İskoçya yeniden bağımsızlık referandumuna gidiyor

AA |  13 Eylül 2021 Pazartesi - 15:09 | Son Güncelleme : 13 09 2021 - 17:19

İskoçya Bölgesel Hükümeti Başbakanı Nicola Sturgeon, 2023 sonunda bağımsızlık referandumuna gitmeyi planladıklarını söyledi.


Sturgeon, lideri olduğu İskoç Ulusal Partisinin (SNP) sonbahar  konferansının kapanış konuşmasını yaptı.
 
İngiltere'nin Kuzeybatı Avrupa komşularının daha eşit, daha düşük  yoksulluk, daha yüksek üretkenlik gösterdiğini ifade ederek, bu durumunun,  bağımsızlığın Danimarka, İrlanda, Avusturya, Norveç ve Finlandiya'da işe  yaradığını gösterdiğini belirtti.
 
Bağımsızlığın İskoçya'da da işe yarayacağını savunan Sturgeon,  önlerinde bazı zorluklar olabileceğini de kabul ederek, "Soru şu, hangi seçenek?  Bağımsız olmak mı, Westminster (merkezi İngiltere hükümeti) tarafından yönetilmek  mi?" dedi.
 
Brexit'e karşı oy kullanan İskoçların iradesinin dikkate alınmadığını  ifade eden bağımsızlık yanlısı lider, nisanda yapılan seçimde İskoçya  parlamentosunda ayrılık yanlılarının çoğunluğu elde ettiğine vurgu yaparak,  "Kimin karar vereceğine karar vermeliyiz. İskoçya'daki halk mı, oy vermediğimiz  Westminster hükümeti mi? Seçenek bu. İskoç halkına parlamentonun görev süresi  sırasında, eğer Kovid-19 izin verirse 2023 sonunda, yasal bir referandum seçeneği  sunmak niyetindeyiz." diye konuştu.
 
Çatışma değil iş birliği istediklerini aktaran Sturgeon, 2014'te  olduğu gibi İngiltere ve İskoçya'nın bir referandum konusunda anlaşmaya varmasını  umduğunu kaydetti.
 
 "Demokrasi galip gelmeli ve gelecektir de." ifadesini kullanan  Sturgeon, İskoçya halkının kendi tercihlerini yapma hakkı olduğunu ve bu tercihin  zamanının yaklaştığını dile getirdi.
 
 
2014 referandumunda bağımsızlık reddedildi
 
İskoç Ulusal Partisi, 2014'te yapılan referandumda İskoçlar yüzde  55'le bağımsızlığı reddetmiş olsalar da Brexit'in durumu değiştirdiğini ve yeni  bir referanduma ihtiyaç olduğunu savunuyor.
 
Brexit referandumunda İngilizlerin aksine yüzde 62 karşı oy kullanan  İskoçlar, istemedikleri halde AB'den çıkarıldıklarını belirtiyor.
 
 Ancak yeni bir bağımsızlık referandumu düzenlemek için İngiliz  Parlamentosundan izin almak gerekiyor. Johnson liderliğindeki Muhafazakar  Partinin 365 sandalyeyle çoğunluğu elinde bulundurduğu 650 üyeli parlamentodan  böyle bir iznin çıkması imkansız görülüyor.
 
Bu nedenle bağımsızlık yanlılarının alternatif yollar deneyebileceği  değerlendiriliyor. Bu seçeneklerden birini, İngiliz Parlamentosundan izin  alınmasını zorunlu kılan yasaya karşı mahkemeye gitmek oluşturuyor.
 
Diğer bir yol ise merkezi hükümete rağmen referanduma gitmek ve olumlu  sonuç çıkması halinde tek taraflı bağımsızlık ilan etmek.
 
Ancak bunun, Katalonya'da olduğu gibi gerginliğe ve merkezi hükümetin  sert tepkisine yol açabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda bu durumun, Katalanlar  gibi İskoçların da AB'nin desteğini kaybetmesine neden olabileceği ifade  ediliyor.