Konutta 'benzersiz düşük kredi oranı' satışları yeniden hareketlendirecek

AA |  01 Haziran 2020 Pazartesi - 13:55 | Son Güncelleme : 01 06 2020 - 13:55

Kamu bankalarının başlattığı konut kredisi kampanyası, sektörde bayram havası oluşturdu.


"Eşsiz fırsat" olarak nitelendirdikleri kampanyanın salgının  etkilediği sektörde bahar havası oluşturacağını belirten gayrimenkul sektörü  temsilcileri, tüketicilerin ertelediği alımların harekete geçeceği, böylece yıl  sonu satış adedinde bir milyonun çok rahat aşılacağı görüşünde birleşiyor.
 
Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank, birinci el/sıfır veya ikinci el  konut alımlarında, düşük faiz oranı ve 12 aya kadar ödemesiz dönemi olan 15 yıla  varan vade ile finansman imkanı sunulacağını açıkladı.
 
Buna göre, 15 yıla kadar vadelerde, birinci el/sıfır konutlar için  aylık yüzde 0,64, ikinci el konutlar için aylık yüzde 0,74 faiz oranı ile  finansman imkanı sunulacak.
 
Konuya ilişkin AA  muhabirine açıklamalarda  bulunan Anadolu Yakası  İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkan Yardımcısı Mimar Ahmet Erkurtoğlu,  nisanda konut satışlarının, salgın etkisiyle geçen yılın aynı ayına göre yüzde 55  düştüğünü, gerilemenin tatillerin ve salgının etkisiyle mayısta da sürdüğünü  söyledi.
 
Yapı ruhsatlarında görülen azalmanın inşaat sektöründeki durgunluğa  işaret ettiğini dile getiren Erkurtoğlu, kamu bankalarının kredi paketinin  sektöre canlılık katacağını bildirdi.
 
Erkurtoğlu, "Özellikle üç büyük ilde sunulan 750 bin liraya kadarlık  kredi satışları ivmelendirecektir. Özellikle herkesin ikinci el konuta yöneldiği  bir dönemde birinci el konutta yapılan yüzde 0,64'lük faiz oranı ve azami 12 ay  ödemesiz dönem, konut alımları için tarihi bir fırsat oluşturuyor. Bir daha bu  kadar düşük faiz oranlarının sağlanacağını düşünmüyoruz." dedi.
 
Ahmet Erkurtoğlu, birinci elde yüzde 0,64, ikinci elde yüzde 0,74  olarak sağlanan aylık faiz oranıyla konut edinmenin tam zamanı olduğunu sözlerine  ekledi.
 
"Düşük faiz sayesinde salgına rağmen konut satışları bir milyonu  aşar"
 
Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, Türkiye'de gayrimenkul  sektörünün canlanmasının 200'den fazla alt sektörün hareketlenmesi manasına  geldiğini söyledi.
 
Salgınla azalan konut satışlarının yeni destekle artacağını, paketin  tüketiciye önemli bir fırsat sunduğunu dile getiren Timur, şu açıklamalarda  bulundu:
 
"Türkiye'de konut sadece güvenli bir liman değil, son 4 yıldır  neredeyse artmayan fiyatlar sayesinde müthiş bir fırsat oluşturuyor. Yeni  açıklanan desteklerle hem tüketiciye oldukça kazançlı bir fırsat sunuluyor hem de  ekonomiyi canlandıracak etkili bir hamle başlatılıyor. Bu, bekleyen konut  talebini hareketlendirebilir ve yıl sonunda yine 1 milyonun üzerinde satış ile  Avrupa lideri olabiliriz."
 
"Aylık tekrar 100 bin adetleri göreceğiz"
 
DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, kredi paketinin ülke  ekonomisini canlandırmak için kıymetli bir adım olduğunu belirterek, "Nitekim  neredeyse tüm sektörlerle konut sektörü iç içe. Bu teşvik, satışları, satışlar da  yeni projeleri hızlandıracaktır." dedi.
 
Yılmaz, "Ben hep diyorum: Konut almanın tam zamanı. Hele de böyle bir  konut kredi faiz oranları teşviki açıklanmışken. Nitekim 2015 başından bu yana  bina inşaat maliyeti yüzde 106 artarken, fiyatlar sadece yüzde 59 yükselmiş. Bu  gayrimenkul alanın kazanacağı bir resim. Bu teşvikle aylık konut satışlarının  tekrar 100 bin adetin üstüne çıkması mümkün olabilecek." dedi.
 
Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan, salgın  nedeniyle birçok ülke ekonomisi büyük zarar görürken, Türkiye'nin bu zorlu  süreçte gösterdiği başarıyı yeni açıklanan kredi destek paketleriyle üst seviyeye  çıkardığını söyledi.
 
Babacan, "Yeni açıklanan bu kredi desteğiyle orta gelir grubuna uzun  vadede ve tarihi düşük maliyetlerle konut kredisi sağlanmış olacak. Ev sahibi  olmayı kolaylaştıran bu tarihi imkanla sektörümüzün kısa vadede yaşadığı  sıkıntılarının ortadan kaldırılacağını ve ilerleyen süreçte sektörün tekrar ivme  kazanacağını ön görüyoruz." diye konuştu.
 
"Orta ve alt gelir grubu ödemelerini 180 aya yayarak ev sahibi olabilecek"
 
Helmann Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Selman Özgün, insanların son  yıllardaki yüksek konut kredisi sonrası alımlarını ertelediğini, tam sektörde  hareketlenme başlamışken koronavirüs salgınının başladığını söyledi.
 
Salgının, konut almak gibi çok önemli bir konuda insanları  düşündürdüğünü dile getiren Özgün, şu açıklamalarda bulundu:
 
"Bu nedenle insanlar tekrar bekleme moduna geçmişti. Ancak Türkiye'de  ev ihtiyacı olan çok yüksek bir kesim var. Kiracılık oranı yüzde 70'lere  yaklaşmış durumda. Dolayısıyla ciddi bir konut alım isteği var. Özellikle orta ve  alt gelir grubunda bu istek yüksek. Özellikle orta kesimi hedefleyen yeni kredi  paketi sayesinde alt gelir grubu da ödemelerini yüzde 0,64 gibi düşük bir oranla  ve 180 aya yayarak ev sahibi olabilecek. Paketin İstanbul'da dışındaki illerde de  çok ciddi hareketlilik sağlayacağını düşünüyorum."