Kaliforniya Valisi, terörist Sasunyan'ın şartlı tahliyesini reddetti

27 Mayıs 2020 Çarşamba - 14:40 | Son Güncelleme : 27 05 2020 - 14:40

Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, 1982 yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı katleden Ermeni kökenli terörist Hampig Sasunyan'ın şartlı tahliyesine izin veren mahkeme kararını reddetti.


ABD'nin Kaliforniya eyaletinde görülen dava sürecini başından beri  takip eden Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC), söz konusu karara  ilişkin yazılı açıklama yaptı.
 
TASC açıklamasında, "25 Mayıs 2020 günü Vali Gavin Newsom, 1982  yılında Los Angeles Başkonsolosu Kemal Arıkan'ı katleden terörist Hampig  Sasunyan'ın şartlı tahliyesini reddetti." ifadesi kullanıldı.
 
Vali Newsom'a teşekkür edilen açıklamada, TASC'nin yanı sıra Güney  Kaliforniya Amerikan-Türk Derneği ve diğer Türk-Amerikan derneklerinin isimleri  yer aldı.
 
Arıkan'ı katleden terörist Sasunyan'ın 27 Aralık 2019'da yapılan  duruşmasında şartlı tahliye talebi kabul edilmiş, mahkeme kararına Türk ve  Amerikalı yetkililer karşı çıkmışlardı.
 
Sasunyan'ın şartlı tahliyesine ilişkin son karar merci olan  Kaliforniya Valisi Newsom'a Türkiye'den ve ABD'den çok sayıda mektup gönderilmiş  ve Vali'den kararı durdurması talep edilmişti.
 
Sasunyan'a şartlı tahliye kararı
Başkonsolos Arıkan'ı katleden terörist Sasunyan'ın 27 Aralık 2019'da  görülen duruşmada şartlı tahliye talebi kabul edilmişti.
 
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada,  Başkonsolos Arıkan'ı hain bir saldırıyla katleden terörist Sasunyan'ın şartlı  tahliye talebinin kabul edilmesi kınanmıştı.
 
Türkiye'nin tüm girişimlerine rağmen 27 Aralık'ta Kaliforniya'da  gerçekleştirilen duruşmada söz konusu talebin kabul edildiğinin üzüntüyle  öğrenildiği belirtilen açıklamada, "Kaliforniya Valisi'nin onayına tabi ve  temyize açık bulunan bu kararı kuvvetle kınıyor ve reddediyoruz." ifadesi  kullanılmıştı.
 
Açıklamada, "Görevi başında şehit edilen diplomatımızın katilinin  salıverilmesinin önünü açan bu karar, evrensel hukuk ilkeleri ve adalet  anlayışına aykırılık teşkil ettiği gibi terörizmle mücadelede iş birliği ruhuyla  da bağdaşmamaktadır." değerlendirmesinde bulunulmuş, Sasunyan'ın, Türk  düşmanlığıyla beslenen çarpık bir ideolojiye dayanarak, planlı ve kasıtlı olarak  işlediği ve mahkumiyeti müddetince pişmanlık emaresi sergilemediği bu eyleminin  basit bir cinayet değil, bir nefret suçu ve terörist eylem olduğu vurgulanmıştı.
 
Türkiye'nin Ermeni terör örgütlerinin saldırılarında 31'i diplomat 58  vatandaşını şehit verdiği anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedilmişti:
"Türkiye, nefret suçlarının yeniden tırmanışa geçtiği ve uluslararası  dayanışmaya en çok ihtiyaç duyulan günümüzde son derece tehlikeli bir emsal  teşkil edecek olan bu vahim kararın uygulanmaması için tüm itiraz yollarını  kullanacaktır. Bu çerçevede en önemli sorumluluk, benzer kayıplar yaşamış olan  ABD makamlarındadır. Bu vesileyle, şehit diplomatımız Kemal Arıkan ve terör  kurbanı tüm şehitlerimizi bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz."