Lübnan'dan flaş çağrı: Kaldırın!

AA |  13 Mart 2018 Salı - 1:30 | Son Güncelleme : 13 03 2018 - 1:30

Lübnan Dışişleri Bakanı Cibran Basil, Suudi Arabistan yönetimine, vatandaşlarına yaptığı "Lübnan'a seyahat etmeme" uyarısını kaldırma çağrısında bulundu.


Lübnan haber ajansı NNA'ya göre, Beyrut'ta görevli Suudi Arabistan  Maslahatgüzarı Velid el-Buhari ile bir araya gelen Basil, söz konusu uyarının  kaldırılması için çalışma yapmasını istedi. Bakan Basil, Suudi Arabistan'ın bu  adımı atmasının Körfez ülkelerini de benzer şekilde hareket etmeye  yönlendireceğini ifade etti.
 
Haberde, maslahatgüzarın kendisine yöneltilen talebe verdiği yanıta  değinilmedi.
 
Suudi Arabistan ile Lübnan arasındaki diplomatik gerginlik, Basil'in,  Arap Birliğinin, 2016'da Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliğine yönelik  saldırıyı kınayan kararının oylamasında çekimser kalmasıyla başlamıştı.
 
Riyad yönetiminin, vatandaşlarına Lübnan'a seyahat etmemeleri  yönünde uyarıda bulunmasının ardından Kuveyt, Bahreyn ve Birleşik Arap  Emirlikleri'nden (BAE) de kendi vatandaşlarına aynı uyarı yapılmıştı.
 
Beyrut ile Riyad arasındaki ilişkiler, Lübnan Başbakanı Saad  el-Hariri'nin yaklaşık iki hafta önce Suudi Arabistan'ı ziyaret etmesiyle  hissedilir şekilde düzelmişti.
 

ETİKETLER