Kapadokya'ya yasal koruma kalkanı

AA |  08 Mayıs 2019 Çarşamba - 12:43 | Son Güncelleme : 08 05 2019 - 12:43

AK Parti, Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasıyla ilgili kanun teklifini Meclise sundu. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş,"Kapadokya'nın doğal yapısı korunacak. Bundan asla taviz vermeyeceğiz. Kapadokya'da kurulacak Alan Başkanlığı, Çanakkale'deki benzer bir yapıda olacak" dedi.


AK Parti'den Kapadokya'ya yasal koruma kalkanı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş,  Meclis'e sundukları kanun teklifinin detaylarını paylaştı.
Kapadokya Alan Başkanlığı kurulmasına ilişkin 11 maddelik kanun  teklifini Meclis Başkanlığına sunduklarını açıklayan Muş, Kapadokya'nın, doğal  güzellikleri, arkeolojik alanları ve sit alanlarını içinde barındıran özel ve  mümtaz bir bölge olduğunu, ciddi bir turizm potansiyeli barındırdığını belirtti.
 
Bölgenin yönetilmesiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve  Şehircilik Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, valilik ve belediyeye kadar  bakanlık ve kamu kurumlarının yetki alanlarının bulunduğuna dikkati çeken Muş,  "Bu yetki alanlarından dolayı bir karmaşa ortaya çıkabiliyor. Geçtiğimiz günlerde  basına da yansıyan arzu etmediğimiz orada kaçak yapılaşmalar, uygun olmayan  yapılar maalesef ortaya çıkabiliyor. Tüm bunların önüne geçecek, yetkiyi tek elde  toplayacak bir Alan Başkanlığı kurulmasına yönelik kanun teklifini veriyoruz."  diye konuştu.
 
Amaçlarının, yetkiyi tek elde toplayarak Kapadokya'nın tarihi,  arkeolojik alanların korunmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Muş, "Bölgenin  tanıtımını Alan Başkanlığı yapacak, turizm potansiyelini artıracak. Hem yurt  içinden hem de yurt dışından daha fazla ziyaretçinin bölgeyi ziyaret etmesini  sağlayacak, ülkemizin tanıtımında önemli bir rol üstlenecek ve buranın dünyaya  tanıtımını sağlayacak şekilde Alan Başkanlığı, Meclisimiz onay verirse kurulmuş  olacak." ifadelerini kullandı.
 
Bölgenin doğal yapısının korunacağını, bundan asla taviz  vermeyeceklerini dile getiren Muş, şöyle devam etti: "Oradaki yetki karmaşasından dolayı maalesef kaçak yapılaşmalar ortaya  çıkabiliyor. Birinci amacımız, bunların önüne geçmek ve oranın doğal  güzelliklerini mutlak anlamda korumak. Aynı zamanda orada belki keşfedilmemiş,  daha bulunmamış yeraltı şehirleri, belki diğer tarihi alanlar var. Bunların da  araştırılıp, gün yüzüne çıkarılıp turizme kazandırılmasını sağlamak, bölgeye  uygun şekilde oranın bir taraftan gelişimini sağlıyorken diğer taraftan doğasını  bozmayacak şekilde planlamayı yapmak ve diğer kurumlar tarafından yapılacak  planlara onay verme noktasında bir konumlandırması olacak Alan Başkanlığının."
 
 Muş, Kapadokya'ya kurulacak Alan Başkanlığının örneğinin Çanakkale'de  bulunduğunu hatırlatarak, "Çanakkale'de bir tane var. (Kapadokya Alan Başkanlığı)  Bu da Çanakkale'dekine benzer bir model." dedi. Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının,  Çanakkale'de şehitliklerin olduğu, mücadelenin verildiği bölgeleri ciddi şekilde  restore ettiğini belirten Muş, "Oradaki şehitliklerimizin olduğu alanları  görüyorsunuz pırıl pırıl, bakımı düzgün şekilde yapılıyor. Bütün o bölgeyi  aslında Alan Başkanlığı yönetiyor dolayısıyla orada başarı elde edilmiş durumda.  Ciddi bir noktaya geldi. Kapadokya'da kurulacak Alan Başkanlığı aslında  Çanakkale'deki benzer bir yapıda olacak." değerlendirmesinde bulundu. Muş, Meclis Başkanlığına sunulan teklifin en kısa zamanda komisyon  gündemine alınarak Genel Kurulda görüşülmesini arzu ettiklerini kaydetti.