• »
  • Dünya Haberleri »
  • Jerusalem Post: "İsrail ordusu, Hizbullah’ın Türkiye karşısındaki yenilgisinden ders çıkardı"

Jerusalem Post: "İsrail ordusu, Hizbullah’ın Türkiye karşısındaki yenilgisinden ders çıkardı"

AA |  21 Mayıs 2020 Perşembe - 19:46 | Son Güncelleme : 21 05 2020 - 19:46

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Jerusalem Post, İsrail ordusunun Lübnan Hizbullahı'nın Suriye'de Türkiye karşısındaki yenilgisinden ders çıkardığını ve örgütün konvansiyonel orduya karşı direnç gösteremediğini öğrendiğini yazdı.


Gazetenin haberinde, Türk Silahları Kuvvetleri ile İsrail'e sızma  operasyonları için kurulan Hizbullah'ın "Rıdvan" isimli seçkin birliği arasında  İdlib'de yaşandığı iddia edilen çatışmaların İsrail ordusunca yakından takip  edildiği belirtildi.
 
Hizbullah'ın Beşşar Esed rejimine destek vermek için Suriye'de çok  sayıda militanını kaybettiği belirtilen haberde, "Türkiye'nin İdlib'de  düzenlediği operasyon sırasında Hizbullah, çok sayıda Rıdvan birliği üyesi dahil  önceki yıllarda görülmeyen oranda ağır kayıp verdi." ifadesi kullanıldı.
 
İsrail ordusunun, İdlib'de yaşandığı iddia edilen çatışmalardan  Hizbullah hakkında dersler çıkardığı kaydedilen haberde, İsrail'in Rıdvan  birliğinin konvansiyonel orduya karşı varlık gösteremediğini öğrendiğine dikkat  çekildi.
 
Haberde ayrıca, İsrailli yetkililerin Hizbullah'ın yakın gelecekte  İsrail ile herhangi bir savaşa girme planı olmadığına inandığı ancak İsrail  ordusunun, İran'daki rejimi tehdit edebilecek bir ABD saldırısında örgütün,  İsrail'e saldırabileceğinden endişe duyduğu kaydedildi.