İtalya'dan flaş Türkiye açıklaması!

AA |  18 Ocak 2020 Cumartesi - 11:32 | Son Güncelleme : 18 01 2020 - 12:33

İtalya Dışişleri Bakanı Di Maio "Akdeniz'in iki büyük ülkesi İtalya ve Türkiye arasındaki ilişkiler sağlam ve mükemmeldir" dedi.


 İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Almanya'nın ev sahipliğinde Libya'daki iç savaşa çözüm  bulmak amacıyla yarın toplanacak Berlin Konferansı öncesinde  AA muhabirinin  İtalya'nın Libya meselesine bakışı ve İtalya-Türkiye ilişkilerine yönelik  sorularını yanıtladı.  Libya'daki ateşkesi değerlendiren Di Maio, "Ateşkes ne kadar  kırılgan da olsa olumlu bir haber. Çünkü bu, siyasi diyalog için vazgeçilmez bir  koşuldur. Düşmanlıkların geçici de olsa durdurulmasını sağlayan Türk-Rus teklifi  tabii ki memnuniyetle karşılanmaktadır. Ateşkes, doğru yönde atılmış ilk ve  önemli bir adım. Şimdi ise uluslararası toplumun, düşmanlıkların sona ermesini  sağlamak ve bu olumlu gelişmeden faydalanmak için birlikte çalışması mühimdir."  şeklinde konuştu.
 
 Moskova'da varılan ateşkes anlaşmasına Libya’nın doğusundaki  gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in imza atmamasına yönelik soru üzerine  Di Maio, "Trablus’taki temsilcilerin Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru  Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ile Libya Devlet Yüksek  Konseyi Başkanı Halid el-Mişri’nin anlaşmayı imzalamasını not ettik. Hafter’in  henüz imzalamaması, Libya denkleminin ne kadar karmaşık olduğunu ortaya koyuyor.  Bu noktada, uluslararası toplumun, Berlin Konferansından başlamak üzere aynı ve  tek bir gündemde çalışmasının ne kadar önemli olduğu görülüyor. Bu arada,  umuyorum ki Hafter sorumluluk duygusu ile ateşkesi koruma taahhüdünü teyit  edecektir. Dediğim gibi, bu kaçırılmaması gereken bir barış fırsatı." diye  konuştu.   
 
 İtalya'nın Berlin Konferansından beklentileri
 
 Berlin Konferansına, Başbakan Giuseppe Conte ile katılacağını ifade  eden Di Maio, "Konferansın, 19 Ocak'ta yapılacağı duyurusu iyi bir haber ve  İtalya’nın istediği yönde ileriye doğru atılmış bir adım. İtalya, bu konuda her  oturduğu masada, sahadaki durum telafi edilemez boyutlara gelmeden bunun için bir  tarih belirlenmesini ısrarla talep etti." dedi.  İtalya’nın konferanstan beklentileri sorulan Di Maio, şunları  kaydetti:  "Konferansın sonuçlarının, BM Libya Destek Misyonu ve tüm Libyalı  taraflarla yakın ilişki içinde somut ve hızlı şekilde uygulanması için birlikte  çalışılması hayati önemdedir. Aslında konferans, sürecin sonucunu değil, Libya  krizinden doğrudan etkilenen tüm ülkelerin samimi ve yapıcı katılımını  gerektiren, aynı zamanda en zor kısmı olan başlangıcını temsil ediyor.  (Konferansta) Kalıcı bir ateşkesin uygulanmasına yönelik, ilk operasyonel  adımlar; son aylarda çatışmayı körükleyen dış müdahalenin durdurulması ve  Libya'ya gönderilen silahlara yönelik ambargo rejimine tam olarak uyulmasını  sağlayacak mekanizmaların uygulanması olmalıdır. Ateşkesin izlenmesi için  uluslararası bir misyon kurulması, koşullar elverdiğinde değerlendirilebilir."
 
 "Libya krizi, İtalya-Türkiye ilişkilerini yoğunlaştırdı"
 
Türkiye ile İtalya arasında artan ziyaret trafiğini değerlendiren Di  Maio, "Kesinlikle. Türkiye, İtalya ve Avrupa Birliği (AB) için Orta Doğu’daki  güvenlik meselelerinde, düzensiz göç akınında, bölgesel politikalarda kilit  önemde bir muhataptır. Ankara, coğrafi açıdan bakıldığında bölgenin istikrarı  için birincil öneme sahip kilit bir aktördür. Üstlendiği rolün büyük  sorumluluklar getirdiğinin Türkiye de farkında. İstanbul’da Bakan (Mevlüt)  Çavuşoğlu ile son görüşmemizde, güvenlik ve deniz alanlarının sınırlandırılması  konusunda Trablus ile imzalanan anlaşmalarla ilgili İtalya’nın endişelerini dile  getirdim." ifadesini kullandı.
 
   

ETİKETLER

İtalya Türkiye Akdeniz