Kumluca'da dolu ve fırtına! 1 kişi hayatını kaybetti

AA |  19 Ekim 2020 Pazartesi - 15:41 | Son Güncelleme : 19 10 2020 - 17:17

Antalya'nın Kumluca ilçesinde öğle saatlerinde etkili olan şiddetli yağmur, dolu ve fırtına yerleşim yerleri ve tarım alanlarında zarara yol açtı. Otobüs beklerken, fırtına nedeniyle durağın üzerine devrilmesi sonucu demir profilin altında kalan Gülseren Çiçek (28), yaşamını yitirdi. Öte yandan Denizli'nin Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle birçok ev, tarla ve araçta hasar meydana geldi.


Kumluca'da öğle saatlerinde kuvvetli rüzgar ile birlikte aniden başlayan ve  yaklaşık üç dakika süren dolu hayatı olumsuz etkiledi.
 
Elmalı yönünden gelen yağmur, dolu ve fırtına; Kavak, Hızırkahya, Göksu ve Kum mahallelerinde cam ve plastik seralarda zarara neden oldu. Fırtına nedeniyle ağaçlar devrildi, iş yerlerinde hasar meydana gelirken, Yeni Cami'nin minaresi yıkıldı, bazı evlerin çatıları uçtu, bazı araçlarda da zarar oluştu.
 
Yağış sırasında Kumluca- Finike kara yolunda otobüs durağında bekleyen Gülseren Çiçek, fırtınanın etkisiyle devrilen durağın altında kaldı. Üzerine devrilen demir profiller nedeniyle ağır yaralanan Gülseren Çiçek, götürüldüğü Kumluca Devlet Hastanesi'nde doktorların tüm müdahalesine karşın kurtarılamadı.
 
İlçede hava şartları normale dönerken, ekipler kurtarma ve hasar tespit çalışmaları için bölgeye yönlendirildi.
 
 
'10 DAKİKADA BİTTİ HER ŞEY'
 
Antalya'nın Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökce, ilçede zarara neden olan yağış, dolu ve fırtınanın saat 14.00 sıralarında bir anda havanın kararmasıyla etkili olduğunu söyledi. Kökce, "Bir anda çok ciddi bir şekilde rüzgarla fırtına ile birlikte çok ağır bir şekilde dolu ile seralarımız zarar gördü. Doludan dolayı zarar gördü. Domateslerimiz yerle bir oldu. Camilerin minaresini uçurdu, çatıları uçurdu. Büyük, dev ağaçları söktü aldı. 10 dakikada bitti her şey" dedi.
 
 
'BENİ 15 METRE YUVARLADI'
 
Yağışa dışarıda yakalananlardan Erol Duran (62) da "Hava karardı. Arabayı zor park ettim. Kuvvetli geldi. Kapalı havaydı. Fırtına, yağmur dolu hepsi bir anda geldi. Beni 15 metre yuvarladı. 15 metre sürükledi. Bir yerim kalmadı. Ondan sonra patladı gitti, hiçbir şey kalmadı. Burası 20 dönüm. Bir tane demiri kalmadı" diye konuştu.
 
YAĞIŞ KAŞ'I DA VURDU
 
Kumluca'nın yanı sıra şiddetli yağış, dolu ve fırtına, Kaş ilçesinde de etkili oldu. Öğle saatlerinde başlayan ve 15 dakika süren yağış sırasında fındık büyüklüğünde dolu yağdı. Sokaklarda su birikintileri oluşurken, bazı noktalarda meyve ağaçları da zarar gördü. Özellikle hasadı beklenen nar ve üzümlerde büyük zarar meydana geldiği belirtildi. Bölgedeki hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 
 
 
FİNİKE'DE TARIM ALANLARI ZARAR GÖRDÜ
 
Yağışın etkili olduğu Finike ilçesinde de bazı noktalarda hasar meydana geldi. Öğle saatlerinde başlayan şiddetli yağış, dolu ve fırtına nedeniyle Hasyurt, Turunçova, Sahilkent ve Yeşilyurt mahallelerinde ilk belirlemelere göre, cam ve plastik seralar zarar gördü. Sahilkent Mahallesi'nde ağaç devrilirken, toptancı halinde de sebze kasaları yollara savruldu. Fırtınada bazı evlerin de çatıları hasar gördü.
 
 
Öte yandan Denizli'nin Merkezefendi ve Pamukkale ilçelerinde  etkili olan dolu yağışı nedeniyle birçok ev, tarla ve araçta hasar meydana  geldi.   Kentte sabah saatlerinde başlayan sağanağın ardından etkili olan dolu,  Aşağışamlı ve Üzerlik mahallesi sakinlerine zor anlar yaşattı.  Bazı araçların kaportalarında göçük meydana gelirken camları kırıldı.  Bölgede evlerin dış cephelerinde, çatılarında ve güneş enerjisi sistemlerinde de  hasar oluştu.
  Mahalle sakinleri, doludan korumak için araçlarının üstünü karton,  battaniye, halı gibi malzemelerle örttü.    Ahırında ve evinin çatısında zarar oluşan  Ramazan Özkurt, daha önce  böyle bir dolu yağışı görmediğini söyledi. Zararının büyük olduğunu anlatan  Özkurt, "Dolu, yumurtadan büyüktü. Cesaret edip dışarı çıkamadık." ifadelerini  kullandı.  Ramazan Özaydın, kapalı alana götürmek isterken aracının camının  kırıldığını söyledi.    Ali Toprak ise çatıdaki kırıklar nedeniyle evine su girdiğini aktardı. 
 
 
   Zarar tespit çalışmalarına başlandı
 
 Merkezefendi Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, dolunun, Aşağışamlı,  Kumkısık, Üzerlik ve Salihağa mahallerindeki pamuk tarlaları, Yeniköy ve  Pamukkale mahallelerindeki nar ve ayva bahçeleri ile bağlarda hasara neden  olduğunu söyledi.Gemici, zarar tespit çalışmalarına başladıklarını bildirdi.