THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı: Yeni evimizdeyiz, yuvamızdayız...

İHA/AA/DHA |  06 Nisan 2019 Cumartesi - 12:01 | Son Güncelleme : 06 04 2019 - 17:15

THY'nin ilk 'IST' kodlu uçağı, İstanbul Havalimanı'ndan saat 14.25'te Ankara'ya hareket etti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Aycı yaptığı açıklamada "Havadan intikali tamamlamış olduk, karadan intikali de 20.00'ye kadar bitireceğiz. Taşınma için 45 saatlik bir süre planlamıştık. Yeni evimizdeyiz, yuvamızdayız. Bize bu yuvayı hediye edenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.


Atatürk Havalimanı'nın İstanbul Havalimanı'na  taşınması sonrası ilk yurt içi uçuş, Ankara'ya yapıldı. 
 
Taşınma işlemlerinin büyük kısmının tamamlandığı İstanbul Havalimanı'nda, yurt dışı uçuş işlemleri devam ederken yurt içi check-in  işlemlerine de başlandı.
 
İç hatlara gelen Ankara yolcuları, İGA çalışanları ve Türk Hava Yolları (THY) yetkilileri tarafından karşılandı.
 
THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, katıldığı bir yayında şunları söyledi:
 
Atatürk Havalimanı’ndan başlayan taşınma sürecinin son aşamasında 150’nin üzerinde uçak bu kapsamda İstanbul Havalimanı’na geldi. Son uçak ile İstanbul Havalimanı’na gelen Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, "Türk Hava Yolları tüm filosuyla intikalini yeni havalimanımıza planlanandan 13 saat erken bir şekilde yapmıştır” dedi.  
 
5 Nisan gecesi saat 03.00’da başlayan büyük taşınmada son aşamaya gelindi. Karadan taşınan binlerce tonluk malzemenin yanı sıra havada da yoğun bir trafik gerçekleşti. Türk Hava Yolları’na ait 150’den fazla uçak Atatürk Havalimanı’ndan kalkarak boş bir şekilde İstanbul Havalimanı’na ulaştı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yolcusuz olarak gelen son uçakla öğle saatlerinde İstanbul Havalimanı’na iniş yaptı. Aycı’ya eşi Tuğçe Saatman ve THY’nin yönetim kurulu üyeleri de eşlik etti. İlker Aycı ve beraberindeki heyet, havalimanı apronunda törenle karşılandı.
 
"ARTIK İNTİKAL TAMAMLANMIŞTIR"
 
Uçaktan inişinin akabinde apronda basın mensuplarına taşınma sürecine ilişkin değerlendirmede bulunan İlker Aycı, "Türkiye’nin en büyük havalimanı Atatürk Havalimanı’mızdan, dünyanın en büyük havalimanı İstanbul Havalimanı’mıza inmiş bulunuyoruz. Artık intikal tamamlanmıştır. Türk Hava Yolları tüm filosuyla intikalini yeni havalimanımıza yapmıştır. Planlanandan 13 saatlik daha erken rekor bir sürede bu işi gerçekleştirmemizde emeği geçen Türk Hava Yolları ailesinin tüm çalışanlarına, TGS’nin tüm çalışanlarına ve Arkas Lojistik’in tüm çalışanlarına teşekkür ediyorum. Bu gece yaklaşık bin 800 personel ile ve 600’den fazla tır ile sürekli sefer yapmak suretiyle sabaha kadar kolayladık ve yüzde 95’ini bitirdik. Hava trafiği bakımından hava trafiği intikallerinden sonuncusunu buraya Boeing 777 ile beraber ekibimizle inerek tamamladık. İstanbul halkına özellikle bize gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür ediyoruz. Geriye kalan intikalimizin yüzde 5’i söz konusu karadan yapılacak. Havadan intikaller tamamlandığı için karadan da son kalan ekipmanlar gelecek ve taşınmamızı tamamlamış oluyoruz. 29 Ekim 2018’den beri zaten 5 aya aşkın bir süredir uçuşlarımızı buradan yapıyorduk. Ama şimdi tüm filo, tüm ekip buradayız. Yeni evimizdeyiz, yuvamızdayız. Bize bu yuvayı hediye edenlere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.
 
İNCELEMELERDE BULUNDU
 
Daha sonra terminale geçiş yapan Aycı’yı İGA Havalimanı İşletmesi İcra Kurulu Başkanı Kadri Samsunlu karşıladı. Samsunlu, Aycı’ya "İyi ki geldiniz, çok uzun süre bekledik, hoş geldiniz" diyerek çiçek takdim etti.
 
Karşılama töreninin ardından Aycı, havalimanı içerisinde incelemelerde bulundu. Burada yolcularla ve havalimanı personelleriyle sohbet eden Aycı, son olarak THY’ye ait olan check-in kontuarlarını ve CIP Lounge’ı ziyaret etti.
 
YOLCULARA 'ERKEN GELİN' UYARISI
 
İlk kez yolculuk yapacaklara tavsiyem buraya erken gelmelerini tavsiye ediyorum. Havalimanımızı tanısınlar. Ne olursa olsun, dünyanın en büyük havalimanı erken gelsinler, en az 3 saat evvel buraya gelsinler uluslararası uçuşlar için. İç hatlar için en az 2 saat önceden gelmelerini tavsiye ediyorum." 
 
 
Saatler ilerledikçe uçuşlar da kademeli olarak arttırılarak normal seyrine dönecek. Bu kapsamda İstanbul Havalimanı’nda uçuşların normale dönmesine saatler kala yolcular da havalimanına gelmeye devam etti. Binlerce iç ve dış hat yolcusu sabah saat 10.00’dan itibaren terminale gelerek Check-in kontuarlarında bilet işlemlerini tamamladı.
 
 
YOLCULAR TERMİNALE GELDİ
  
Saat 14.15’te ilk tarifeli seferlerden biri olan Kanada’nın başkenti Toronto’ya gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na gelen Cem Eralp, “Yeni havalimanımız Türkiye halkına, milletimize hayırlı olsun. İstanbul Havalimanı’ndan ilk, Atatürk Havalimanı’nı daha önce kullandık. Çok güzel, harika bir havalimanı olmuş. Bütün milletimizi gururlandıran, gururlanabileceğimiz bir havalimanı” dedi.
 
 
“İlk uçuş olduğu için biraz tereddütlerimiz vardı nasıl olur acaba diye ama çok güzel”
  
İlk kez kullandığı İstanbul Havalimanı’nı çok beğendiğini ifade eden Şengül Eralp ise “Güzel ve rahat geldik. İlk uçuş olduğu için biraz tereddütlerimiz vardı, nasıl olur acaba diye ama çok güzel. İnşallah daha da iyi olacak. Ülkemiz için çok seviniyorum. Türkiye’mize yakışır bir havalimanı oldu. İnşallah bundan sonra tercihimiz burası olacak. Kanada’ya torunlarımın yanına gidiyorum. Onlara rahat bir şekilde kavuşacağız” ifadelerini kullandı.
 
  
Bir başka yolcu Mahinur Burmalı ise “İlk uçağımız da bizimkisiymiş herhalde. Kanada’ya uçuyoruz, oğlumun yanına gidiyoruz. İnşallah hayırlısıyla varmak nasip etsin. Şimdiye kadar bir aksilik olmadı, bundan sonra da inşallah bir aksilikle karşılaşmayız” dedi.
 
  
Taşınma sonrası İstanbul Havalimanı’ndan ilk tarifeli sefer Türk Hava Yolları tarafından saat 14.00’te Ankara’ya gerçekleştirilecek.
 
Taşınmayla ilgili sosyal medya hesabından açıklama yapan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, "Taşınma büyük oranda tamamlandı" dedi. 
 
 
THY Basın Müşaviri Yahya Üstün sosyal medya hesabından İstanbul Havalimanı ile ilgili paylaşımda bulundu.