Kanada Başbakanı Trudeau'dan ramazan mesajı

AA |  16 Mayıs 2018 Çarşamba - 9:49 | Son Güncelleme : 16 05 2018 - 9:49

Başbakan Justin Trudeau, Müslümanların ramazan ayını kutladığı mesajına "Selamünaleyküm" diyerek başladı, "Ramazan mübarek" diyerek bitirdi


Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ramazan ayı dolayısıyla  bir mesaj yayımladı. 
 
Trudeau, Başbakanlık Ofisi tarafından hazırlanan ve kendisine ait tüm  sosyal medya hesaplarında paylaşılan görüntülü mesajına "Selamünaleyküm" diyerek  başladı, kutlamasını "Ramazan mübarek" diyerek bitirdi. 
 
Kanada Başbakanı, mesajında şu ifadelere yer verdi:
 
"Bu gece, gün batımında Kanada'da ve dünyanın dört bir yanındaki  Müslümanlar ramazanın başlangıcını belirleyecekler. Gelecek ay boyunca aileler ve  arkadaşlar camilerde ve evlerde toplanacak, gündüzleri oruç tutacak ve akşamları  iftarlarla oruçlarını açacak ve birlikte dua edecekler. Ramazan, dua ve maneviyat  zamanı; merhamet, şükran ve cömertlik gibi değerleri yansıtmak için bir şans.  Ramazan, hepimiz için bu değerleri uygulamaya koymak, sahip olduğumuz nimetlere  şükretmek, toplumlarımızda ve dünyadaki diğer insanlara cömertçe vermek ve  kendimizi sorgulamak için bir fırsat zamanı. Ramazan ayrıca ülkemizdeki Müslüman  toplulukların ve Müslüman Kanadalıların Kanada için her gün yaptığı önemli  katkıları kutlamak için de bir fırsat. Eşim Sophie, ailem ve ben bu kutsal ayı  gözleyen herkese kutsanmış ve huzurlu bir ramazan diliyorum."
 
Tüm Müslüman topluluklar aynı gün başladı
 
Öte yandan, her yıl başlangıç günü olarak farklı tarihlerin  uygulandığı ramazan ayı, bu yıl Kuzey Amerika kıtasındaki tüm Müslüman  topluluklarca aynı günde başladı.
 
Kuzey Amerika Fıkıh Konseyi, yayımladığı bildiri ile ramazan ayının  başlangıcını 16 Mayıs olarak duyurdu. Bu duyuru üzerine, Kanada'daki tüm cami ve  mescitlerde ilk teravih namazı kılındı, gece de ilk sahur yapıldı.