in şehit edilmesine tepki gösterdi: Bir ölür bin diriliriz. 8 şehidimiz mi var? O teröristler bilsinler ki, bunu en az 800 ile ödeyecekler

- BİR ÖLÜR BİN DİRİLİRİZ: (Batman’da 8 şehit)Bir ölür bin diriliriz evelallah. 8 şehidimiz mi var? O teröristler bilsinler ki, bunu en az 800 ile ödeyecekler. Şu anda Cudi, Gabar, Tendürek’te her yerde kaçacak delik arıyorlar. O deliklerde inlerine gire gire bunları bitireceğiz. Kandil’de, Sincar’da bitireceğiz. Durmadan onlar kaçacak biz kovalayacağız.

- ATEŞİN ÜZERİNE BENZİN: Hadi terör örgütlerinin ve Türkiye düşmanlarının hezeyanlarını anladık. Hepsinin kursaklarında bırakılmış hesapları ve hevesleri var. Tüm terör örgütlerinin başlarını öyle ezdik, nefeslerini öyle kestik ki ne yapsalar yeridir. Peki ülkemizin yaşadığı sıkıntılara ateşin üzerine benzinle gider gibi yaklaşan ana muhalefet partisine ve onun başındaki malum zata ne diyeceğiz?

- REZİL KEPAZE ETTİK: Biz, bu zatın iftiralarını yüzüne vurmaktan, eline tutuşturulan kağıt parçalarının belge değil, paçavra olduğunu anlatmaktan yorulduk. Kendisini, belki bin defa rezil kepaze ettik. İftiralarını mahkeme önünde ispatlayamadığı için kendisinden kazandığımız tazminatların tutarını artık hatırlamıyorum.

MACARİSTAN’A GİDİYOR

Gül Baba Türbesi’ni açacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8-9 Ekim’de Macaristan Cumhurbaşkanı Janos Ader’in davetine icabetle bu ülkeye ziyarette bulunacak. Erdoğan, Ader ile yapacağı görüşmelerin yanı sıra Meclis Başkanı Laszlo Köver ve Başbakan Viktor Orban ile bir araya gelecek. Görüşmelerde siyasi, güvenlik, savunma sanayi, ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal yönleriyle ikili ilişkiler ele alınacak. Türkiye-AB ilişkileri, göç ve terörizmle mücadele ile iki ülkenin ortak gündeminde yer alan bölgesel ve uluslararası konular görüşülecek. Erdoğan’ın, Orban ile Budapeşte’deki Gül Baba Türbesi’nin açılışını gerçekleştirmesi, Galiçya Şehitliği’ni ziyaret etmesi de öngörülüyor.

ETİKETLER