Kemal Kılıçdaroğlu'dan Kanal D'de önemli açıklamalar

AA |  08 Mart 2019 Cuma - 20:15 | Son Güncelleme : 09 03 2019 - 5:43

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Kanal D'de Buket Aydın ile seçim özel programında önemli açıklamalarda bulundu. DSP ile ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, " Bir siyasal partidir, kendi tercihidir. Bizden ayrılıp da başka bir partiye giden arkadaşlar var. Bunları etik bulmuyorum. "ifadelerini kullandı.


Kılıçdaroğlu, Kanal D televizyonunun canlı yayınında gündeme ilişkin  açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı.

HDP'nin Millet İttifakı'na ortak olup olmadığı tartışmaları  hatırlatılarak, "HDP ile bir ittifak, birliktelik var mı?" sorusunun yöneltilmesi  üzerine Kılıçdaroğlu, "hayır" yanıtını verdi.

"Neden HDP büyükşehirlerde aday göstermedi?" sorusu üzerine  Kılıçdaroğlu, "Onu HDP'ye soracaksınız. Davet edeceksiniz, soracaksınız." dedi.

"Ama HDP'den sizin lehinize açıklamalar geliyor." denmesi üzerine de  Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Şu ana kadar bilmiyorum bir açıklama yapıldı mı, yapılmadı mı? Ama  keşke mümkün olsa da herkes gelip sandıkta CHP'nin belediye başkan adaylarına oy  verse. En büyük arzumuz bu. O zaman görecekler büyükşehirlerde, ilçelerde,  illerde dostluk, ayrımsızlık nasıl olur, herkese eşit hizmet nasıl götürülür.  Yoksul mahallelere pozitif ayrımcılık nasıl olur, her mahallede bir kreş nasıl  açılır, yeşil alan nasıl çoğaltılır bunu görecekler. Keşke gelip herkes oy verse.  AK Parti'ye oy verenlere de MHP'ye oy veren değerli kardeşlerime de seslenmek  isterim. Gerçekten de çağdaş bir belediyecilik görmek istiyorsanız CHP'li  belediye başkan adaylarına oy vereceksiniz. Bu kadar basit. Görecekler,  Tekirdağ'da, İzmir'de ne yapıyorsak, Hatay'da, Aydın'da ne yapıyorsak pek çok  şehirde yapacağız."

Eskişehir'i örnek gösteren Kılıçdaroğlu, burası yemyeşil bir kent  olurken, İstanbul ve Bursa'nın adeta bir beton ormanı halini aldığını söyledi.

Adaylarına yönelik, "Proje açıklamıyor." eleştirilerine katılmadığını  belirten Kemal Kılıçdaroğlu, hem İstanbul, hem de Ankara büyükşehir adaylarının  projelerini açıkladığını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, "Onlar duymak istemiyorlar aslında projelerimizi. Neler  olduğunu da görmek istemiyorlar. Biz bütün projelerimizde, bizim yönetimimizdeki  büyükşehir belediyelerinin yaptığı projeleri yeni kazanacağımız yerlerde de aynen  hayata geçirmek istiyoruz." dedi.

Projelerinden örnekler veren Kılıçdaroğlu, AK Parti'nin uzun yıllardır  yönettiği İstanbul Sancaktepe'de bir kreş bulunmadığını belirtti.

Kılıçdaroğlu, "Biz alacağız, göreceksiniz. Bütün mahallelere kreş  yapacağız, yeşil alanlar olacak. Bize 'CHP'li belediyelere verirseniz merkezi  iktidar size yardım yapmaz.' diyorlar. Bizim yardıma ihtiyacımız yok ki bütçe var  zaten." diye konuştu.

"HDP konusu neden bu kadar gündeme geliyor?" sorusu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "HDP konusu neden bu kadar gündeme  geliyor sizce?" sorusu üzerine şunları söyledi:

"Korkuyorlar. Seçmeni ürküterek, korkutarak oy almaya çalışıyorlar.  Projelerimizi yarıştırabiliriz. Çıkarlar televizyona adaylar, sayın Özhaseki  'Projeleri yok.' diyor ya gayet basit. Sayın Mansur Yavaş çıkacak, Özhaseki de  çıksın. Ama Özhaseki 'Sayın Cumhurbaşkanı'ndan izin aldıktan sonra çıkacağım.'  diyor. Ne izini istiyorsun, seni kim seçiyor? Cumhurbaşkanı mı, Ankara halkı mı  seni seçiyor? Ankara halkı seçecekse başka bir yere değil, halka güveneceksin.  Projen varsa, Mansur Bey'in de projesi yoksa çıkacaksın televizyona 'Şu projeleri  hayata geçireceğim, hiçbir projem yok.' diyeceksin. Mansur Bey de anlatacak kimin  var, kimin yok. Ankara nereden yönetilecek, büyükşehirler nereden yönetilecek?  Ankara'dan mı, büyükşehrin olduğu yerden mi, bir başka otorite mi yoksa  büyükşehir belediye başkanı mı Ankara'yı yönetecek?"

Yerel seçimlerde adayları geç açıkladıkları eleştirilerine de  katılmadığını aktaran Kılıçdaroğlu, eleştirilerin samimi olmadığını söyledi.

İYİ Parti ile iş birliği yaptıklarını ve bazı yerler için ufak tefek  gecikme olabileceğini dile getiren CHP lideri, genel olarak geçen seçimlere göre  çok daha önce adaylarını belirlediklerini bildirdi.

Sağa yakın adaylar

"Adaylarınıza baktığımızda genelde sağ cenaha daha yakın adaylar göze  çarptı. Bu bir taktik mi? CHP sağa mı yöneliyor?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu,  "Taşeronların hakkını savunmak sağcılık mı, solculuk mu? Emekliye 2 maaş ikramiye  verilmesini savunmak sağcılık mı solculuk mu? Bunların hakkını savunmak sağcılık mı solculuk mu?" cevabını verdi.

Kendilerinin bir sosyal demokrat parti olduğunu ve halktan yana  politika ürettiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şunları kaydeti:

"Sağ cenaha yakın diye kim dedi? Sağ-sol kavramları hangi yüzyılın,  1789. Hangi yüzyılda yaşıyoruz? 21'inci yüzyılda. 21'inci yüzyılın sorunları,  17'nci, 18'inci yüzyılın kavramlarıyla çözülemez. Dünya değişti, sağ-sol  kavramları değişti. İçerikler değişti, yeni sınıflar çıktı ortaya. Acaba sorun  saraydaki zata plütokratlar diye bir sınıf çıktı haberi var mıdır? Adını bile  duymamıştır. Bilimde, teknolojide olağanüstü değişimler oldu. Bütün dünyada bu  böyle. Geldiğimiz süreç sağ-sol kavramı değil; demokrasiden yana  olanlar-demokrasiye karşı olanlar sürecidir. Demokrasiden yana olanlar bizleriz.

DSP Genel Başkanı Aksakal'ın eleştirileri

Bazı yerlerde DSP'nin CHP'nin oylarını böldüğü iddialarına karşı DSP  Genel Başkanı Önder Aksakal'ın, "Sol seçmene solcu bir aday çıkardığında bas bas  bağırıyorlar, 'Vay efendim oyları bölüyor'. Neyinizi bölüyorum, hepiniz  ülkücüsünüz zaten..." şeklindeki sözlerinin sorulması üzerine Kılıçdaroğlu,  "Arkasından Bay Kemal demiş mi? Dememiş galiba." ifadesini kullandı.

DSP'yi hiç eleştirmeyeceğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bir siyasal parti. O siyasal partinin tercihine saygı duyarım. Beni  ülkücülükle itham ediyor, öyle anlaşılıyor. Ben bütün ülkücüleri seviyorum.  Ülkücülük ne demektir? Bir insanın ülküsü kadar değerli bir şey olabilir mi?  Vatan ülküsü, bayrak ülküsü, insan sevgisi, bütün herkesi kucaklamak. Eğer bunlar  ülküyse ben de ülkücüyüm. Ne var bunda yani? Siz kalkıyorsunuz kendi ülkenizin  çıkarlarını savunuyorsunuz. Kadın-erkek eşitliğini, hiçbir çocuğun yatağa aç  girmediği bir düzeni savunuyorsunuz. Kendi ülkenizde örgütlü bir toplumu  savunuyorsunuz. Bütün bunların hepsi eğer bir ülkücü ise ben de ülkücüyüm, ne var  bunda? Eleştirilecek nesi var? DSP'yi ben eleştirmem, bir siyasi partidir ama  bizden belediye başkan adayı gösterilmediği için ayrılıp da DSP'ye veya başka  partiye giden arkadaşlar var, bunu da etik bulmuyorum. Sayın Sarıgül, belediye  başkan adayı olmak istedi, ben de 'Buyurun Eyüp Belediye Başkanlığını alın Şişli  gibi yapın.' dedim, 'İstemiyorum' dedi. Kendi takdirleri, 'İlla şuradan  olacaksın, sakın başka partiye geçme.' diye bir dayatma içinde değilim. Herkes  şunu çok iyi bilmeli, eğer bir kişi başarılıysa, Ekrem İmamoğlu Beylikdüzü'ndeydi  büyükşehire aday oldu. Beylikdüzü'nü aşan bir yapısı var, bir kararlılığı  gösterecekseniz, verdiğiniz hizmetin kalitesini başka bir yerde de  gösterecekseniz. Bu belediye başkanlığı yapma azmini gösterir. Ben aynı  belediyeye tekrar aday olayım tekrar olayım, bir şey çıkmaz."

Kurultay olur mu?

Yerel seçimlerde başarılı olamazlarla olağanüstü kurultaya gidip  gitmeyecekleri yönündeki bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, İstanbul, Ankara, Adana,  Mersin ve Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanlıklarını kazanacaklarını iddia etti.

"Olağanüstü kurultay olma ihtimali var mı?" sorusu üzerine  Kılıçdaroğlu, "Olsa ne olur ki?" yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, "Aday olur musunuz?" sorusu üzerine şöyle konuştu:

"Ülkenin bu kadar sorunu varken, esnaf siftah yapamazken, çiftçi  perişanken, hangi vatandaşın derdi CHP kurultayı? Vatandaşın böyle bir derdi yok.  İşsiz sayısı 7,5 milyona dayandı. Bunları tartışalım. CHP kurultay yapsa ne olur,  yapmasa ne olur? CHP genel başkansız mı kalır? Hayır. Birikimli, deneyimli bir  sürü arkadaşımız var. Olur, yeri zamanı gelir yaparız kurultay, birisi gelir  genel başkan olur."

Yasaların öngördüğü şekilde kurultayların yapıldığını aktaran  Kılıçdaroğlu, şu an tüm parti örgütünün bütün ağırlığını alanlara verdiğini  belirtti.

Tanınmayan kişileri aday yaptığı eleştirileri üzerine de Kılıçdaroğlu,  Ekrem İmamoğlu'nun kendisini Beylikdüzü'nde kanıtladığını söyledi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü de kutlayan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bütün  kadınların mutlu olmasını isterim. Türkiye tarımda sanayide, sanatta kültürde iç dinamizmini yeniden hayata  geçirmeli." dedi.