KPSS karma atama müjdesi!

16 Kasım 2019 Cumartesi - 12:33 | Son Güncelleme : 16 11 2019 - 12:33

Binlerce kişi bekliyordu iyi haber geldi.Atama ile ilgili duyuruyu Bakan Selçuk Meclis'te yaptı. 2018-2019 KPSS kapsamında karma atamalarla ilgili soruya yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Üç üniversitemizden akademik görüş istedik. Raporlar gelmeye başladı. Çok kısa bir zamanda, bir iki hafta içinde de bu kararı vermiş olacağız. Milli Eğitim Şurası ile ilgili çalışmamız olacak. Hazırlıklar devam ediyor" dedi.

Öğretmenlerin güvenlik soruşturmaları ile ilgili de bilgi veren Selçuk, 20 bin öğretmenin içinde bin kadar öğretmenimizle ilgili bazı gecikmeler var. Onları en geç 1-2 hafta içinde bitirmeyi planlıyoruz" diye konuştu.


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Bakanlığının bütçesi  üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.Bakanlığın depremle ilgili bütçesine ilişkin soruya Selçuk, "Depremle  ilgili 275 milyon lira bütçemiz var. Ayrıca Dünya Bankası ile 300 milyon dolarlık  bir kredi anlaşması yaptık." yanıtını verdi.
 
Okul yöneticisi atamaları
 
Bakan Selçuk, müdür atamalarıyla ilgili soru üzerine, ilk kez Milli  Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı'nın ÖSYM tarafından  yapıldığını anımsattı. Selçuk, sınavın ÖSYM tarafından yapılmasının önemine işaret ederek,  "10 bin müdür aldık. 10 bin müdürün belli bir standarda dayalı, uygulama temelli  bir sınavla alınmış olması bizim yöneticileri nasıl atamaya çalıştığımızla ilgili  sanırım bir fikir verebilir. Aynı şey mülakatlar için de söz konusu." diye  konuştu.Fırsat eşitliği konusunda Türkiye'nin dört bir yanındaki çocukların  Türkiye'nin en iyi öğretmenlerinden dersleri dinleyebileceği bir video kütüphane  kurduklarını aktaran Selçuk, çocukların bu video kütüphane üzerinden öğretmenlere  istediği soruyu sorabildiğini, yazılımın çocuğa özel bir kişisel gelişim planı  sunduğunu anlattı.
 
"Her okulun uzmanlık desteği alabileceği örgütlenme yapısı kurduk"
 
Fırsat eşitliğine yönelik alt yapıyı zenginleştirmeye çalıştıklarının  altını çizen Selçuk, "Okul profili değerlendirme çalışması ile yaklaşık 120  parametrede her bir okulun fiziksel, sosyal gibi tüm konularının anlık olarak  izlenebileceği bir altyapı kurduk. Pilot çalışmaları bitti." bilgisini paylaştı. Selçuk, "Ayrıca ilçe düzeyinde kurduğumuz uzmanlık destek noktalarıyla  da her okulun bir ihtiyacı olduğunda uzmanlık desteği alabileceği bir örgütlenme  yapısı da kurduk. Ankara merkezde 120 kişinin çalışacağı ama bütün illerde de bu  uzmanlık grubunun yerleştiği ve her bir okulun istediği uzmanlık desteğini  alacağı bir yapı da kurmuş olduk." ifadelerini kullandı.   Bakan Selçuk, Aksaray'da otizmli çocukların yuhalandığı iddiasına  yönelik sorularla ilgili, görevlendirilen iki müfettişin burada gereken çalışmaları yapıp soruşturmanın selameti açısından her türlü tedbiri aldığını  aktaran Selçuk, soruşturmanın devam ettiğini açıkladı.
Selçuk, "Milli Eğitim Şurası ile ilgili çalışmamız olacak. Hazırlıklar  devam ediyor. 3600 ek gösterge konusu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  içindeki karar süreçleri içerisinde bununla ilgili hazırlıklar da yürüyor." diye  konuştu.
 
"Kim zeki kim zeki değil meselesi gibi bir test yok"
 
Bakan Selçuk, milletvekillerinin "zeka testi" eleştirilerine yönelik,  zekanın bir potansiyel olduğunu ve bunun açığa çıkmış haline "beceri" denildiğini  vurguladı.Bir çocuğun becerisinin farklı yöntemlerle ölçüldüğüne işaret eden  Selçuk, "Burada ayrıştırıcı, 'kim zeki kim zeki değil' meselesi gibi İkinci Dünya  Savaşı öncesindeki gibi bir zeka testi yok. Biz sadece sanatta, sporda, kognitif  işlevlerdeki beceriye bakıyoruz. Bu anlamda bir ayrıştırmayı elbette yapamayız  ama Türkiye'nin kendi zeka potansiyeline de bakması lazım. Çünkü bunlar  sürükleyici güç." değerlendirmesinde bulundu.Selçuk, e-Portfolyo çalışması kapsamında çocukların matematiksel  düşünme, performans, sportif, sanatsal ya da algoritmik, zihinsel becerilerine  yönelik ölçümler yaparak, her bir çocuğun başarısına, geliştirilmesi gereken  yönüne bakılması gerektiğini kaydetti. Selçuk, bu çalışmaya asla "zeka testi"  gibi bir isim koymadıklarının da altını çizdi.
 
Güvenlik soruşturması tamamlanamayan öğretmenler
 
Milli Eğitim Bakanı Selçuk, ataması yapılan fakat güvenlik  soruşturması tamamlanamayan öğretmenlere ilişkin, "20 bin öğretmenin içinde bin  kadar öğretmenimizle ilgili bazı gecikmeler var. Onları en geç 1-2 hafta içinde  bitirmeyi planlıyoruz." açıklamasında bulundu.
Okul öncesi çocuklar için hazırlanan "Benim Oyun Sandığım" isimli  binlerce eğitim setinin dağıtıldığını dile getiren Selçuk, eğitimde bütün bu  süreçlerin altyapısını kurmak, genel olarak sistemin mekaniğini oluşturmakla  ilgili ciddi bir mesafe aldıklarını söyledi.
Selçuk, Bakanlığın 5 milyar lira dolayında yatırım bütçesinin  bulunduğunu belirterek, mevcut kaynak yönetimini geliştirme yolunda da  çalışmaların bulunduğunu kaydetti.Bu işlerin bugünden yarına olamayacağına da dikkati çeken Selçuk,  "Bizim sadece bu konuda biraz daha milli bir mutabakata, ortak paydanın güçlendirilmesine ihtiyacımız var. Eğer bu olursa milli şuur, bilinç gelişir ve o  zaman biz ortak idealler ve hayaller geliştirme konusunda mesafe alırız. O zaman  eğitimin gayesi gerçekten sınava adam hazırlamak değil insan yetiştirmeye  dönüşür. Bu çerçevede yapmamız gereken çok iş var." değerlendirmesinde bulundu.
 
"Bir, iki hafta içerisinde kararı vermiş olacağız"
 
Bakan Selçuk, 2018 KPSS ile 2019 KPSS'deki branş sıralamalarındakifarklılık sebebiyle iki sınav sonucu dikkate alınarak "karma atama" yapılıp  yapılmayacağının sorulmasına karşılık, şunları kaydetti:"Bununla ilgili üç üniversitemizden akademik görüş istedik. Bununla  ilgili raporlar gelmeye başladı. Milli Eğitim Bakanlığı olarak burada 'şöyle  karar verdik' demek istemiyoruz. Bilimsel olarak bunun ölçme, değerlendirme  metodolojisi bakımından ne yapmamız lazım. Böyle bir kanıta dayalı olarak karar  vermek istiyoruz. Çok kısa bir zamanda, bir iki hafta içerisinde de bu kararı  vermiş olacağız." TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim  Kurulu, ÖSYM Başkanlığı, Yükseköğretim Kalite Kurulu'nun 2020 yılı bütçeleri  kabul edildi.