Kore gazisi kiliseden askeri törenle uğurlandı

28 Şubat 2017 Salı - 2:30 | Son Güncelleme : 28 02 2017 - 2:30

Kore gazisi Ilya Banago 64 yıl ‘Ölsem şehit olur muydum?’ sorusuna yanıt aradı, dün şehit gibi toprağa verildi


İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında yaşamını yitiren Rum asıllı Türk vatandaşı Kore gazisi Ilya Banago, Çanakkale’nin Gökçeada ilçesindeki Aya Yorgi Kilisesi’nde askeri törenle toprağa verildi.

Kore gazisi Banago, Gökçeada’daki evinde yaşlılığa bağlı sağlık sorunları nedeniyle bir süre önce İstanbul’da hastaneye kaldırıldı. Banago, tedavi gördüğü hastanede, doktorların müdahalelerine rağmen önceki gün yaşamını yitirdi. Banago’nun Türk bayrağına sarılı cenazesi dün Gökçeada’ya getirildi. Kore gazisi Banago’nun cenazesi için Zeytinliköy’deki Aya Yorgi Kilisesi’nde düzenlenen töreni Gökçeada Metropoliti Kirilios’un yönetti. Ayine, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Gökçeada Kaymakamı Muhittin Gürel, MHP’li Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin, il jandarma komutanı, askeri yetkililer ve vatandaşlar katıldı. Törenin ardından gazi Banago’nun bir süre askerlerin omzunda taşınan Türk Bayrağı’na sarılı cenazesi, adadaki mezarlıkta toprağa verildi.

Kore’de ölsem ben de şehit olur muydum?

Ilya Banago yıllar önce Türk askeri olarak gittiği Kore’de yaşadıklarını şöyle anlatmıştı: Kore’ye her Türk vatandaşının yapması gereken görevi yerine getirmek için gitmiştim. Bunu bir görev olarak gördüğüm için gazilik maaşına başvurmadım. Eskiden ayrılık yoktu; Rum, Türk birdi. Komutanlarım cephede dini bayramımı bile kutlardı. Yaklaşık 64 yıldır cevabını alamadığım bir soru vardı. Acaba orada ölsem ben de şehit olur muydum? Bugün olsa yine giderim.

Gül’le sohbet etmişti...

29 Nisan 2012’de Gökçeada’yı ziyaret eden dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, kahve içerken, adanın üç gazisinden Kore gazisi Ilya Banago ile de sohbet etmişti. Cumhurbaşkanı Gül, sohbet sırasında Banago’ya “Artık kimse doğduğu yerde yaşamıyor. Biz de yani” demişti.