Koalisyondan "Palmira" düzeltmesi

AA |  04 Mart 2017 Cumartesi - 21:33 | Son Güncelleme : 04 03 2017 - 21:33

Koalisyon sözcüsü Albay Dorrian, Palmira yakınlarında müttefikleri olmadığını ve paylaşımdaki bu ibarenin "sehven yer aldığını" savundu


ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyondan, Palmira  (Tedmur) yakınlarında yapılan bir saldırı, önce "Müttefik kuvvetlere  destek"  olarak açıklandı, Anadolu Ajansı muhabirinin, "müttefik kuvvetlerden kimlerin  kast edildiği" sorusu üzerine bu ibare kaldırılarak düzeltme yapıldı. 
 
 
 
Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu'nun Twitter hesabı  üzerinden bir hava saldırısının görüntüsü paylaşılarak, “22 Şubat tarihinde  Palmira yakınlarında bir DEAŞ aracını yok ederek müttefik kuvvetlere destek  verdi.” ifadesi kullanıldı.
 
DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, AA muhabirinin,  "Müttefik kuvvetlerden kimlerin kastedildiği" sorusu üzerine, Palmira  yakınlarında müttefik kuvvetlerin bulunmadığını söyledi.
 
Sosyal medya ekibinin "sehven" müttefik kuvvetler yazdığını savunan  Dorrian, “DEAŞ’a ait araçları nerede görsek vuruyoruz, dolayısıyla bu saldırı da  o türden bir saldırı. Orada müttefiklerimiz yok. Sosyal medya ekibi bunu  yanlışlıkla bu şekilde ifade etti. Şimdi bahsettiğiniz tweeti düzelttik.” dedi.
 
Dorrian’ın bu açıklamasından kısa bir süre sonra koalisyonun Twitter  hesabından, “CJTFOIR (Birleşik Görev Gücü Doğal Kararlılık Operasyonu) 22  Şubat’ta Palmira yakınlarında bir DEAŞ aracını yok etti.” paylaşımında bulunuldu.
 
Palmira’da sadece Suriye rejimi ve Rusya var
 
Palmira antik şehrini geçen yaz DEAŞ’a tekrar kaptıran Rusya destekli  Esed rejimine bağlı güçlerin şehri yeniden almak için operasyon başlattığı  biliniyor.
 
ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise destek talep edildiği takdirde  bunu değerlendireceklerini açıklamıştı ancak yetkililer Suriye rejimi ile ABD  arasında herhangi iletişim, koordinasyon ve iş birliği olmadığını ifade ediyor.
 
ABD, 2015 yılında Rusya ile güvenli ayrışma için mutabakat  imzalamıştı. İki ülke silahlı kuvvetlerinin Suriye üzerinde yapılan hava  operasyonlarından birbirini haberdar ettiği biliniyor.