Libya ordusu, Hafter milislerinin 10 silahlı aracını imha etti

AA |  28 Mayıs 2020 Perşembe - 1:44 | Son Güncelleme : 28 05 2020 - 1:44

Libya ordusu, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı milislerin 10 silahlı aracını başkentin güneyinde imha ettiğini ve Kazirma ve Ehya el-Berriye cephelerinde "önemli bir bölgeyi" milislerden arındırdıklarını duyurdu.


Libya Ordusu Resmi Sözcüsü Albay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı  açıklamada, ordu birliklerinin Hafter milislerine ait 10 silahlı aracı imha  ettiğini belirtti.
 
Kununu, başkentin güneyindeki Kazirma ve Ehya el-Berriye cephelerinde  "önemli bir bölgeyi" milislerden arındırdıklarını bildirdi.
 
Libya hükümetinin son zamanlardaki askeri başarıları
 
Libya Ordusu, Hafter'e bağlı milislerin karşısında son dönemde pek çok  askeri başarıya imza attı.
 
 Hafter milislerini 18 Mayıs'ta ülkenin batısındaki stratejik Vatiyye  Üssü'nden çıkaran Libya hükümeti, batı bölgelerindeki farklı beldeleri de  milislerden arındırmaya devam ediyor.
 
Hafter milislerinin başkente saldırılarında harekat ve ikmal merkezi  olarak kullandıkları Terhune kentini kuşatan ordu birlikleri, bazı silahlı  grupları bu hamlesiyle başkentin güneyindeki cephelerden Terhune kentini  savunmaya çekilmeye zorladı.
 
Başkentin güneyinde aralarında Hamza, Yermuk, es-Savarih askeri  kamplarının da yer aldığı geniş bir bölgeyi milislerden arındıran ordu  birlikleri, Selahaddin, El-Meşru eksenlerinde ilerlerken, bölgedeki kritik  noktaları Hafter milislerinden geri almış ve El-Tekbali Kampı'nda kontrolü  sağlamıştı.
 
Libya ordusunun başkentin güneyindeki bölgeleri Hafter milislerinden  arındırmasının ardından paralı askerlerin Trablus'taki cephelerden çekildiği ve  Beni Velid kenti havalimanından bilinmeyen bir noktaya nakledildiği  bildirilmişti. Son günlerde başkentteki cephelerden çekilen paralı askerleri  taşıyan çok sayıda araç konvoyu basına yansımıştı.

ETİKETLER

libya hafter milis