KOBİ üretimini destekleyecek paketler yolda

AA |  10 Şubat 2019 Pazar - 9:48 | Son Güncelleme : 10 02 2019 - 9:51

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Başkan Vekili Ünal Gökmen, "Eximbank ile KOBİ üretimini destekleyecek bir paket ile ilgili çalışmamız var. İhracatı desteklemek için ihracat yapacak her türlü yatırımcıya, Eximbank ile beraber çok uygun şartlarda yabancı para finansmanı sağlayacağız." ifadelerini kullandı.


Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği'nden (TİAD) yapılan  açıklamada, Türkiye'nin gelişmesinde önemli bir yeri olan takım tezgahları  sektörünün, son dönemdeki ekonomik şartlardan ve yüksek faiz oranlarından dolayı  istediği yatırımı gerçekleştiremediği, bu farkındalıkla aynı masa etrafında  toplanan TİAD, Finansal Kurumlar Birliği ve TÜYAP'ın, sektörün ekonomik  performansını masaya yatırdığı bildirildi.
 
Açıklamada, yatırım ve ihracat teşviklerini artırma çalışmaları için  faizlerin düşmesi gerektiğini FKB yetkililerine aktaran sektör temsilcilerinin,  faizlerin bu denli yüksek olmasının yatırımları frenlediğini bildirdiği, FKB  yetkililerinin ise ihracatı desteklemek için ihracat yapacak ve döviz  kazandıracak her türlü yatırımcıya "uygun şartlarda yabancı para finansmanı  sağlayacaklarının" müjdesini verdiği aktarıldı.
 
Makine sektörünün gelişmesi ve üretim için KOBİ’lerin finansal olarak  desteklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, bu konuda önemli çalışmaların  yapılması gerektiğini savunan sektör paydaşlarının ise yetkililerden konu  özelinde önemli açıklamalar beklediği kaydedildi.
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, yatırım  olmadan üretimin de olamayacağını, bu konuya uzun vadede bakıldığında faizlerin  yükselmesinin Türkiye’nin 2019 ve 2020’deki yatırımlarını ve ihracatını tehdit  eden önemli bir unsuru teşkil ettiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
 "Türkiye’nin otomotiv ve savunma sanayi sektöründe ihracata yönelik  potansiyeli var ama gelen projeleri, sektör temsilcileri yatırım yapamadığı için  kaçırıyor. Halihazırda yatırımlar devam ediyor ancak firmalar kendilerini çok  zorlayarak yatırımlarını kendi öz sermayelerinden yapar haldeler. Aslına  bakarsanız faizlerin bugün itibarıyla yüksek olması üretim sektörüne olumsuz  yansıyor. Sanayinin kalbi olarak nitelendirilen takım tezgahları sektörümüzün en  önemli çatı kuruluşu olarak gerekli mercilerle görüşmeler gerçekleştiriyoruz.  Faizlerin en kısa zamanda geriye geleceğini biliyor. Bu noktada da yatırımların  hız kazanacağını düşünüyoruz. Zira faiz oranlarının yüksekliği ile yatırım  malları, amortisman sürelerinin de uzamasına sebep oluyor. Bu nedenle sanayici  böyle bir ortamda yatırım yapmayı mantıklı görmüyor."
 
 “Faizleri artıran leasing şirketleri değil”
 
 FKB Başkan Vekili Ünal Gökmen de yabancı parayla borçlanmanın genel  hatlarıyla sınırlanması gerektiğini vurgulayarak, "Döviz geliri olmayanların  döviz borcunun olmaması, birçok yatırımcıyı TL kullanımına itti." ifadesini  kullandı.
 
Türk parasının geçen yılın ilk çeyreğindeki oranlarına bakıldığında  yüzde 15-16 bandından seyrettiğini, 36-48-60 aya kadar vadeli kredilerin ise  yüzde 15-17 bandından verildiğini aktaran Gökmen, "Ağustos-eylül aylarında bu  oranlar 35-40 bandına çıktı. Bugün ise 25-30 bandında faiz oranları duyuyoruz.  Faizler aşağı yukarı 2 katı... Ancak bu faizleri 2 katı artıran leasing  şirketleri değil, bunu özellikle söylemeliyiz. Bu oranlarla KOBİ’lerin günümüz  şartlarında yatırım yapması oldukça zor." değerlendirmesinde bulundu.
 
KOBİ üretimini destekleyecek paketler yolda
 
Ünal Gökmen, Eximbank ile KOBİ üretimini destekleyecek bir paket ile  ilgili çalışmaları olduğunu belirterek, "İhracatı desteklemek için ihracat  yapacak her türlü yatırımcıya, Eximbank ile beraber çok uygun şartlarda yabancı  para finansmanı sağlayacağız. İkinci olarak ise Merkez Bankası’ndan bize çok  uygun fiyatla TL vermesini arzu ediyoruz ki biz de bunu müşterilerimize uygun  faizlerle sunalım." ifadelerini kullandı.
 
TÜYAP Konya Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü ise takım tezgahları  satışının artmasının, üretim ve ihracatın artması anlamına geldiğini belirterek,  şunları kaydetti:
 
 "Millileştirmeye çalıştığımız savunma sanayi, havacılık, gemi,  otomotiv sanayisi gibi birçok sektör de takım tezgahları sektörüne ihtiyaç  duyuyor. Sanayileşmiş toplumlara bakın, hepsinde takım tezgahları kullanım oranı  çok yüksektir. 2012 yılından beri düzenlenen MAKTEK fuarımız dünyada sektörünün  en önemli markası. TİAD ile birlikte 2 yılda bir İstanbul’da yapılan projeyi  Anadolu’nun en önemli şehirlerinden Konya’ya götürüyoruz. Bu kararla birlikte  10-13 Nisan'da fuarımızı gerçekleştireceğiz. 65’in üzerinde ülkeden 40 bin  civarında ziyaretçimiz olacak. 400’ün üzerinde katılımcı firma, Türkiye’nin en  büyük üreticileri ve dünyanın en büyük markaları Konya’da yerini alacak."