Maduro emir verdi! Askerler alarma geçti...

AA |  20 Şubat 2019 Çarşamba - 6:56 | Son Güncelleme : 20 02 2019 - 6:56

Venezuela askerlerinin, Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun emri doğrultusunda sınır hattında konuşlandırıldığı açıklanırken, ülkenin Hollanda kontrolündeki Karayip adalarıyla olan deniz bağlantısının da süresiz askıya alındığı duyuruldu.


ABD destekli Venezuela muhalefetinin, "insani yardımların" giriş  tarihi olarak açıkladığı 23 Şubat öncesi sınırda alarm durumuna geçildi. Savunma Bakanı Vladimir Padrino Lopez, yaptığı açıklamada, diğer  hükümetlerden emir almayacaklarını belirterek, "Askerler, topraklarımızın  bütünlüğünün ihlal edilmesini önlemek için başkomutanımızın (Nicolas Maduro)  talimatı doğrultusunda sınırlar boyunca konuşlu ve alarm durumunda olmayı  sürdürecek." dedi.
 
"Deniz bağlantısı askıya alındı"
 
Kara sınırlarında önlem alan hükümetin diğer bir adımı da denizden  geldi. Falcon Bölgesi Sivil Koruma Direktörü Gregorio Jose Montano,  Karayiplerler'de yer alan Hollanda kontrolündeki 3 adayla deniz bağlantısının  süresiz olarak askıya alındığını açıkladı. Montano, kararın yardım merkezi olarak  kullanılacağı açıklanan Curacao ile Aruba ve Bonaire adalarla ulaşımı  etkileyeceğini söyledi.
 
 
"Bu şova izin vermeyeceğim"
 
Tarihinin en ciddi siyasi ve ekonomik buhranını yaşayan Venezuela'da  "insani kriz ve yardım" tartışmaları, ABD destekli muhalefet ile hükümet  arasındaki gerginliğin en önemli noktalarından birini oluşturuyor.
Devlet Başkanı Nicolas Maduro, yardım tartışmalarının, "ABD'nin işgal  stratejisinin bir parçası" olduğunu ve "bu şova izin vermeyeceğini" söylüyor.Muhalefet ise 300 bin kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu, 2 milyon  kişinin de sağlık riskiyle karşı karşıya bulunduğunu savunarak ülkeye yardım  girmesi gerektiğini öne sürüyor.Muhtemel bir müdahale için kullanılabilir
 
Baskılara rağmen Maduro'ya sadık kalmayı sürdüren ordu sınırı  kapatırken, muhalefetin Kolombiya'nın Venezuela sınırındaki Cucuta kenti ile  Venezuela'nın yaklaşık 40 mil açığında yer alan Curacao adasında bekletilen  paketleri, 23 Şubat'ta ülkeye nasıl sokacağı belirsizliğini koruyor.600 bin kişinin gönüllü olduğu "yardım" girişinin engellenmesinin, ABD  tarafından muhtemel bir müdahale için kullanılabileceği iddia ediliyor.
 
Venezuela krizi
 
Venezuela'da, çoğunluğu muhalefetin elindeki Ulusal Meclisin Başkanı  Juan Guaido, muhaliflerin mitinginde kendini "geçici devlet başkanı" ilan etmiş  ve başta ABD olmak üzere Avustralya, Kanada, Kolombiya, Peru, Ekvador, Paraguay Brezilya, Şili, Panama, Arjantin, Kosta Rika ve Guatemala gibi ülkeler tarafından  tanınmıştı. Son olarak Avrupa Parlamentosu aynı yönde adım atmıştı.Meksika, Türkiye, Rusya, İran, Küba, Çin ve Bolivya ise Venezuela  Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetine desteklerini yinelemiş, Maduro da  gelişmeler üzerine ABD ile diplomatik ve politik ilişkileri kestiğini ancak  ticari ilişkilerinin süreceğini açıklamıştı.ABD Başkanı Donald Trump, "Venezuela'ya asker göndermeyi"  seçeneklerden biri olarak göstermişti.

ETİKETLER

maduro venezuela abd asker