Kırgızistan hükümetinde yolsuzluk skandalı

AA |  27 Mayıs 2020 Çarşamba - 13:28 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 13:28

Kırgızistan'da adı yolsuzluk iddialarına karışan Kırgızistan Başbakanı Muhammedkalıy Abılgaziyev, izne çıktığını ve yerine Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov'ın vekalet edeceğini duyurdu.


Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, başbakanlıkta  kabine üyeleriyle bir araya gelen Abılgaziyev, hükümetin her zaman dürüst ve açık  şekilde çalışmaya gayret ettiğini, devletin ekonomik çıkarlarını koruma ve kamu  ihalelerinin açık şekilde yapılması taraftarı olduğunu vurguladı.
 
Abılgaziyev şunları kaydetti:
"Masumiyetimi kanıtlamaya çalıştığım Mecliste, radyo frekans bandının  genişletilmesi ve yenilenmesi davası ile ilgili hükümete ve başbakana yönelik  eleştiriler yöneltildi. Bir kez daha konuyla hiçbir ilgim olmadığını beyan  ediyorum ve bu konunun siyasallaşmasını kabul edilemez buluyorum. Kolluk  kuvvetlerinden tarafsız ve kapsamlı bir soruşturma yapmasını ve sorumluların  bulunmasını talep ediyorum."
 
Abılgaziyev, soruşturmanın tarafsız yürütülmesi adına bir süre izne  çıkacağını ve görevine Başbakan Birinci Yardımcısı Kubatbek Boronov'ın vekalet  edeceğini dile getirdi.
 
Yolsuzluk soruşturması
Kırgızistan'da nisan başında Başbakanlık İletişim ve Enformasyon  Teknolojileri Devlet Komitesi ve Milli Güvenlik Devlet Komitesinde (istihbarat  teşkilatı) bazı görevliler hakkında, yasalara aykırı şekilde  radyo frekans  bandının genişletilmesi ve yenilenmesi sürecinde devleti maddi zarara uğratmak  suçlamasıyla dava açılmıştı.
 
Soruşturma kapsamında söz konusu kurumlarda adı açıklanmayan üst düzey  yöneticiler gözaltına alınmıştı.
 
Yolsuzluk iddiası, ilk kez 20 Mayıs'ta Meclis Genel Kurulunda  Milletvekili Janar Akayev tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı.
 
Akayev, radyo frekans bandının genişletilmesi ve yenilenmesi ile  ilgili devlete verilen zararın çok büyük olduğunu belirterek, Başbakan  Abılgaziyev'den masumiyetini kanıtlamasını istemişti.
 
Bir telefon şirketinin kablolu televizyon şirketinden yaklaşık 1  milyon 800 dolara satın aldığı frekans bandının lisansının yenilemesi ile ilgili  devletin 67 milyon dolar zarara uğratıldığı belirtiliyor.