Kadınların korkulu rüyası! Her 2 kişiden biri...

17 Ağustos 2017 Perşembe - 10:58 | Son Güncelleme : 17 08 2017 - 10:58

Uzmanlar, Türkiye’de en çok rastlanan kadın rahatsızlıklarından birinin vajinusmus olduğunu söylüyor. Peki vajinusmus tedavi edilebilir mi? İşte cevabı...


Türkiye’de en çok rastlanan kadın rahatsızlıklarından birinin vajinusmus olduğunu belirten VM Medical Park Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökçe Eryılmaz, her iki kadından birinde bu hastalığın görüldüğünü söyledi.
 
Vajinusmus probleminin fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı cinsel ilişkiye izin vermemesi olarak tanımlandığını söyleyen VM Medical Park Bursa Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Gökçe Eryılmaz, "Bilinçaltındaki korku ile kadının vücudunda ilişki esnasında kontrol dışı kasılmalar ve kilitlenmeler meydana gelir. Bu sıkıntıya rağmen hiçbir kadın doktora muayene olamaz. Bazen kadınlarda bu ağlama krizlerine de sebep olur. Bu rahatsızlık yapılan araştırmalarda 2 kadından 1’inin bu sorunu yaşadığı veya yaşıyor olduğunu gösteriyor" diye konuştu.
 
 
VAJİNİSMUS TEDAVİ EDİLEBİLİR
 
Sebepleri arasında ise yetersiz cinsel eğitim, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, tabular, kadının yaşadığı cinsel travmalar, büyüdüğü aile içindeki çatışmaların gösterilebileceğini ifade eden Dr. Gökçe Eryılmaz, "Vajinusmusun tedavisi vardır ve sanılanın aksine tedavide başarı oranları yüzde yüze yakın yüz güldürücüdür. Vajinusmusun bilimsel olarak kanıtlanmış tek tedavisi cinsel terapidir. Ancak bu sorun yalnızca kadının değil, çiftin ortak hareket edeceği bir tedavidir" dedi.